Gołębie to najpowszechniejszy gatunek ptaków, które można spotkać właściwie na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy. Choć kojarzą się przede wszystkim z dosyć uporczywymi szkodnikami, to jednak ptaki te zaliczane są do niezwykle inteligentnych. Co warto o niech wiedzieć?
1. Gołąb skalny to najpowszechniejszy w Polsce gatunek. Długość całkowita ciała u dorosłego osobnika może nieznacznie przekraczać 35cm. Najczęściej spotykane są osobniki o popielatym upierzeniu z nieco ciemniejszymi elementami i połyskującą na zielono szyją. Do wyjątków należą gołębie czarne, brązowe oraz białe.
2. Gołębie odznaczają się niesamowitą pamięcią. Przeprowadzane wielokrotnie badania na tych ptakach dowodzą, że raz pokonana trasa nie stanowi dla nich żadnego problemu. Potrafią bezbłędnie się z nią uporać nawet po bardzo długiej przerwie.
3. Miejskie gołębie bywają bardzo nachalne i uporczywe. Ich agresywne zachowanie wynika jednak z regularnego i niekontrolowanego dokormiania. Zdarzają się przypadki, kiedy zesperowane i głodne ptaki atakują ludzi, próbując wyrwać im z rąk jedzenie.
4. Gołąb słyszy jedynie infradźwięki, czyli fale akustyczne, których człowiek nie jest w stanie zarejestrować.
5. Gołębie żyjące na wolności mogą żyć od trzech do pięciu lat. Mniej spotykane są okazy, które dożywają pełnej dekady. Natomiast gołębie żyjące w hodowlach mogą żyć znacznie dłużej.
6. Na świecie żyje ponad trzysta gatunków gołębi. Miejskie gołebie, które najczęściej można spotkać w naszym kraju nie są uważane za ptaki urodziwe. Niemniej, niektóre gatunki potrafią wzbudzić podziw. Do najpiękniejszych gołębi świata zalicza się Treron Waalię z żółtym brzuszkiem czy Caloenas Nicobaricę, który odznacza się pięknym kolorowym upierzeniem. Wiele wyhodowanych gatunków w ogóle nie przypomina gołębi, które znamy z polskich ulic.
7. Gatunki gołębi dzielą się na dziewięć odrębnych kategorii, które zostały stworzone na podstawie odmiennej budowy ciała. Wyróżniamy gołębie barwne, mewki, strukturalne, dęte, kuraki, uformowane, lotne, brodawczaki i turkoty.
8. Największym gołębiem świata jest koroniec plamoczuby. Całkowita długość ciała może przekraczać nawet 70cm. Ten przepiękny ptak zamieszkuje wyłącznie na terenie Nowej Gwinei. Odznacza się niebieskim kolorem upierzenia i czarnymi obwódkami wokół oczu.
9. Gołębie na przestrzeni lat były wielokrotnie wykorzystywane w charakterze posłańców pocztowych. Historyczne źródła dowodzą, że pełniły taką funkcję już w czasach starożytnych. Umożliwiały przesyłanie informacji w Egipcie oraz Grecji. W Polsce również szkolono gołębie pocztowe i służyły one w taki sposób właściwie do początku II Wojny Światowej.
10. Gołębie najchętniej sięgają po ziarna wysokobiałkowe. By cieszyły się dobrym zdrowiem, należy je karmić kukurydzą, sorgo czy ziarnami słonecznika. Dobrym uzupełniem diety w chłodniejszych okresach będzie jęczmieć oraz owies.
11. Hodowcy gołębi mają swoje sposoby na rozpoznanie, czy dany osobnik wart jest zainteresowania. Uważa się, że gołębie mocno potrząsające głowami po wypuszczeniu w powietrze jest osobnikiem silnym. Istnieje również teoria, że gdy ogon gołębia opada w dół, to znak, że osobnik cieszy się mocnymi plecami.
12. Gołąb w kulturze odbierany jest jako symbol dobrych wiadomości. Już w starożytności uważano, że pojawiający się znienacka gołąb niesie za sobą radosne nowiny. Były wobec tego wyczekiwane i przyjmowane z radością. Niekórzy uważali również, że są posłańcami bogów.
13. Gołębie odznaczają się niesamowitym wzrokiem. Świetnie widzą nawet do kilkudziesięciu metrów. Co więcej, można śmiało powiedzieć, że mają oczy dookoła głowy, ponieważ kąt widzenia wynosi 360 stopni. Podczas chodzenia wykonują dodatkowy ruch głową, który pozwala im dostrzec ewentualne zagrożenie na czas.
14. Miejskie gołębie na ogół nie boją się człowieka. Należy jednak pamiętać, że kontakt z tymi zwierzętami może być niebezpieczny. Szacuje się, że ptaki mogą przenosić sporą liczbę groźnych dla ludzi chorób.
15. Samica gołębia na ogół znosi do dwóch jaj, które są następnie wysiadywane przez niespełna trzy tygodnie zarówno przez nią, jak i samca. Małe po wykluciu spędzają w gnieździe nawet do pięciu tygodni.
16. Gołębie najczęściej wiążą się w pary na całe życie. Są do siebie niezwykle przywiązane, a po założeniu rodziny dzielą się wszelkimi obowiązkami na pół.
17. Skala widzialnych przez gołębie kolorów jest znacznie ograniczona. Wynika to z faktu, iż widzą one tetrachromatycznie, a zatem są w stanie rozpoznać kolor zielony, niebieski, czerwony oraz ultrafioletowy.
18. Gruchanie gołąbi może być znakiem wielkiej irytacji, choć nie jest to reguła. Takie dźwięki wydawane przez samców są również sposobem na podryw. Gruchanie może być wobec tego próbą flirtowania z samicą.
19. W okresie II Wojny Światowej hodowanie gołębi było kategorycznie zabronione. Osoby przyłapane na goacym uczynku były skazywane na śmierć. W taki sposób próbowano zlikwidować możliwość wysyłania gołębi pocztowych z ważnymi informacjami.
20. Uważa się, że gołębie boją się koloru czarnego i brązowego.