You are currently viewing 34 Ciekawostki o Wężach
foto - Unsplash

Węże to podrząd gadów z rzędu łuskonośnych. W Polsce występuje 5 gatunków: gniewosz plamisty, zaskroniec rybołów, wąż Eskulapa, żmija zygzakowata oraz zaskroniec zwyczajny. Poniżej znajdziesz ciekawostki o wężach.

1. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech, o której można powiedzieć, jeśli chodzi o węże, jest możliwość szerokiego rozwarcia paszczy. Dzięki temu węże mogą połykać swoje ofiary w całości, nawet jeśli są większe od samego węża. Gady te nie posiadają błony bębenkowej i ucha środkowego.

2. Szacuje się, że wśród węży 10-25% gatunków to gatunki jadowite. Jad powstaje w gruczole jadowym.

3. Istnieje dział zoologi zajmujący się wężami. Dział ten nazywany jest ofiologią.

4. Istnieje ponad 3000 gatunków węży. Gady te występują na wszystkich kontynentach poza Antarktydą.

5. Chociaż niektórzy uważają, że skóra węża jest oślizgła, prawda jest zupełnie inna. Łuski, które ją pokrywają, są gładkie i suche. Warto wspomnieć, że węże zrzucają łuski regularnie i nazywa się to mianem wylinki. Również oczy węży (w przypadku większości gatunków) są pokryte łuskami.

6. Węże żywią się wszystkim tym, co mogą połknąć w całości. W ich menu mogą znaleźć się na przykład jajka, ryby, małe ssaki.

7. Długość życia węża zależy od wielu czynników jak na przykład gatunek, czy też miejsce, w którym żyje. Gady żyjące na wolności mogą dożyć 30 lat, a te przebywające w dobrych warunkach hodowlanych nawet 40 lat.

8. Węże mogą przechodzić w stan hibernacji. Dzieje się tak w zimnym klimacie. Podczas hibernacji temperatura ciała się obniża, a metabolizm znacznie zwalnia.

9. Niektóre gatunki są w stanie zmienić kolor skóry. Świetnym przykładem może być wąż drzewny, który bez problemu kryje się w otoczeniu, przybierając odpowiednią barwę.

10. W przypadku tych gadów trawienie pożywienia trwa nawet do kilku tygodni. Dzieje się tak, gdy ofiara była naprawdę duża.

11. Lęk przed wężami jest jednym z najczęściej występujących na świecie. Fachowa nazwa tego lęku to Ofidiofobia.

12. Nie istnieją węże, które nie żywią się mięsem.

13. Pyton siatkowany to najdłuższy wąż na świecie.

14. Indie nie bez powodu często nazywane są mianem krainy węży. Gady te były i wciąż są czczone tam jako bogowie. Także w Chinach węże mają szczególne znaczenie. Jest to jedno z dwunastu niebiańskich zwierząt.

15. Węże wyczuwają zapach za pomocą rozdwojonego języka. Rozszczepiona końcówka działa jak lokalizator źródła zapachu.

16. Niektóre gatunki węży mają 200 zębów, nie służą jednak one do przeżuwania, a do tego, aby uniemożliwić ofierze ucieczkę. Zęby są umieszczone pod kątem i nachylone w kierunku gardła, a więc połknięta ofiara ma bardzo małe (jeśli w ogóle jakieś) szanse na to, aby się uwolnić.

17. Kobry potrafią pluć jadem nawet na odległość 5 m. W przypadku spotkania z tym gadem, trzeba uważać szczególnie na oczy i otwarte rany.

18. Węże potrafią bardzo dobrze pływać.

19. Jadowite węże posiadają jedno płuco, a dusiciele dwa.

20. Serce węża może zmieniać swoje położenie. Jest to możliwe dzięki temu, że gady te nie posiadają przepony.

21. Pyton królewski i wąż zbożowy w niektórych krajach traktowane są jako zwierzęta domowe.

22. W niektórych krajach węże trafiają na talerze ludzi. W niektórych regionach Azji krew tych gadów dodaje się także do alkoholu.

23. Jednym z najbardziej charakterystycznych wpisów w Księdze rekordów Guinnessa jest ten dotyczący Teksańczyka, który spędził 45 minut w wannie wypełnionej aż 87 grzechotnikami.

24. Wyspa Węży, czyli IIha da Queimada Grande to wyspa, na której mogą przebywać jedynie osoby posiadające specjalne pozwolenie. Specyficzna nazwa wzięła się stąd, że na wyspie żyje wiele jadowitych węży, nie ma tam ssaków.

25. Tajpan pustynny to najbardziej jadowity wąż. Maksymalna dawka jadu jednego ukąszenia tego węża jest w stanie pozbawić życia aż 100 osób. Trudno jednak spotkać tajpana pustynnego, zamieszkuje on bowiem bezludne tereny australijskich pustyń. Węże te nie są agresywne.

26. Mamba czarna to jeden z najszybszych węży na świecie. Ten gad może poruszać się z szybkością do 20 km/h.

27. Podczas trawienia pokarmu temperatura ciała węża może wzrosnąć nawet o 1 stopień.

28. Najwięcej śmiertalnych ukąszeń węży odnotowuje się w Indiach.

29. Samce węży są mniejsze od samic.

30. Istnieje 8 podgatunków Boa dusiciela.

31. Najkrótsze węże na świecie mierzą około 15 cm.

32. Węże nie lubią długich wędrówek.

33. Niektóre węże potrafią odrzucić swój ogon. Robią to w celu odwrócenia uwagi drapieżników lub gdy chcą uniknąć zagrożenia.

34. W niektórych zakątkach świata gady te utożsamia się z mądrością i tajemniczością.