Uspokajające mruczenie kotów pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy człowieka. Koty to indywidualiści, którzy lubią podążać swoimi ścieżkami. Na pewno nie można narzucać im swojej woli, ponieważ może to skończyć się podrapaniem, a także fochem ze strony zwierzęcia. Koty to wspaniali towarzysze rodzin, gdzie ma się do czynienia z dziećmi. Te małe istoty na pewno będą ciekawić wszystkie dzieci. Oto lista ciekawostek na temat kotów.
1. Koty nie mogą schodzić z drzewa, twarzą do przodu. Uniemożliwiają mu to jego pazurki. Jeżeli kot chciałby znaleźć się na ziemi, to musi schodzić tyłem, co też dla zwierzęcia może stanowić ogromną trudność. To dlatego w takich sytuacjach bardzo często można spotkać się z ingerencją ze strony straży pożarnej.
2. Szczęka kotów jest tak zbudowana, że nie przesuwa się ona do boku. W efekcie, kocur nie jest w stanie samodzielnie przeżuwać kawałków mięsa.
3. Koty podobne są pod pewnymi względami do kotów i żyraf. Chodzi bowiem o ich sposób poruszania się. W pierwszej kolejności przesuwają one prawe łapy, a dopiero potem lewe i tak na zmianę.
4. Na stopach kotów znajdują się miękkie poduszki, które sprawiają, że te poruszają się bezszelestnie. W efekcie ich ofiara nie czuje, że zbliża się do nich zagrożenie.
5. Na pyszczku, łapach i nad oczami znajdują się wibrysy, czyli wąsy czuciowe. Są one wykorzystywane przez koty do poruszania się w terenie. Wibrysy są w stanie pomóc ocenić im odległość, która musi zostać przez nich pokonana do celu.
6. Koty mają doskonale rozwinięty wzrok. Ich kąt widzenia wynosi 285 stopni, co sprawia, że są one pod tym względem lepsze od człowieka. Ciekawostką jest jednak to, że koty są dalekowidzami. Lepiej widzą to, co znajduje się od nich w sporej odległości niż z bliska. Do tego są to zwierzęta, które mogą mieć problem z dostrzeganiem kolorów.
7. Dzięki temu, że kręgi u kota są ze sobą luźno połączone, te są bardziej elastyczne i zwinne. Łącznie tych kręgów u kota jest 35.
8. Ogon jest dla kota bardzo ważny. To właśnie dzięki niemu utrzymanie równowagi podczas wspinaczek i balansowanie nie stanowi dla kocura żadnego problemu.
9. Nos dla kota jest dla niego niczym linie papilarne dla człowieka. Ten wzór jest jedyny dla każdego kota i nie ma szans na dwa takie same.
10. Organ Jacobsona to dodatkowy zmysł kota, który umiejscowiony jest w górnej części podniebienia. To właśnie dzięki niemu koty są w stanie odczuwać feromony.
11. Ciekawostkę stanowić może tzw. odruch flehmen. To właśnie dzięki temu do kociej jamy gębowej trafiają cząsteczki zapachowe.
12. W okresie letnim można zauważyć, że koty bardzo intensywnie się myją. Jest to spowodowane tym, że kocury są całkowicie pozbawione gruczołów potowych. Intensywne wylizywanie futerka jest w stanie sprawić, że kot będzie w stanie obniżyć temperaturę swojego ciała.
13. Zdecydowana większość dorosłych kotów nie może pić mleka. Jest to spowodowane problemami z trawieniem laktozy. Dla dorosłego kota miseczka mleka okazać się może śmiertelną trucizną, dlatego należy uważać z jej podawaniem.
14. Koty nie mają obojczyka. To właśnie dlatego można obserwować, że koty są w stanie wcisnąć głowę w najróżniejsze dziury, co takim psom mogłoby sprawić problem.
15. Koty sprytnie korzystają ze swoich wąsów. To one pomagają im ocenić czy przejście jest dla nich wystarczająco szeroki i będą one w stanie się w nim zmieścić.
16. Zwierzęta są w stanie poruszać swoimi uszami niezależnie od siebie. Jest to możliwe dzięki temu, że w kocim uchu są aż 32 mięśnie kontrolujące ruchy ucha zewnętrznego.
17. Pomimo tego, że koty mają dobry wzrok, to nigdy nie będą w stanie dostrzec tego, co znajduje się bezpośrednio przed nimi. Nawet jeżeli chodzi o miskę z jedzeniem.
18. Koty są w stanie przespać aż 2/3 ze swojego życia. Można im chyba tego pozazdrościć.
19. Koty są bardzo wrażliwe na wstrząsy. Nawet jeżeli chodzi o trzęsienia ziemi. To one są w stanie wyczuć trzęsienie nawet na kwadrans przed jego wystąpieniem.
20. Koty nie rozpoznają słodkiego smaku. Co więcej, na pewno nie będą w stanie połasić się na takie łakocie.
21. DNA kota jest podobne w 95,6 % do DNA tygrysa. Niekiedy pomiędzy tymi dwoma zwierzętami można dostrzec podobne zachowania.
22. W ciągu jednej sekundy koty są w stanie zamruczeć aż 26 razy. W ten sposób zwierzęta przypominają nieco silnik diesla na chodzie.
23. Koty mają odruch wyprostny, dzięki czemu upadki z dużej wysokości nie muszą grozić im połamaniem.
24. Najmniejszy kot świata o imieniu Tinkertoy miał zaledwie 7 cm długości. Najdłuższy kot ma aż 1,23 m długości i nosi imię Stevie.
25. Udowodnione jest naukowo, że wykastrowane koty są w stanie przeżyć o 3 lata dłużej niż te, które kastrowane nie były.
26. Kocie serce bije prawie dwukrotnie szybciej. W ciągu jednej minuty uderza od 110 do nawet 160 razy.
27. Kocie futro nie izoluje wody. To właśnie dlatego koty nie lubią wody.
28. Koty długowłose to efekt eksperymentów, które były przeprowadzone na początku XX wieku.
29. Uważa się, że koty mają lecznicą moc, dlatego istnieje możliwość zapisania się na kocią terapię.
30. Koty to typowi mięsożercy, którzy z treściwego pożywienia czerpią potrzebne im białka i tłuszcze.