You are currently viewing Szop pracz – 25 Ciekawostek

Szopy pracze to całkiem interesujące, choć często niedoceniane zwierzęta. Warto byłoby więc nieco bliżej je poznać, zwłaszcza że ciekawych faktów o nich naprawdę nie brakuje.

1. Ojczyzna szopów

Szopy pracze nie bez powodów są określane także mianem szopów amerykańskich. Jak się bowiem okazuje, jest to ssak pochodzący z Ameryki Północnej. Uważa się, że w swojej ojczyźnie jest on niemal tak popularny jak wiewiórki w Europie.

2. Przyjazne

Szopy pracze posiadają dość przyjazną osobowość. Oznacza to, że nie trzeba się ich obawiać. Nie atakują ludzi, chyba że wyczują z ich strony jakieś poważne zagrożenie. Szopy pracze znane są też ze swojej miłości do zabawy.

3. Szkodniki

Pomimo tego, że szopy pracze są przyjazne i nie stanowią zagrożenia dla ludzi, nie oznacza to, że są przez nich lubiane. Jak się bowiem okazuje, szopy pracze są w stanie niszczyć wiele upraw.

4. Aktywne nocą

Szopy pracze prowadzą zazwyczaj nocny tryb życia. To właśnie wtedy są one wyjątkowo aktywne, a za dnia odpoczywają. Nie oznacza to jednak, że nie można ich wówczas spotkać, na przykład jak się bawią.

5. Bardzo inteligentne

Choć może się to wydawać dość zaskakujące, szopy pracze należy uznać za bardzo mądre, a wręcz inteligentne zwierzęta. Doskonale radzą sobie z polowaniami, przeszkodami, ale również i z zaczepianiem turystów. Wydaje się, że robią to głównie dla zabawy.

6. Dokarmianie szopów

Szopy pracze raczej nie mają większych trudności z samodzielnym zdobywaniem pożywienia. Nie oznacza to jednak, że pogardzą tym zdobytym od kogość. Pozwalają one bowiem turystom na to, by mogli je dokarmiać. Trzeba jednak uważać, aby szop przez przypadek nie ugryzł.

7. Długość życia

Dość powszechnie uważa się, że szopy pracze na wolności żyją zdecydowanie krócej niż w ogrodzie zoologicznym. Na wolności długość ich życia wynosi bowiem około trzech lat. Jeśli chodzi zaś o długość życia niektórych osobników w niewoli, może ona oscylować nawet w granicach 20 lat.

8. Oznaczanie terenu

Szopy pracze znane są dość powszechnie z tego, że oznaczają swój teren w dosyć znamienny sposób. Robią to między innymi poprzez sikanie i oddawanie kału w tym samym miejscu.

9. Szopy pracze w Polsce

Szopy pracze wystąpują współcześnie także w Polsce. Zostały one sprowadzone do niej jeszcze siedemdziesiąt lat temu. Co ciekawe, w niektórych okresach można nawet na nie polować.

10. Delikatne łapy

Szopy mają szczególnie mocno rozwinięty zmysł dotyku. Jak się okazuje, swoimi łapami są one w stanie badać pożywienie, zanik zdecydują się na jego skosztowanie.

11. Mieszkańcy lasów

Szopy pracze najchętniej spędzają swój żywot w lasach. Mowa tu przede wszystkim o lasach liściastych oraz mieszanych. Raczej unikają one lasów iglastych.

12. Niewielkie grupy

Szopy pracze tworzą stosunkowo niewielkie grupy, zarówno żeńskie, jak i męskie. Są one również w stanie prowadzić samotniczy tyb życia przez jakiś czas.

13. Wszystkożerne

Szopy pracze są zwierzętami, które śmiało można określić mianem wszystkożernych. Najchętniej spożywają one jednak owoce oraz orzechy. Nie pogardzą także resztkami, które znajdują w pobliżu siedzib ludzkich oraz sklepów.

