You are currently viewing 20 Ciekawostek o Pawiach

Paw indyjski, zwany również niebieskim i zwyczajnym występuje naturalnie przede wszystkim na terenie subkontynentu indyjskiego. Obecnie hodowany jest jednak niemal na całym świecie. W przypadku tego gatunku największym uznaniem i podziwem cieszy się kolory samiec, którego finezyjne upierzenie ma stanowić wabik na znacznie mniej kolorowe samice. Co warto wiedzieć o pawiach?

1. U pawi występuje dymorfizm płciowy, a zatem dostrzegalne są konkretne różnice w wyglądzie. Samiec posiada kolorowe upierzenie  tren z piórami pokrytymi „pawimi oczkami”. Długość jego ciała może przekraczać 200 cm. Samica najczęściej posiada szare upierzenie i jest znacznie mniejsza. Całkowita długość ciała nie powinna przekraczać 100cm.

2. W środowisku naturalnym najchętniej zamieszkują tereny zalesione.

3. Pawie to ptaki zaliczane do zwierząt wszystkożernych. Lwią część ich jadłospisu stanowią rośliny, aczkolwiek chętnie sięgają także po różnego rodzaju bezkręgowce. Lubią nasiona traw, ale żywią się też owadami. Odnotowano przypadki pawi, które z braku laku sięgają nawet po jadowite węże. Hodowlane pawie najczęściej są karmione specjalnymi mieszankami nasion. Ich dietę można również wzbogcić owocami i warzywami.

4. Pawie wiją gniazda w ziemi. Wydrapują specjalne dołki, a następnie tworzą wyściółkę z mchu. Samica składa około pięciu jaj, które nastęnie są wysiadywane przez ok. 30 dni. Młode już po niepełnych dwóch tygodniach potrafią same latać.

5. Pawie żyjące w naturze mogą dożyć nawet dwudziestu lat.

6. Istnieje kilka gatunków pawi. Do najsłynniejszych zalicza się indyjskiego, kongijskiego oraz zielonego. Warto jednak pamiętać, że na przestrzeni lat powstało wiele podgatunków. Wielu ekspertów uważa, że najpiękniejszą odmianą pawia jest paw biały. Budową ciała przypomina pawia zwyczajnego. Całe jego upierzenie odznacza się białym kolorem. Biały paw jest najprawniej efektem mutacji gentetycznej, w wyniku której ptaki tracą pigmentację.

7. Największym wrogiem pawia są zwierzęta drapieżne, w tym przede wszystkim dzikie koty. By się przed nimi uchronić, paw na noc wspina się lub wlatuje w korony drzew.

8. Pawie uwielbiają latać. Są zaliczane do jednych z największych ptaków latających na świecie. W hodowlach właśnie z tego względu podcina się im nieco skrzydła, bo bez odpowiednich zabezpieczeń, paw będzie próbował uciec.

9. Piękny wachlarz piór pokazywany jest przede wszystkim w obliczu samicy, której samiec pragnie zaimponować. Dowodzi on o atrakcyjności samca. Warto jednak pamiętać, że paw rozkłada ogon również w innych okolicznościach, np. gdy próbuje przepędzić ze swojego terytorium innego samca. W takich sytuacjach często można usłyszeć charakterystyczne dźwięki wydawane przez pawia.

10. Pawie nie potrafią pływać. Najpewniej czuje się na lądzie lub w locie. W wodzie dodatkowym utrudnieniem są gęste i długie pióra.

11. Nie można powiedzieć, że paw odznacza się konkretną kolorystyką. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że feeria barw, z której słynie jest efektem kąta nachylenia światła oraz jego ilości. Dominującym kolorem w przypadku upierzenia pawia jest brąz.

12. Pawie pióra od lat stanowią element dekoracyjny. Są też kolekcjonowane. Warto jednak dodać, że ptaki te po okresie godowym samoistnie pozbywają się imponującego ogona, dlatego dostępne pióra nie są pozyskiwane w haniebny sposób.

13. Na głowie pawia znajdują się charakterystyczne piórka, które nazywane są pawią koroną. Z kolei w samym ogonie może znajdować się ponad dwieście piór o różnej długości i wyglądzie.

14. Pawie są hodowane w dzisiejszych czasach ze względu na unikatowy majestatyczny wygląd. Stanowią ozdobę wielu parków.

15. W czasach średniowiecza pawie cieszyły się wielką sławą rzede wszystkim ze względu na walory smakowe. Pawie mięso odznacza się niezwykłym smakiem i zachwycającą delikatnością. Po przygotowaniu pawia nie chciano jednak rezygnować z jego olśniewającego wyglądu, dlatego posiłki dekorowano ponownie kolorymi piórami.

16. Pawie krzyczą, a dźwięk ten nie jest przyjemny dla ludzkiego ucha. Powodów do krzyku jest sporo. Najczęściej jednak wydają okrzyk, gdy są czymś zaskoczone lub gdy odczuwają zbliżające się zagrożenie.

17. W Indiach największym przysmakiem pawia są młode kobry. Pawie doskonale radzą sobie w walce z wężami. Stają również na straży swoich gniazd, nie dopuszczając węży do jaj czy młodych.

18. Coraz więcej osób prywatnych decyduje się na zakup pawia. Warto jednak pamiętać, że średnie utrzymanie pawia w skali roku to ponad 20 tysięcy złotych. Trzeba również zainwestować w odpowiednie zabezpieczenia i woliery, by ptak znajdował się w bezpiecznym miejscu.

19. Istnieje przekonanie, że pawie pióro w domu zwiastuje wielkie nieszczęścia i niepowodzenia. Jednak sam ptak w pewnych środowiskach jest uznawany za symbol szczęścia.

20. W chrześcijaństiwe paw utożsamiany jest z próżnością i pychą. Niemniej, coroczne zrzucanie ogona było traktowane jako symbol zmartwychwstania.