You are currently viewing Dzięcioł zielony. Zaskakujące ciekawostki dla dzieci

Dzięcioł zielony jest wyjątkowo pięknym i fascynującym ptakiem, którego można jednak spotkać dość rzadko. Warto byłoby więc zapoznać się z ciekawymi faktami na jego temat. Wiele z nich może być interesujących nie tylko dla dorosłych, ale również i dla najmłodszych.

1. Długie języki

Choć może wydawać się to dość zaskakujące, dzięcioły zielone posiadają naprawdę długie języki. Mogą one być aż o 10 centymetrów dłuższe niż ich dzioby. To właśnie długie języki w dużym stopniu umożliwiają tym pięknym i oryginalnym ptakom zdobywanie pożywienia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że języki dzięciołów zielonych są na dodatek dosyć kleiste.

2. Wyjątkowo głośne gody

Co do zasady, dzięcioły zielone nie należą do szczególnie hałaśliwych ptaków. Co więcej, są one bardzo płochliwe i unikają wydawania odgłosów, dzięki którym mogłyby dać łatwo się zauważyć. W okresie godów, dzięcioły zielone zdają się zapominać o unikaniu rozgłosu. Stają się bowiem wyjątkowo głośne, a ich trele dają się słyszeć nawet z dosyć dalekiej odległości.

3. Bogaty jadłospis

Dzięcioły zielone mają całkiem bogate i różnorodne menu. Żywią się one przede wszystkim różnego rodzaju owadami, w tym mrówkami. Nie pogardzą także chrząszczami, pszczołami czy gąsienicami. Co ciekawe, dzięciołom zielonym smakują także różnego rodzaju owoce. Mogą one także odżywiać się niektórymi rodzajami nasion. Z powodzeniem można więc dokarmiać je porą zimową, umieszczając w swoim karmniku na przykład nasiona słonecznika.

4. Monogamiści

Dzięcioły zielone można uznać za ptaki o wyjątkowo romantycznej naturze. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że posiadają one naturę monogamiczną. Dzięcioły zielone łączą się bowiem w cały na całe życie. Jest to pewna zasada, od której wyjątki zdarzają się dość rzadko.

5. Gniazda w dziuplach

Dzięcioły bardzo skrupulatnie przygotowują miejsca, w których złożone zostają jaja. Zazwyczaj robią to w dziuplach, a te z kolei znajdują się w osikach oraz w topolach. Co ważne, urządzanie takiej dziupli to zadanie zarówno dla samicy, jak i dla samca. Jeżeli chodzi o głębokość dziupli, jest ona naprawdę spora, ponieważ wynosi około 45 centymetrów.

6. Symbol mądrości

Powszechnie to sowy uznawane są za symbol mądrości. Jak się jednak okazuje, w niektórych kulturach to właśnie dzięcioły zielone uznawane są za takowy symbol. Co ciekawe, nawet w naszym kraju możliwe jest zakupienie w sklepach z artykułami rękodzielniczymi naszyjników z piórem dzięcioła zielonego. Mają one właśnie symbolizować przenikliwość umysłu oraz przynosić szczęście.

7. Pióra na nozdrzach

Dzięcioły zielone posiadają pióra nawet na nozdrzach. Dzięki temu w bardzo skuteczny sposób mogą unikać wdychania drewna, a konkretniej jego cząsteczek. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięcioły są znane z tego, że stukają w drzewo. Są one w stanie wykonywać nawet do dwudziestu uderzeń na sekundę. To właśnie ten charakterystyczny stukot ma szansę zdradzić nam obecność dzięcioła zielonego w pobliżu.

8. Długość życia

Dzięcioły zielone wyróżniają się na tle wielu innych gatunków ptaków tym, że żyją całkiem długo. W naturze są bowiem w stanie dożyć nawet piętnastu lat! Jest to jednak możliwe tylko i wyłącznie wówczas, gdy przebywają w harmonijnych warunkach. Na długość życia dzięcioła zielonego niezbyt korzystnie wpływa też stan środowiska naturalnego, a konkretniej jego stopniowa degradacja.

9. Samiec a samica

U dzięciołów zielonych dymorfizm płciowy nie należy do szczególnie mocno zaznaczonych. Co to jednak w praktyce oznacza? Otóż okazuje się, że niezwykle trudno jest odróżnić samca od samicy. Uważny i doświadczony obserwator, nawet ornitolog amator, jest jednak w stanie dokonać pewnego rozróżnienia. Aby odróżnić płeć dzięcioła zielonego, należy zwrócić swoją uwagę na tak zwane wąsy. U samca posiadają one czerwoną obwódkę. Co ciekawe, różnice w wyglądzie, choć niezbyt wyraźne, są dostrzegalne już u potomstwa.

10. Ptak osiadły

Dzięcioł zielony jest zaliczany do tak zwanych ptaków osiadłych. Co to jednak w praktyce oznacza? Otóż okazuje się, że przedstawiciele tego właśnie gatunku bardzo dużo czasu spędzaja na ziemi. To właśnie tam wyszukują pożywienie, w tym nasiona oraz niektóre owady. Nie oznacza to jednak, że dzięcioły zielone całkowicie stronią od drzew. Latają dosyć nisko, przysiadając na nisko zawieszonych gałęziach drzew oraz krzewów. Co ważne, lot dzięcioła zielonego jest falisty. W trakcie takiego lotu daje zaobserwować się charakterystyczny kuper w żółtawym kolorze.

11. Mieszkaniec łęgów

Dzięcioła zielonego można zazwyczaj spotkać w tak zwanych lasach łęgowych. To właśnie tam rośnie najwięcej drzew, które są dla tego ptaka interesujące, chociażby pod względem wychowywania potomstwa. Coraz częściej dzięcioł zielony pojawia się jednak w parkach miejskich oraz w opuszczonych sadach i ogrodach.