You are currently viewing 30 Ciekawostek o Żółwiach

Chociaż żółwie wydają się zwyczajnymi gadami, tak naprawdę jest to ciekawy temat. Jeśli interesujesz się żółwiami, jesteś w odpowiednim miejscu. W kolejnych akapitach znajdziesz aż 30 ciekawostek o tych wyjątkowych gadach.

1. Istnieją miniaturowe żółwie. Najmniejszy z nich to Padloper. W tym przypadku samiec mierzy jedynie 6-8 cm.

2. Światowy Dzień Żółwia przypada na 23 maja. Pierwsze obchody tego święta odbyły się w 2000 roku.

3. Jedynym gatunkiem żółwia występującym w Polsce naturalnie jest żółw błotny. Długość jego życia może wynieść nawet 100 lat w naturalnym środowisku.

4. Żółwie żyją na wszystkich kontynetach oprócz Antarktydy u wód okołobiegunowych. Na świecie żyje obecnie aż 365 gatunków żółwi.

5. Żółwie z gatunków wodnych potrafią pływać z prędkością 30 km/h. Najlepiej przystosowane do tej czynności są żółwie morskie oraz żółwie miękkoskóre.

6. Kopalny gad Archelon to największy jak dotąd znany żółw. Szkielet tego olbrzyma mierzy aż 4,5 m, mógł ważyć ponad 2 tony.

7. Skorupa żółwia to tak naprawdę jego szkielet. Zwie się ją karapaksem.

8. Kolor skorupy żółwia różni się w zależności od tego, w jakiej strefie występuje gatunek. Te żyjące na chłodniejszych terenach mają ciemniejszą skorupę. W przypadku gadów żyjących na cieplejszych terenach skorupa jest jaśniejsza. Ciemniejsza skorupa lepiej pochłania ciepło.

9. Istnieje dział zoologi zajmujący się tematem żółwi. Dział ten nazywa się chelonologia.

10. Istnieje gatunek żółwia niebezpieczny dla człowieka, a jego nazwa to żółw sępi. Ten drapieżnik nacisk jego szczęk jest tak silny, że może złamać trzon od miotły. Warto wspomnieć, że znane są przypadki, gdy żółw sępi odgryzł człowiekowi palce.

11. Żółwie wodne są wyposażone w specjalny gruczoł, dzięki któremu możliwe jest usuwanie nadmiaru soli z wody morskiej.

12. Żółwie mają bardzo dobry wzrok i widzą wszystkie kolory. Warto także wspomnieć, że gady te cieszą się dobrym słuchem i węchem, a także świetnie rozwiniętym zmysłem dotyku.

13. Biodra i łopatki żółwia znajdują się wewnątrz żeber. Jest to jedyny gatunek zwierząt na świecie, o którym można tak powiedzieć.

14. Zdarzają się przypadki, że u żółwia z jednego tułowia wyrasta nie jedna, a dwie głowy. Zjawisko to nazywa się policefalią.

15. Wiele osób uważa, że żółwie to gady, które nie ruszają się zbyt chętnie, a gdy już się ruszą, robią to bardzo powoli. Okazuje się jednak, że prawda jest inna. Tak na przykład żółw skórzasty jest w stanie pokonać aż 16 000 km w ciągu roku. Gatunek ten występuje we wszystkich oceanach.

16. Na płeć żółwia wpływa temperatura inkubacji.

17. Żółwie komunikują się za pomocą dźwięków.

18. Najmniejszy żyjący żółw to Chersobius signatus. Występuje w południowo-zachodniej Afryce, a długość pancerza samców wynosi do 10 cm.

19. Żółwie są jedynymi gadami zdolnymi do migracji na duże odległości. Podczas wędrówek rosną i osiągają dojrzałość płciową.

20. Żółwie nie łączą się w długotrwałe związki.

21. Chociaż żółwie kopulują w różnych środowiskach, ale zawsze składają jaja na lądzie. Chłodne morskie wody nie są bowiem odpowiednim środowiskiem do rozwoju młodych.

22. Istnieje tylko 7 gatunków żółwi morskich.

23. Żółwie wykazują wrażliwość na pole magnetyczne ziemi. Wykorzystują to do nawigacji.

24. Istnieje gatunek żółwia, który na każdej płetwie ma duży pazur. Gatunek ten to żółw Kemp’s Ridley.

25. Od 1500 roku wyginęło 7 gatunków i 3 podgatunki żółwi.

26. Istnieje gatunek żółwia, który wyróżnia się oliwkowozieloną muszlą w kształcie serca. Nazwa tego gatunku to żółw oliwkowy.

27. W okresie środkowego permu, który rozciągał się w czasie od około 272 do 260 milionów lat temu, na Ziemi żyły organizmy, które były przodkami dzisiejszych żółwi. Jednym z takich gatunków były parejazaury. . Ich charakterystyczną cechą był pancerny grzbiet, który mógł stanowić wczesną formę karapaksu – ochronnej pancernej skorupy, która jest znakiem rozpoznawczym współczesnych żółwi.

28. Żółwie nie posiadają otworów usznych.

29. Wśród tych gadów występuje albinizm. W takim przypadku ciało gada jest białe.

30. Żółwie potrafią płakać, ale nie dlatego, że jest im smutno. Zadaniem kanalików łzowych jest zwilżenie i oczyszczanie gałek ocznych. Dzięki temu po wyjściu na ląd oczy żółwia mogą skutecznie oczyścić się z soli morskiej.


Można śmiało powiedzieć, że żółwie to niezwykle fascynujące gady. Jeśli chcesz zobaczyć różne gatunki na żywo, a także poznać więcej ciekawostek, warto udać się do ogrodu zoologicznego. Możesz także uczynić z żółwia domowego pupila. Popularne gatunki żółwi domowych to żółw stepowy, żółw pustynny, żółw grecki, żółw lamparci.

Pamiętaj jednak o zapewnieniu zwierzęciu odpowiednich warunków do życia. Koniecznością jest akwarium wyposażone w rośliny i kamienie. Ważne jest również umożliwienie pupilowi korzystania zarówno z wody, jak i z lądu. Odpowiednio dobrane pożywienie to kolejna istotna kwestia. Żółwie wodno-lądowe jedzą ryby, krewetki, małże, koniki polne, kalmary. W sklepach zoologicznych można kupić pokarm dla żółwia.