You are currently viewing Dziki – Ciekawostki dla dzieci

Dziki to powszechnie występujące w polskich lasach zwierzęta. I choć nie wydają się być one szczególnie zagadkowe, krąży o nich całkiem sporo ciekawostek. Wiele z nich może być interesujących także dla najmłodszych.

1. Jedno zwierzę, wiele nazw

Wydawać by się mogło, że dzik to po prostu dzik. Nic jednak bardziej mylnego! Zwykło się bowiem zupełnie odmiennie nazywać samca, samicę, a także młode. Mówiąc o samicy używa się zazwyczaj określenia locha, natomiast samca dzika określa się mianem knura. Jeżeli chodzi zaś o młode, przylgnęło do nich określenie warchlaki. Jeśli jednak posiadają one jeszcze charakterystyczne paski, często mówi się o nich pasiaki.

2. Powszechne występowanie

Dziki są dość mocno rozpowszechnionym gatunkiem na świecie. Naturalnie występują one w wielu różnych zakątkach świata. Można spotkać je między innymi w Europie, ale i w krajach afrykańskich czy azjatyckich. W zdecydowanej większości przypadków, dziki żyją w lasach. To właśnie tam czują się najswobodniej. Nie muszą borykać się z licznymi zagrożeniami, a na dodatek mają stosunkowo łatwy dostęp do pożywienia.

3. W stadzie radośniej

Dziki należą do zwierząt stadnych. Grupy, które tworzą dziki należą do dość licznych. Znajduje się w nich bowiem mniej więcej dwudziestu osobników. Co jednak dość interesujące, przewodniczką takiego stada jest w przeważającej większości przypadków stara locha. Cóż, być może wynika to z faktu, iż członkowie stada ufają jej wiedzy i doświadczeniu.

4. Ostrożność wskazana

Dziki na ogół nie są zwierzętami jakoś szczególnie groźnymi dla człowieka. Nie szukają z nim kontaktu ani konfrontacji. Nie oznacza to jednak, że można bagatelizować zagrożenie jakie się z nimi wiąże. Najbardziej niebezpieczną sytuacją jest spotkanie lochy z młodymi. Może ona być wówczas mocno zaniepokojona obecnością człowieka i nietrudno wowczas o przystąpienie do ataku. Jeśli dojdzie do nieoczekiwanego spotkania z lochą i młodymi, należy stopniowo i spokojnie, bez wykonywania żadnych gwałtownych ruchów, wycofać się. Jeżeli jest to już niemożliwe, można ratować się ucieczką slalomem. Dziki nie są bowiem zwierzętami zwrotnymi.

5. Bogate menu

Jak powszechnie wiadomo, dziki należą do zwierząt wszystkożernych. Oznacza to, że w ich menu znajduje się naprawdę całe mnóstwo potraw. Najczęściej zwierzęta te posilają się korzonkami, ziemniakami, nasionami czy kłączami. Nie oznacza to jednak, że wzgardzą mięsnymi pokarmami. Chętnie skonsumują drobne gady, płazy, a nawet ptasie jajka.

6. Zmysły dzika

Za najbardziej rozwinięty zmysł u dzika należy uznać z całą pewnością węch. To właśnie on w dużej mierze umożliwia dzikom zdobywanie pokarmu. Jeżeli chodzi o wzrok, nie jest on najlepszy. Dzikom przede wszystkim bardzo trudno jest obserwować to, co znajduje się przed nimi. Wszystko z uwagi na dosyć specyficzne ułożenie oczu tych zwierząt.

7. Opiekuńcza mama

Lochy należą do wyjątkowo opiekuńczych zwierząt wobec swojego potomstwa. Samica, w jednym miocie wydaje na świat najczęściej od dwóch do czterech młodych. Przez kilka pierwszych tygodni swojego życia warchlaki nie są w stanie poradzić sobie bez matki. Doświadczona locha opiekuje się nimi, uczy zdobywania pożywienia oraz rzecz jasna ochrania przed różnego rodzaju zagrożeniami.

8. Zmienne umaszczenie

Dziki mogą mieć różne umaszczenie. Zależne jest ono od wielu różnego rodzaju czynników. Przede wszystkim, na wygląd dzika ogromny wpływ ma jego wiek. Młode są przecież pokryte charakterystycznymi paskami. W miarę upływu lat, sierść dzika staje się jednak ciemniejsza, aby przybrać z czasem odcień zbliżony do ciemnego brązu. Warto zaznaczyć, że na kolor sierści tego zwierzęcia pewien wpływ ma również pora roku.

9. Brak gruczołów potowych

Dziki nie zostały wyposażone przez matkę naturę w gruczoły potowe. Oznacza to zatem, że ich ciała nie wydzielają potu. Zasadne byłoby więc pytanie: jak w takim razie ochładzają one swoje ciała w upalne, letnie dni? Otóż okazuje się, że dziki uwielbiają kąpiele błotne. To właśnie dzięki tarzaniu się w chłodnym błocie wyrównują one temperaturę swojego ciała i są w stanie poprawić swoje samopoczucie.

10. Krewniak świni domowej

Wiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż dzik jest spokrewniony w jakiś sposób ze świnią domową. Jak się okazuje, świnia domowa to tak naprawdę udomowiony dzik. Pierwsze próby udomowienia tego facynującego zwierzęta miały miejsce jeszcze 11 tysięcy lat temu! Jak już wiadomo, udomowienie dzika zakończyło się rzecz jasna sukcesem. Świnie hodowlane stanowią jednak o wiele mniejsze zagrożenie dla człowieka niż dzik. Występuje między nimi mimo wszystko sporo podobieństw. Podobnie jak świnie, dziki są wszystkożerne. Ponadto, zwierzęta te należy uznać za naprawdę inteligentne. Świnię można zresztą nauczyć pewnych sztuczek.