Koty zawsze chodzą swoimi drogami. To tylko jedna z wielu ich ciekawych cech. Przymilne futrzaki mają ciekawy charakter i trudno przewidzieć, jak zachowają się w danej chwili. Trudno je wytresować, znacznie łatwiej oswoić. Choć klasyczne dachowce różnią się od kotów rasowych, to każdy kot ma pewne, uniwersalne cechy. Oto 20 ciekawostek dotyczących kotów.
1. Mleko niekoniecznie dla kota
Pierwsza ciekawostka mówi o tym, że dorosłe koty nie trawią mleka. Jedynie małe kociaki do koło 8 tygodnia mogą swobodnie przyjmować mleko zwierzęce. Stereotyp kociego mleczka utrwalony został w bajkach i opowieściach o kotach. Tymczasem fakty i badania naukowe temu przeczą. Mleko zawiera laktozę, która u starszych kotów powoduje objawy niestrawności, np. pospolitą biegunkę. Żeby lepiej dbać o koty, nie wolno karmić ich mlekiem!
2. Koty posiadają dodatkowy szósty zmysł
Nie bez powodu koty uważane są za inteligentne zwierzęta. Posiadają dodatkowy – szósty zmysł. Jest on połączeniem smaku i węch. Zapewne dlatego są wybredne i potrafią doskonale rozpoznać potrawy.
3. Koci sen to nie stereotyp, tylko fakt!
Obrazek śpiącego kota – piecucha w pełni odzwierciedla jego senną naturę. Według badaczy koty potrafią przespać 2/3 swojego życia. To znacznie więcej niż pozostałe czworonogi. Potrafią przespać 12-14 godzin dziennie.
4. Wyczuwają mikro drgania
Kolejną ciekawostką jest to, że kot potrafi przewidzieć trzęsienie ziemi. Dzięki doskonałym zmysłom jest wyjątkowo czuły na najdrobniejsze wibracje. To czyni z kotów naturalne sejsmografy.
5. Słodkości nie dla kociaków
Kot zje rybę, mięso, ale nie słodkości. Po prostu koty nie rozpoznają słodkiego smaku. To zapewne powód, dla którego nie przepadają za słodyczami. Lepiej dać im suchą karmę lub posiłek mięsny: drób, wołowinę, indyka. Wtedy kod zje ze smakiem i odwdzięczy się mruczeniem.
6. Rekordowa populacja kotów
Szacuje się, że na świecie żyje ok. 500 milionów kotów domowych. To najliczniejsza grupa czworonogów i z pewnością ich liczba przewyższa ilość psów.
7. Koty są lekkie jak przysłowiowe piórko
Niełatwo kota złapać, ale gdy już weźmiemy go na ręce, to nie odczujemy wielkiego ciężaru. Przeciętny kot waży 4-5 kg. Z koeli najcięższy kociak ważył aż 21 kg. Waga wynika z niezwykłej ruchliwości kotów, ale też z ich budowy. Dlatego koty są bardziej zwinne niż psy i potrafią wspinać się po drzewach.
8. Niesamowite dźwięki wydawane przez kociaki
Następna fascynująca ciekawostka: koty potrafią porozumiewać się za pomocą najrozmaitszych sekwencji głosowych. Specjaliści od tych czworonogów zliczyli aż 100 różnych odgłosów kocich. Jest to liczba niebagatelna, gdyż psy potrafią wydobyć z siebie zaledwie 10 dźwięków.
9. Kot na zdrowie
Badania dowodzą, że właściciele kotów są szczęśliwsi od posiadaczy innych zwierząt. Różne obserwacje potwierdziły, że posiadanie kota zmniejsza zagrożenie chorobami serca, nadciśnieniem, udarem. Być może wynika to ze specyficznej relacji między kotem a jego panem – kot łagodzi stres i negatywne emocje.
10. Koty nie lubią wody
Lęk kotów przed kąpielą i przypadkowym zamoczeniem w kałuży, czy rzeczce wynika z ich budowy ciała. Kocia sierść nie chroni ich przed przemoczeniem. To właśnie instynkt samozachowawczy podpowiada kociakom, by trzymały się z daleka od wody.
11. Elastyczny obojczyk i jego specjalne funkcje
Trudno uwierzyć, że kot potrafi przecisnąć się przez bardzo wąską szparę lub dziurę w płocie. Bierze się to z jego budowy ciała. Elastyczny obojczyk dopasowuje się do kształtu przeszkody. Koty dzięki temu pełzają, przeciskają się i nie zrobią sobie krzywdy.
12. Specyficzny koci chód
Chód kota można porównać do kroczenia żyrafy. Kot najpierw porusza prawymi, a potem lewymi nogami. To czyni z niego wyjątkowo ciekawe zwierzę, gdyż poza wymienionymi żyrafami i wielbłądami trudno szukać podobnych ewenementów w przyrodzie.
13. Poduszki pod stopami jako izolacja dźwiękowa
Miękkie, skórzane poduszeczki, jakie kot ma pod stopami to jego maska. Wygłuszają hałas kroków, a kot może z łatwością zbliżyć się do myszy lub innych gryzoni, na które poluje. Koty są niezwykle cichymi zwierzętami.
14. Koty domowe żyją dłużej
Długość życia kota jest zależna od warunków, w jakich przebywa. Koty domowe przeżywają nawet 16 lat, z kolei te zewnętrzne są narażone na wiele niebezpieczeństw. W konsekwencji dzikiego trybu życia średnio umierają w wieku 4 lat.
15. Kot jak tygrys
Kod genetyczny kociaków bardzo przypomina sekwencję DNA spotykaną u tygrysów. Oba gatunki mają wiele cech wspólnych: są niezwykle zwinne, są drapieżcami, ale też są bardzo inteligentne. Łączy je również zamiłowanie do dzikiego trybu życia.
16. Niezwykły związek człowieka i kota
Szacuje się, że koty zostały udomowione już 10 tysięcy lat temu. Żyły wśród ludzi jeszcze przed czasami faraonów.
17. Ogon pomaga zachować kotu równowagę
Koci ogon wspomaga zmysł równowagi u tych czworonogów. Dzięki długiemu ogonowi kot nie spada z dużych wysokości, potrafi chodzić po krawędzi płotów, balkonów i innych przeszkód.
18. Już w starożytności koty łapały myszy chroniąc zboże
W starożytnym Egipcie koty otaczano szczególną ochroną. Łapały one myszy i tym samym chroniły cenne zboża przed zepsuciem. Dla Egipcjan koty były zatem wyjątkowo ważne.
19. Kocie serce bije szybko
Tętno kota jest znacznie szybsze niż człowieka. Średnio serce tych czworonogów bije 110-120 razy na minutę. Można zatem wyczuć bicie kociego serca, gdy trzyma się czworonoga na rękach.
20. Nierówna ilość kocich palców
Przednie łapy kota mają po 5 palców, z kolei tylne o 1 mniej. Taka dysproporcja między kocimi kończynami jest niezwykle ciekawa.