Ślimaki kojarzą się zazwyczaj dzieciom z uroczymi muszelkami, które pełnią rolę domku dla tych niewielkich stworzeń. Jak się okazuje, o ślimakach krąży wiele ciekawostek, z którymi naprawdę warto się zapoznać. Wiele z nich może zaskoczyć nawet osobę dorosłą.
1. Mieszkańcy całej Ziemi
Ślimaki zamieszkują całą planetę Ziemia. Można je zatem spotkać niemal w każdym miejscu, w którym z jakichś powodów się znajdziemy. Doskonale radzą sobie nie tylko w strefie klimatu umiarkowanego, ale również w klimacie wilgotnym i tropikalnym. Niektóre gatunki ślimaków są w stanie mieszkać w niezwykle głębokich czeluściach oceanicznych.
2. Ogromny ślimak
Ślimaki raczej nie kojarzą się z jakimiś szczególnie ogromnymi rozmiarami. Zazwyczaj są malutkie, a wiele z nich kryje się w muszelce, która na dodatek stanowi ich ochronę przed zagrożeniami z zewnątrz. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie ślimaki są takie małe. Za największego ślimaka uważa się współcześnie kalifornijskiego zająca wodnego, który osiąga długość nawet 90 cm. Jego waga może zaś dochodzić nawet do 90 kg.
3. Najpiękniejszy ślimak
Ślimaki są naprawdę bardzo zróżnicowane, jeżeli chodzi o ich wygląd. Niektóre z nich prezentują się bardzo pięknie, przez co wydają się być prawdziwą ozdobą otoczenia, w którym się znajdują. Za najpiękniejszego ślimaka żyjącego na świecie uważa się zamieszkującego tereny Afryki niebieskiego smoka. Jak sama nazwa wskazuje, posiada cudowną barwę błękitu.
4. Jadowite bestie
Ślimak raczej nie kojarzy nam się z niebezpiecznym czy jadowitym stworzeniem. Jak się jednak okazuje, od każdej reguły są jakieś wyjątki i nie inaczej jest właśnie w przypadku ślimaków. Wyróżnia się bowiem takie gatunki, które wyposażone są w specjalne kolce jadowe. Za jadowitego ślimaka uważa się na przykład wspomnianego już niebieskiego smoka. Na szczęście, ugryzienie przez większość jadowitych gatunków nie zagraża co do zasady życiu człowieka, o ile nie jest on rzecz jasna uczulony. Niemniej jednak, samo ukąszenie może być i najprawdopodobniej będzie bolesne.
5. Ślimacze zmysły
Jak powszechnie wiadomo, ślimaki należą do wyjątkowo powolnych stworzeń. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że stworzenia te posiadają niesamowicie słaby wzrok. Pozwala im on na obserwowanie tylko i wyłącznie obszaru, który znajduje się zaledwie kilkanaście centymetrów przed nimi. Jeżeli chodzi zaś o słuch, ślimaki nie posiadają nawet aparatu słuchowego.
6. Popularny przysmak
W wielu różnych krajach ślimaki, także popularne i znane większości z nas winniczki są popularnym przysmakiem. Tak jest między innymi w Hiszpanii, ale również w Belgii, Francji oraz w Holandii. Ślimaki stają się zarówno przekąską samodzielną, jak i dodatkiem do wielu innych potraw. Co ciekawe, serwuje się je również w niektórych restauracjach znajdujących się w Polsce.
7. Duża ilość śluzu
Ślimaki są niesamowicie ciekawymi stworzeniami i to pod wieloma względami. Jak powszechnie wiadomo, wydzielają one bardzo duże ilości śluzu o przezroczystym zabarwieniu. Można by jednak postawić pytanie: co to ma właściwie na celu? Otóż jak się okazuje, śluz w znaczącym stopniu ułatwia ślimakom sprawne poruszanie się po podłożu, które nierzadko jest grząskie i suche.
8. Obupłciowe
Ślimaki są obupłciowymi stworzeniami. Są zatem wyposażone zarówno w komórki rozrodcze męskie, jak i w komórki rozrodcze żeńskie. Nie jest zatem wymagane to, aby ślimaki w jakikolwiek sposób łączyły się ze sobą w celu rozmnożenia się. Jak najbardziej może tutaj zachodzić samozapłodnienie. Po zapłodnieniu ślimak składa mniej więcej 80 jaj.
9. Leczniczy śluz
Śluz ślimaka w znaczącym stopniu ułatwia tym stworzeniom poruszanie się. Na tym jednak jego rola się nie kończy. Okazuje się bowiem, że śluz ślimaka posiada całkiem silne właściwości lecznicze. Dzięki temu dość powszechnie jest on wykorzystywany do produkcji różnego rodzaju kosmetyków. Mowa tu chociażby o kremach do twarzy, serach pielęgnacyjnych oraz o kremach pod oczy. Śluz ślimaka ogrodowego wykorzystuje się między innymi do walki z takimi problemami skórnymi jak blizny, stany zapalne skóry czy przebarwienia. Dobra wiadomość jest taka, że w żadnym kremie absolutnie nie czuć tego, że ma się kontakt ze śluzem ślimaka. Jest on przecież tylko jednym z licznych składników.
10. Niezwykle zróżnicowane
Ślimak niejedno ma imię. Występuje bowiem aż 100 tysięcy różnych gatunków ślimaka. Co interesujące, w samej Polsce możemy spotkać aż 200 gatunków ślimaków, które żyją na co dzień na lądzie. Na tym jednak nie koniec. W Naszym kraju żyje również 50 gatunków ślimaków zamieszkujących słodkie wody rozmaitych akwenów wodnych. Ciekawe jest także i to, że ślimaki żyją też w wodach Morza Bałtyckiego. W tym przypadku mamy do czynienia z zaledwie 6 gatunkami.