You are currently viewing Ciekawostki dla dzieci o leniwcach: dlaczego są takie spokojne?

Leniwce to roślinożerne ssaki nadrzewne, które zamieszkują przede wszystkim tereny Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. Te pocieszne zwierzęta sprawiają, jakby poruszały się w zwolnionym tempie. Zawsze sprawiają wrażenie uśmiechniętych. Co warto o nich wiedzieć? Oto kilka wybranych ciekawostek dla dzieci.

1. Dorosły osobnik na ogół waży nie więcej niż 5 kilogramów. Leniwce posiadają dosyć silne łapy zwieńczone ostrymi pazurami. Sierść leniwca składa się z dwóch warstw i odznacza się szaro-brązowym kolorem.

2. Leniwce są najbardziej powolnymi ssakami na świecie. W ciągu godziny jest pokonać nieco ponad 25 metrów, co sprawia, że tak naprawdę znajdują się na celowniku wielu drapieżników i są z ich perspekywy bardzo łatwym łupem. Właśnie z tego względu większość czasu spędzają w koronach drzew. Schodzą na ziemię zaledwie raz w tygodniu, by się wypróżnić.

3. Leniwce posiadają znacznie większą ilość kręgów szyjnych niż inne ssaki, co w praktyce oznacza, że mogą obrócić głowę o 270 stopni.

4. Są skonstruowane w taki sposób, że wiszenie do góry nogami nie sprawia im żadnego problemu. Mogą w takiej pozycji przebywać przez cały dzień i nie odczują z tego tytułu żadnego dyskomfortu.

5. Leniwce uwielbiają świeże liście i gałązki, a zatem ich schronienie jest również spiżarnią bez dna. Jeżeli tylko sytuacja na to pozwoli, to nie będą opuszczały swojego lokum w poszukiwaniu innego pożywienia. Nie muszą również schodzić z drzew w poszukiwaniu wody, bo w zupełności wystarcza im woda znajdująca się w roślinach oraz rosa.

6. Gody trwają nawet do kilkudziesięciu godzin. Każdego roku samica rodzi jedno dziecko, a w kolejnych miesiącach bezustannie się nim opiekuje. Mały leniwiec jest cały czas wczepiony w matkę i w pełni od niej uzależniony. Leniwce osiągają dojrzałość płciową w okolicach trzeciego roku życia.

7. Zwierzęta te odznaczają się bardzo powolnym metabolizmem. Warto również wspomnieć, że wykonują raptem kilka oddechów na minutę. Tymczasem zdrowy człowiek bierze nawet do piętnastu oddechów w tym samym czasie.

8. Te pocieszne i niezdarne zwierzęta doskonale radzą sobie w wodzie. Świetnie pływają i potrafią również wstrzymać oddech na kilkadziesiąt minut.

9. Ciekawostką jest także żołądek leniwca. Składa się z kilku komór, a zalegają w nim bakterie, które odżywiają się celulozą.

10. Leniwce nie słyszą zbyt dobrze. Ich wzrok również nie należy do najlepszych, ale mogą pochwalić się wprost doskonałym węchem. Ten zmysł pozwala im bardzo często oszacować poziom zagrożenia znajdującego się nawet w pewnej odległości.

11. Leniwce prowadzą samotny tryb życia. Nie potrzebują towarzystwa przedstawicieli swojego gatunku, by czuć się dobrze. Wyjątkiem są samice, które przez pewien okres opiekują się młodymi.

12. W niektórych kulturach leniwiec symbolizuje spokój. Jest również symbolem relaksu oraz inspiracji.

13. Podgryzanie gałązek i nieco twardszego pokarmu jest koniecznością w przypadku leniwców. Zwierzęta te posiadają zęby, które bezustannie rosną. Gdyby regularnie ich nie ścierały, to bardzo szybko przestałyby być zdolne do pozyskiwania jakiegokolwiek pokarmu.

14. Leniwce to zwierzęta odznaczające się wprost zadziwiającą odpornością na różnego rodzaju infekcje. Właśnie dlatego są obiektem zainteresowań w kręgach naukowych. Naukowcy próbują dowiedzieć się, na czym polega ten fenomen i czy można go w jakikolwiek sposób wdrożyć w życie człowieka. Gdyby doszło do przełomowych badań, walka z różnymi wirusami i bakteriami mogłaby się okazać znacznie łatwiejsza.

15. Bardzo powolny metabolizm sprawia, że leniwce jeden posiłek składający się wyłącznie z liści są w stanie trawić nawet do trzydziestu dni.

16. Leniwce zaliczają się do gatunku zagrożonym wyginięciem. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż sukcesywnie pozbawiane są swoich środowisk naturalnych. Największym problemem w dzisiejszych czasach jest regularna wycinka lasów brazylijskich, które niegdyś były domem leniwców. Zdezorientowane zwierzęta przemieszczają się w swoim tempie, co implikuje kolejne problemy. Bardzo często giną w wyniku potrącenia przez samochód.

17. Wyróżniamy dwie rodziny leniwców – leniuchowcowate oraz leniwcowate. W pierwszej grupie znajdują się dwa gatunki, a w drugiej cztery.

18. Leniwce odznaczają się niezbyt dobrze rozbudowaną masą mięśniową, co sprawia, że są zadziwiająco lekkie. Przy tak powolnym trybie życia nie są jednak w stanie wykształcić większej masy mięśniowej.

19. Dosyć nietypowym rarytasem w diecie leniwców są glony, które rozwijają się na ich sierści. Stanowią zarówno ciekawą i pożywną przekąskę, aczkolwiek są również elementem kamuflażu. Dzięki nim leniwce są w stanie wtopić się w roślinne otoczenie i tym samym zapewnić sobie większy poziom bezpieczeństwa.

20. Fantastycznie ukształtowane łapy pozwalają im zwisać w dziwacznych pozycjach przez długi czas bez obaw o upadek.