Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale nie tylko ludzie posiadają swoich patronów i patronki. Okazuje się, że patrona mają również zwierzęta! Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, kto i dlaczego został zwierzęcym patronem.
Święty Franciszek
Święty Franciszek to chyba najbardziej znany i popularny patron zwierząt, określanych przez jego czcicieli ludzkimi braćmi mniejszymi. Co ciekawe, dosyć powszechnie uznaje się go za jednego z prekursorów ekologii, mimo że jego działalność była bardzo szeroka i nie ograniczała się jedynie do przyrody.
Święty Franciszek był diakonem, założycielem zakony franciszkanów, który jest współcześnie uznawany za jeden z najważniejszych zakonów na świecie. Święty ten byl znany przede wszystkim z tego, że przejawiał niezwykły szacunek do zwierząt. Stawał w ich obronie, gdy działa się im jakaś krzywda i przekonywał do tego, jak ważne jest harmonijne współżycie obok siebie ludzi i różnych innych gatunków. Przekonywał, że wcale nie jesteśmy i przede wszystkim nie powinniśmy być dla siebie wrogami.
Do jednych z najpopularniejszych dzieł o świętym patronie zwierząt i jego naukach należą „Kwiatki świętego Franciszka”, dzięki którym nieco bliżej można zapoznać się z postacią tego niesamowitego świętego. Oprócz tego, że bardzo mocno troszczył się on o zwierzęta, jest znany również z troski o drugiego człowieka. Święty Franciszek bywa nawet określany mianem biedoty z Asyżu.
W przeszłości bardzo bogaty młodzieniec, oddal cały swój dobytek biedniejszym od siebie. Chętnie dzielił się tym, co miał nawet wtedy, gdy sam zaliczał się do osób biednych i wymagających finansowego wsparcia. Święty z Asyżu nauczał swoich towarzyszy przede wszystkim o tym, jak ważna jest pomoc innym, nawet jeśli nie czeka nas za to żadna zapłata. Wierzył natomiast w zapłatę wieczną.
Jeżeli zatem postępowało się zgodnie z prawem boskim i przykazaniami Stwórcy, czekało na nas szczęście wieczne. Święty Franciszek uważał, jednak że cieszyć możemy się także tu na ziemi, a bardzo pomagają nam w tym właśnie zwierzęta. Możemy bowiem wiele się od nich nauczyć. Mowa tu przede wszystkim o sztuce czerpania radości z małych rzeczy.
Nie zawsze posiadamy przecież wszystko to, co chcemy, a często nie stać nas na realizację większych marzeń. Jeśli jednak tak jak nasi bracia mniejsi, a więc zwierzęta, będziemy okazywać sobie wzajemne wsparcie i troskę, uda nam się stworzyć przedsionek nieba już tu na ziemi.
Święta Klara – uczennica świętego Franciszka
Nie wszyscy wiedzą, ale święty Franciszek nie jest jedynym patronem zwierząt. Ich patronką jest również święta Klara, która była zaliczana do najważniejszych i najpilniejszych uczennic świętego Franciszka. Złożyła ona śluby zakonne jeszcze w wieku XIII i stała się założycielką zakonu klarysek, od swojego imienia.
Klara z Asyżu, a dokładniej Chiara Offreduccio, podobnie jak sam święty Franciszek była znana ze swojej skromności i pokory już od najmłodszych lat. Może się to wydawać dość zaskakujące, bo pochodziła ona z rodu szlacheckiego. Wybrała jednak życie w zakonie, na co ogromny wpływ miał święty Franciszek, którego poznała w wieku 18 lat. Święta Klara lubiła otaczać się zwierzętami, podobnie zresztą jak jej mistrz.
Dostrzegała w nich piękno i wiedziała, że zostały stworzone przez Boga jako towarzystwo dla człowieka. Uważała, że powinniśmy zwierzęta szanować i okazywać im dobroć, bo są one dziełem samego Stwórcy, podobnie jak człowiek. Ta katolicka święta wyjątkowo lubiła otaczać się zwierzętami podczas spacerów na łonie natury. Legenda głosi, że dzikie zwierzęta same zbliżały się do świętej Klary.
Jacy są mniej znany patroni zwierząt domowych?
Jeżeli ktoś zna patrona zwierząt, zapewne będzie to właśnie święty Franciszek, a nieco rzadziej być może i święta Klara, jego wychowanka. Jak się jednak okazuje, istnieją także inni, choć o wiele mniej znani i popularni patroni zwierzaków. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje na pewno święta Walburga zwana też przez niektórych Walpurgą.
Co ciekawe żyła ona jeszcze przed święta Klarą i świętym Franciszkiem, bo w wieku 8. Uważa się, że ochrania ona nie tylko same zwierzęta, ale i człowieka. Uznawana jest bowiem dosyć powszechnie za obrończynię przed ugryzieniami dzikich psów, a także przed wścieklizną, która uznawana jest za jedną z najbardziej niebezpiecznych dla ludzi chorób.
Jest bowiem nieuleczalna, jeśli wystąpią objawy. Kolejna patronka zwierząt nosiła imię Donwenny i była walijską świętą. Co dość ciekawe, uznaje się ją przede wszystkim za patronkę zwierząt chorych. Zdecydowana większość czcicieli tej patronki zwierząt zamieszkuje Walię lub jej pobliskie sąsiedztwo.
Jak bardzo rozpowszechniony jest kult patronów zwierząt?
Kult patronów zwierząt jest dość mocno rozpowszechniony, choć mowa tu rzecz jasna o różnych patronach. Najpowszechniejszy jest rzecz jasna kult świętego Franciszka z Asyżu, znanego przede wszystkim z tego, że dzielił się ze wszystkimi tym, co sam miał. Mowa tu też oczywiście o braciach mniejszych, a więc o zwierzętach.
Kult świętego Franciszka cieszy się popularnością nie tylko w całym Asyżu, ale i w krajach całej Europy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że święty Franciszek jest dość popularnym świętym w Polsce. Co ważne, zdecydowana większość kojarzy go tu jako świętego od zwierząt. Modlimy się więc do tego patrona przede wszystkim wówczas, gdy chcemy w jakiś sposób ulżyć naszym zwierzętom.
Do świętego Franciszka można uciekać się w potrzebie, ale również wtedy, gdy chcemy, aby nasze zwierzę było po prostu zdrowe i szczęśliwe. Jeśli chodzi o kult świętej Klary, a więc uczennicy świętego Franciszka, sprawa jest nieco bardziej złożona. Święta Klara nie jest już bowiem tak popularną patronką zwierząt jak jej mistrz.
Dlatego też kult tej świętej rozpowszechniony jest przede wszystkim w miejscu, z którego ona pochodzi. Niemniej jednak, w Polsce wydaje się być dosyć znaną święta. Jest jednak o wiele bardziej kojarzona z postacią świętego Franciszka niż z tym że sama jest patronką zwierząt.