You are currently viewing 12 ciekawostek dla dzieci o zwierzętach

Dzieciaki kochają zwierzęta, a z wieloma gatunkami starają się nawiązać przyjazną więź. Warto zatem przedstawić im ciekawostki na temat fascynującego świata zwierząt. Dzięki temu poszerzą one swoją wiedzę na temat ich zachowań. Niektóre z nich mogą zaskoczyć niejednego dorosłego!

1. Sympatyczne kozy

Kozy to zwierzęta znane przede wszystkim z tego, że są niezwykle przyjaźnie nastawione do człowieka. Nierzadko pozwalają karmić się z ręki, nawet dzieciom. Ich pozytywne nastawienie do nas wynika w dużej mierze z faktu, iż były to jedne z pierwszych zwierzaków, które ludziom udało się oswoić. Człowiek wypasał kosy już od ponad 9000 tysięcy lat!

2. Roślinożerne słonie

Słonie to zwierzaki, które jedzą tylko i wyłącznie…rośliny. Niech nie zmyli nas zatem ich majestatyczny wygląd oraz duży rozmiar. Nie wynika on w żadnym razie ze spożywania mięsa. Słonie muszą jednak poświęcać na konsumpcję kilkanaście godzin w ciągu każdego dnia. Tylko wówczas są w stanie dostarczyć swojemu organizmowi wystarczającą ilość roślinnego pożywienia. Wśród przysmaków tego gatunku zwierząt znajdują się przede wszystkim bambus, gałązki czy rozmaite korzenie.

3. Szympansia społeczność

Szympansy to niezwykle inteligentne zwierzęta, które żyją zazwyczaj w społecznościach. Co ciekawe, taka szympansia społeczność jest w stanie liczyć od mniej więcej 20 do 80 członków. Na czele całej gromady stoi rzecz jasna samiec alfa. Jak się jednak okazuje, w takiej grupie panuje bardzo duża rotacja. Niektóre szympansy odchodzą, a na ich miejsce pojawiają się nowi przedstawiciele gatunku.

4. Intrygujące skorpiony

Co ciekawe, skorpiony, podobnie zresztą jak pająki posiadają osiem nóg. Ich wygląd zdaje się jednak mówić co innego. Skorpiony o wiele bardziej przypominają przecież…homary. Najbardziej charakterystyczny dla nich jest szczypce, a także bardzo cienki ogon. Jest on na dodatek podzielony na wiele segmentów. Skorpiony najczęściej spotkać można na rozmaitych pustyniach i terenach półpustynnych.

5. Niesamowite pingwiny

Pingwiny to nie tylko wyjątkowo urocze, ale i niesamowicie ciekawe zwierzęta. Na uwagę zasługują przede wszystkim zdolności adaptacyjne pingwinów cesarskich. Dzięki aż czterem warstwom piór są w stanie ochronić swoje najważniejsze organy wewnętrzne przed lodowatym, akrtycznym wiatrem. Co ważne, zwierzęta te są też w stanie magazynować duże ilości tłuszczu, który dodatkowo je ogrzewa.

6. Koci wzrok po zmroku

Koty to ukochane zwierzęta wielu dzieci. Jak się okazuje, są one krótkowidzami, a ich wzrok nie należy do najlepszych za dnia. Co ciekawe, ich widzenie nocne jest jednak o wiele lepsze. Dlatego też, zwierzęta te po zapadnięciu zmroku są w stanie dostrzegać różnego rodzaju przedmioty, nawet z dość dużej odległości. Ułatwia im to między innymi polowanie.

7. Kot bogacz

W fascynującym kocim świecie znalazło się też miejsce dla…bogaczy! Uważa się, że najbogatszym kotem na świecie jest ten o imieniu Blackie. Po śmierci swojego właściciela, zwierzak odziedziczył nie lada fortunę! Wyniosła ona aż siedem milionów funtów brytyjskich.

8. Biegająca po wodzie jaszczurka

Jaszczurki to niezwykle ciekawe i fascynujące zwierzęta. Jak się okazuje, niektóre przedstawicielki tego gatunku są w stanie…biegać po wodzie! To nie pomyłka, dotyczy to jaszczurek bazyliszków. Ze względu na swoje unikalne, wzbudzające podziw umiejętności, jaszczurki te bywają określane mianem jaszczurek Jezusa Chrystusa.

9. Szara czy złota rybka?

Większość dzieci doskonale kojarzy historię o złotej rybce, która rzekomo jest w stanie spełnić trzy życzenia wybranego szczęśliwca. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że złota rybka może utracić swój kolor. Jak do tego dochodzi? Otóż rybka jest narażona na utratę swojej oryginalnej barwy wówczas, gdy przez dłuższy czas nie będzie mieć żadnego dostępu do naturalnego światła słonecznego. Lepiej zatem nie narażać na to swojego zwierzątka.

10. Bezbronne młode liski

Lis bywa kojarzony z majestatyczną rudą kitą i zwinnością. Jak się jednak okazuje, małe liski niewiele wspólnego mają z takim majestatem. Bezpośrednio po narodzinach liski ważą niespełna 100 gram! Na dodatek nie są one w stanie chodzić, jak również widzieć. Są zatem zupełnie zdane na opiekę swojej matki ze względu na swoją bezbronność.

11. Śpiące ślimaki

Większość dzieci doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ślimaki należą do wyjątkowo powolnych zwierząt. Nie każdy wie jednak, że tych zwierząt dotyczy jeden bardzo interesujący fakt. Otóż okazuje się, że ślimaki zapadają w sen zimowy! Sen ten jest w stanie potrwać nawet do sześciu miesięcy.

12. Młode dziki

Małe dziki prezentują się naprawdę uroczo, ze względu na swoje charakterystyczne futro w paski. Interesujący fakt dotyczy małych dzików tuż po narodzinach. Okazuje się bowiem, że zwierzęta te rodzą się z otwartymi oczami. Po narodzeniu są one zdane na opiekę rodziców, ale nie są aż tak bezbronne jak małe liski.