You are currently viewing 20 Ciekawostki o fokach

Nie wiesz wiele o fokach? Nawet jeśli wiesz, trafiłeś w dobre miejsce! Foki są fascynujące i można je podziwiać na wolności, bez konieczności obserwowania ich w niewoli. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o tych zabawnych i ekscytujących zwierzętach.

1. Foki śpią zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Typowo, foki śpią na lądzie, kiedy mają młode lub szukają ciepła.

2. Foki potrafią wstrzymywać oddech. Czas zanurzenia różni się w zależności od gatunku. Foki pospolite mogą pozostać pod wodą do 30 minut, a foki słoniowe nawet do 2 godzin! Jak to robią? Naukowcy odkryli, że foki i inne ssaki morskie magazynują duże ilości tlenu w mięśniach, nie powodując ich „zakorkowania”.

3. Foki znane są również jako płetwonogie. Foki i lwy morskie należą do grupy ssaków morskich zwanych „płetwonogimi”. Obecnie istnieje 33 różnych gatunki fok. Największym gatunkiem foki jest foka słoniowa południowa, a najmniejszym foka obrączkowana.

4. Choć może się nie wydawać, foki mają uszy! Foki bezuszne, w tym mors i foka lamparcia, na pierwszy rzut oka nie wydają się mieć uszu. Jednakże są one ukryte pod powierzchnią skóry.

5. Foki są znane jako „psy morza”. Chociaż nie są spokrewnione z psami, foki dzielą z nimi pewne cechy. Są ciekawe, zabawne i towarzyskie. Pamiętaj jednak, że foki są chronione przez Ustawę o Ochronie Ssaków Morskich, która czyni nielegalnym nękanie, ściganie lub zabieranie zwierząt z ich środowiska.

4. Foki są częścią rzędu płetwonogich ssaków morskich. Do rzędu płetwonogich należą również lwy morskie, morsy i foki futerkowe. Na świecie istnieje 33 gatunki płetwonogich i wszystkie prawdopodobnie wyewoluowały z lądowych stworzeń podobnych do wydr.

5. Foki preferują zimne wody morskie. Zimne wody morskie znajdują się głównie w regionach arktycznych i antarktycznych. Cztery gatunki specjalizują się w życiu na lodzie antarktycznym: foki lamparcie, foki Rossa, foki Weddella i foki krabojady.

6. W naturze szare foki mogą żyć do 35 lat. Samice fok mogą dożyć do 30 lat na wolności, podczas gdy samce rzadko dożywają 25 lat.

7. Gatunki fok różnią się rozmiarami. Najmniejszym gatunkiem foki jest foka futrzana z Galapagos (1 m długości i 45 kg wagi), podczas gdy największa foka słoniowa południowa waży aż 3850 kg i mierzy do 5 m długości!

8. Niektóre gatunki fok żywią się innymi fokami! Niektóre gatunki, jak foka lamparcia, żywią się innymi fokami! Większość jednak żywi się skorupiakami, rybami i ptakami morskimi (jeśli są w stanie je złapać).

9. Foka krabojad ma największą populację spośród wszystkich gatunków fok. Fokę krabojad można zobaczyć podczas rejsu po Antarktydzie. Pomimo że wyglądają na urocze i przyjazne, foki mogą być zaciekłe terytorialnie i dość agresywne.

10. Niektóre foki mogą nurkować na głębokość do 900 metrów w poszukiwaniu pożywienia.

11. Mleko matki foki może zawierać do 50% tłuszczu. Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu, młode foki mogą przybierać na wadze 2 kg dziennie! To powinno sprawić, że poczujesz się trochę lepiej po swoim świątecznym i noworocznym objadaniu się!

12. Przez ostatnie stulecie różne gatunki wyginęły. Ich tłuszcz i futro były wysoce pożądane. Chociaż większość gatunków nie jest zagrożona – foka futrzana z Galapagos jest jednym z wyjątków – foki są nadal wysoko chronione w większości części świata. Przez ostatnie stulecie różne gatunki wyginęły, w tym foka mnicha karaibska i lew morski japoński.

13. Foki bezuszne mają uszy. Foki bezuszne są jedną z głównych grup ssaków w rodzinie fok płetwonogich. Pomimo ich nazwy, foki bezuszne mają uszy. Ich uszy są ukryte pod skórą. Więc mają uszy, ale po prostu ich nie widać.

14. Foki mogą być chuliganami. W Gisborne, Nowa Zelandia, mieszkała foka słoniowa o imieniu Homer, która zasłynęła z chuligańskich wybryków. Rutynowo przewracała zaparkowane samochody w mieście i raz nawet przewróciła skrzynkę zasilającą restauracje. Eksperci sądzili, że energetyczne „tarcia” Homera były w rzeczywistości lekkimi zalotami.

15. Foki mają okres ciąży około 11 miesięcy. Najdłuższą ciążę w rodzinie płetwonogich ma mors, który jest w ciąży przez około 16 miesięcy.

16. Matki i młode foki rozpoznają się nawzajem. Jedną z naprawdę uroczych ciekawostek o fokach jest to, że matki i młode foki rozpoznają się przez znany sobie nawoływanie. Badanie na Alasce wykazało, że rozpoznanie matki i dziecka było możliwe nawet po 4 latach rozłąki.

17. Niektóre foki mogą wstrzymać oddech pod wodą nawet do 2 godzin! Foki słoniowe północne spędzają większość czasu na głębokości. Wychodzą na powierzchnię tylko na kilka minut między zanurzeniami. Podczas swojej długiej wędrówki te stworzenia nurkują w ten sposób w poszukiwaniu pożywienia.

18. Badanie na Falklandach udowodniło, że alfa-samce fok słoniowych są dość zaborczymi Don Juanami. W jednej kolonii ponad 92% młodych urodzonych w danym czasie było spłodzonych wyłącznie przez alfa-samca grupy, a nawet do 72% wszystkich innych samców w kolonii nigdy nie obserwowano podczas godów!

19. Foki są daleko spokrewnione z niedźwiedziami i skunksami. Foki należą do rzędu płetwonogich, który obejmuje także morsy i lwy morskie. Płetwonogie oznacza „stopę-płetwę” po łacinie i wyjaśnia, dlaczego wszystkie te półwodne zwierzęta są tak wspaniałymi pływakami. Ewolucyjni biolodzy prześledzili pochodzenie płetwonogich do mięsożernych lądowych ssaków, które ewoluowały także w niedźwiedzie, wydry, borsuki i skunksy. W 2007 roku odkryto szkielet wcześniej nieznanego półwodnego drapieżnika w Nunavut, Kanada, który uważany był za dowód na łącznik między lądowymi ssakami a płetwonogimi.

20. Foki są rozmowne. Mówiąc o zdolności fok do słyszenia, naturalne jest omówienie, jak bardzo lubią rozmawiać. Warczenie, chrząkanie, klikanie, a nawet gwizdanie tworzą repertuar wokalizacji fok. Niektóre z dźwięków, które wydają, nie są nawet słyszalne dla ludzkiego ucha, w tym ultradźwiękowe wezwania pod wodą.