You are currently viewing 20 Ciekawostek o Owczarkach Niemieckich
foto -Pixabay

Powszechnie znany pies, który będzie zarówno świetnym towarzyszem, jak i stróżem dla naszego domu. Łatwo rozpoznawalna czarna sierść z “podpalanymi” elementami jaśniejszej sierści na pysku, brzuchu, łapach i ogonie. Oczywiście, że mowa o owczarku niemieckim.

Ta rasa jest z jednej strony bardzo znana i popularna, jednak z drugiej – są rzeczy o które na pewno nie wiesz o tych psiakach.

1. Owczarki niemieckie to duże, muskularne i niezwykle krzepkie psy. Przy tym jednak są bardzo szybkie i zwinne. Są również oddane swojemu właścicielowi oraz nadają się dla rodzin z dziećmi lub innymi zwierzętami.

2. Owczarki to inteligentne psy, łatwe w tresurze. Szybko się uczą i mają niezwykłą pamięć. Dodatkowo doskonale nadają się na stróżów. Przez te cechy często wybiera się je do służby w policji lub pracy w ochronie.

3. Psy te charakteryzują się niezwykłą odpornością. Ich siła, wytrzymałość oraz wrodzony upór sprawiają, że są odporne na różne warunki atmosferyczne. Zwykle znoszą pogodę z naturalnym dla siebie wigorem i energią.

4. Psy tej rasy mogą występować jako krótkowłose lub długowłose. Mogą mieć różny kolor umaszczenia, na przykład jasny, rudy, brązowy, beżowo-czarny. Najpopularniejszy jest jednak klasyczny – czarny z elementami brązowymi.

5. Owczarki niemieckie to psy, które uwielbiają ruch, aktywność i sport. Ich właściciel spokojnie może zabierać psa ze sobą podczas biegania, jazdy na rowerze, pływania czy na porządne przechadzki. Te psy bowiem nie boją wyzwań, nie męczą się szybko i uwielbiają spędzać czas z właścicielem.

6. Przy odpowiednim żywieniu i dbaniu o potrzeby ruchowe zwierzęcia, pies ten może dożyć nawet 15 lat. W porównaniu do innych psów, zwłaszcza tych większych, jest to niemal długowieczność.

7. Twórcą rasy jest Max von Stephanitz. Przynajmniej tak się uznaje, gdyż von Stephanitz wybrał jednego z owczarków na wystawie Karlsruhe. Hektor Linkrhein u nowego właściciela stał się Horandem von Grafrathem, pierwszym zarejestrowanym psem w księdze hodowlanej owczarków niemieckich.

8. Hodowcy owczarka niemieckiego mieli na celu stworzenie rasy użytkowej wszechstronnej. Głównie jednak zwracano uwagę na potrzeby policji, która w tamtym czasie potrzebowała psa do towarzyszenia funkcjonariuszom w codziennej pracy. Zapotrzebowanie na takiego psa zgłaszało również wojsko.

9. Owczarki niemieckie pierwszej dekady XX wieku wyglądają inaczej niż te obecnie znane. Wynika to z tego, że pierwsi hodowcy chcieli osiągnąć maksymalny wzrost swoich psów. Nie podobało się to twórcy rasy – Stephanitz chciał stworzyć psa smukłego i zwinnego, nie o kwadratowej sylwetce na długich łapach.
Z tego względu od 1922 roku owczarki poddawane były przeglądom licencyjnym. To działanie ujednoliciło ich wygląd do dzisiaj znanego.

10. Adolf Hitler posiadał owczarka niemieckiego. Otrzymał swoją suczkę od Martina Bormanna w 1941 roku. Nadał jej imię Blondi i spędzał z psem dużo czasu, a nawet uczył sztuczek. Suczka została otruta cyjanowodorem w nocy z 29 na 30 kwietnia 1945 roku.

11. Biorąc pod uwagę ciekawostkę o Hitlerze, nie można się zdziwić, że owczarki niemieckie stały się swoistym symbolem ideologii w Niemczech. W związku z tym po zakończeniu II wojny światowej zmieniono nazwę rasy na Alsatian Wolf Dog. Do nazwy pierwotnej, czyli owczarka niemieckiego, powrócono w 1977 roku.

12. Przez krzyżowanie u owczarków niemieckich występuje szereg chorób genetycznych. Są to między innymi dysplazja stawu biodrowego, dysplazja stawu łokciowego, alergia lub zespół ogona końskiego. Często również występują u nich schorzenia oczu.

13. W Polsce dużą popularnością cieszą się dwie psie postacie, które były owczarkami niemieckimi. Jest to Szarik z kultowego serialu “Czterej pancerni i pies” oraz tytułowy pies Cywil z “Przygód psa Cywila”.

14. Samce są nieco większe i wyższe od samic. Suka może mieć w kłębie od 55 do 60 centymetrów wysokości. Pies mierzy od 60 do 65 centymetrów wysokości. Waga takiego dorosłego owczarka powinna wynosić od 22 do 32 kilogramów.

15. Wszystkie owczarki niezależnie od długości włosa mają dwuwarstwową szatę. Składa się na nią prosty i dłuższy włos okrywowy oraz gęsty podszerstek.

16. Niezgodnymi ze wzorem owczarka niemieckiego są białe niewielkie znaczenia w okolicach piersi jednak na wystawach jest to dopuszczalne. Mniej przyjazne oko jest dla jaśniejszej sierści po wewnętrznej stronie nóg, jasne oczy czy ruda końcówka ogona, jasny nos i brak maski.
Zdecydowanie nie dopuszcza się białej sierści. Zwłaszcza, że białe szczeniaki owczarków niemieckich stały się podstawą dla nowej rasy – białego owczarka szwajcarskiego.

17. Owczarki nie są jednak psami idealnymi. Trzeba walczyć z nich mniej pozytywnymi cechami jak lękliwość i wynikająca z niej agresja wobec nieznanych ludzi, nadwrażliwość lub zbyt mała pewność siebie. Są to jednak cechy, które da się przepracować z psem i rzadkiej zdarzają się w dobrych hodowlach.

18. Psy długowłose powinny być czesane raz w tygodniu. Krótkowłose można rzadziej. Niezależnie od długości sierści, w okresie linienia trzeba to robić częściej.

19. Owczarki dość intensywnie linieją. Przy czym psy spędzające czas na dworze linieją głównie dwa razy w roku, a dodatkowo suczki mogą linieć przed cieczką.

20. Dieta owczarków powinna składać się z najwyższej jakości mięsa oraz być uzupełniana warzywami.