14. Troskliwe samice

Samice szopów praczy są uznawane dość powszechnie za wyjątkowo troskliwe wobec swoich młodych. Niestety, czasami muszą je one ochraniać przed niespodziewaną agresją ze strony samców. Zdarza się bowiem, że te atakują swoje potomstwo. Robią to między innymi w celu zdobycia większej ilości pożywienia, zwłaszcza jeśli warunki środowiskowe nie należą do zbyt sprzyjających.

15. Okres godowy

Okres godowy szopów praczy przypada mniej więcej na czas pomiędzy styczniem a marcem. Jak się okazuje, ruja samic trwa jedynie cztery dni. Oznacza to, że samiec nie ma zbyt wiele czasu na znalezienie i pokrycie samicy.

16. Cykliczna kopulacja

Aby mogło dojść do zapłodnienia, samce kopulują z samicami przez kilka dni. Dość interesujący jest dlugi czas trwania zalotów. Okazuje się bowiem, że trwają one około godziny. Samce muszą jednak poświęcić sporo czasu na znalezienie samicy, która jest akurat w rui i na dodatek jest wolna.

17. Słaby wzrok

Szopy pracze nie mogą poszczycić się zbyt dobrym wzrokiem. Mało tego, uważa się, że nie są one w stanie rozróżniać zbyt wielu barw. Jeżeli jednak obserwują coś z bardzo bliskiej odległości, zazwyczaj widzą to dość wyraźnie. Ich polowania z reguły kończą się więc sukcesem.

18. Nosiciele chorób

Szopy pracze są w stanie roznosić wiele niebezpiecznych chorób, a jedną z nich jest wścieklizna. Warto zatem zdawać sobie sprawę z konieczności zachowania powściągliwości w kontakcie z nimi. Najbardziej narażone na ewentualne schorzenia są osoby, które decydują się na osobiste dokarmianie szopów praczy. Chore osobniki mogą być niestety dość niebezpieczne.

19. Zdolności adaptacyjne

Szopy pracze charakteryzują się bardzo mocno rozwiniętymi zdolnościami adaptacyjnymi. Jak się okazuje, są one w stanie przetrwać nawet bardzo niekorzystne warunki środowiskowe.

20. Zdolne

Szopy pracze są wyjątkowo zdolnymi zwierzętami. Jeżeli chcą z bliska i dokładnie obejrzeć jakiś interesujący dla nich przedmiot, są w stanie stanąć na tylnych łapkach.

21. Ciąża szopa

Ciąża samicy szopa pracza trwa mniej więcej sześćdziesiąt pięć dni. Kiedy czas ten już upłynie, samica rodzi zazwyczaj od jednego do pięciu młodych. Dokładna ich liczba zależeć będzie od konkretnego przypadku.

22. Nazwa

Określenie szop pracz nie wzięło się znikąd. Jak się bowiem okazuje, nazwa ta wzięła się od tego, że szopy pracze dokładnie płuczą swój pokarm. Robią to przede wszystkim po to, aby móc oczyścić pożywienie z ewentualnych zanieczyszczeń.

23. Szopy a kosze na śmieci

Szopy są dość powszechnie znane z tego, że uwielbiają grzebać w koszach na śmieci. Oddają się tej aktywności bardzo często, ale wiele koszy na śmieci jest specjalnie chronionych przed szopami.

24. Cechy charakterystyczne

Szopy pracze charakteryzują się dość masywnymi ciałami. Jak się jednak okazuje, ich głowa nie należy do wyjątkowo masywnych. Zwierzęta te posiadają te dość szpiczaste uszy oraz długi ogon w paski. To właśnie ten ogon jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech wyglądu szopa pracza. Warto dodać, że paski na ogonie mają zarówno jasne, jak i ciemne zabarwienie.

25. Zagrożenia

Szopy pracze są niestety jednym z tych gatunków zwierząt, który jest zagrożony wyginięciem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że człowiek niszczy ich środowisko naturalne. Poza tym, czasem organizowanych jest zbyt wiele polowań na te urocze zwierzęta. Na szczęście, podejmowane są inicjatywy, które mają na celu ochronę szopa pracza przed zagrożeniami, także tymi ze strony ludzi.