Pająki to stworzenia, których jedne dzieci się boją, a inne dzieci są wręcz nimi zafascynowane. Warto byłoby więc zapoznać najmłodszych z intrygującymi faktami o życiu i codziennym funkcjonowaniu tych stworzeń. Jak się bowiem okazuje, nie wszystkie z nich są niebezpieczne, a wiele z nich pożytecznie wpływa na nasze środowisko naturalne.
1. Bogactwo gatunków
Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu jak liczne są pająki. Otóż okazuje się, że na całym świecie opisano aż 49 800 różnych gatunków pająków. Podzielono je aż na 129 rodzin. W Polsce występuje jednak tylko, a może aż 800 gatunków pająków. Większości z nas nie uda się jednak zobaczyć nawet połowy z nich, ponieważ wśród tych gatunków nie brakuje pająków rzadkich i płochliwych.
2. Osiem par oczu
Na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieco dziwne, ale pająki posiadają aż osiem par oczu. Każda z tych par oczu wyposażona jest w soczewki. Wydawać by się więc mogło, że pająki mają doskonały wzrok. Nic jednak bardziej mylnego. Okazuje się bowiem, że narząd wzroku nie jest u tych stworzeń jakoś szczególnie dobrze wykształcony. Co ciekawe, wyróżnia się też takie gatunki pająków, które oczu wcale nie posiadają. Poza tym, u tego samego pająka różne pary oczu mogą być mniej lub bardziej rozwinięte.
3. Odnóża niczym czułki
Jak wiadomo, pająki nie zostały przez Matkę Naturę wyposażone w czułki. Posiadają natomiast odnóża. Co ciekawe, to właśnie owe odnóża przejęły funkcje czułków. Pajęcze odnóża pokryte są przez tak zwaną szczecinkę, która to ma zdolność do wykrywania dźwięków. Na tym jednak nie koniec, ponieważ wykrywa ona także drgania powietrza czy zapachy. Umożliwia to pająkom ich codzienne funkcjonowanie oraz rzecz jasna łowy.
4. Drapieżniki
Pająki nie należą do roślinożernych. Są one bowiem drapieżnikami, które na dodatek można zaliczyć do całkiem sprawnych myśliwych. Co jednak dość interesujące, niektóre gatunki pająków mogą spożywać rośliny i absolutnie nie są one dla nich szkodliwe. Warto wspomnieć też o gatunkach padlinożernych, które z chęcią skonsumują jakiegoś martwego owada.
5. Prawie wszystkie pająki są jadowite
Niemal wszystkie żyjące na świecie pająki są jadowite. Czy zatem powinniśmy drżeć przed każdym z nich? Na szczęście okazuje się, że niekoniecznie. Jedynie niektóre gatunki pająków posiadają tak silny jad, że stanowią zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia ludzi. Jad większości pająków jest dla człowieka nieszkodliwy, chyba że jest on uczulony. Dobra wiadomość jest taka, że w Polsce nie ma pająków, których ugryzienie skutkowałoby śmiercią. Niektóre mogą co najwyżej boleśnie ukąsić, choć jeśli nie zostaną zaatakowane nie zrobią tego. Co dość interesujące, istnieje także kilka gatunków pająków, które wcale nie posiadają gruczołów jadowych.
6. Pożeracze własnych sieci
W diecie pająków może czasami brakować białka. Dlatego też, niektóre gatunki, w celu uzupełnienia niedoborów białkowych spożywają swoje własne sieci. Zaraz po tym tkają nową sieć, która zresztą o wiele lepiej nadaje się do polowań. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że pająki to nie tylko sprawni i zdolni myśliwi, ale też miłośnicy ekologicznych rozwiązań.
7. Jedwabne kokony
Samica pająka jest w stanie złożyć nawet do 3000 jaj. Liczba ta różni się w zależności od konkretnego gatunku. W zdecydowanej większości przypadków, jaja pajęcze znajdują się w specjalnych kokonach. Zapewniają im one optymalny stopień wilgotności. Co ciekawe, larwy pajęcze przeobrażają się jeszcze we wspomnianych kokonach. Kiedy osiągną dojrzałość, opuszczają swoje miejsce narodzin.
8. Tańce godowe
Wiele gatunków pająków do perfekcji opanowało sztukę profesjonalnych tańców godowych. Dotyczy to przede wszystkim tak zwanych pająków skaczących. Samice bywają jednak bardzo wybredne. Nie zawsze przekona je pajęczy taniec godowy. Wówczas samcowi nie pozostaje nic innego jak pokaz tańca przed inną samiczką. Być może w końcu którejś taniec godowy przypadnie do gustu.
9. Krwiożercze samice
Wiele pajęczych samic jest większych od samców. To między innymi umożliwia samicom pająków dość nietypowe zachowanie. Otóż okazuje się, że wiele pajęczyc zjada swoich partnerów tuż po kopulacji. Niektóre zaś wspaniałomyślnie pozwalają panom odejść. Samce muszą być jednak bardzo ostrożne. Samica zawsze może bowiem zmienić zdanie i zdecydować się jednak na skonsumowanie swojego partnera.
10. Agresja młodych pająków
Co ciekawe, młode pająki uchodzą za agresywniejsze od tych dojrzałych. Nietypowe zachowania mają już miejsce u bardzo młodych pająków. Mogą one bowiem konsumować swoje słabsze rodzeństwo, które tym samym przestaje stanowić dla nich konkurencję. Poza tym, im bardziej agresywny pająk, tym więcej pożywienia zjada, przez co osiąga spore rozmiary.