Na świecie istnieje ponad siedem tysięcy gatunków żab, aczkolwiek w Polsce jest ich raptem siedem. Te wyjątkowe płazy bezogonowe zamieszkują tereny niemal wszystkich kontynentów i są doskonałym sposobem na pozbycie się owadów z naszego otoczenia. Co warto o nich wiedzieć? Oto kilka wybranych ciekawostek.
1. Goliat Płochliwy to nazwa największego płaza bezogonowego na świecie. Występuje w północno-zachodniej części Kamerunu oraz w Gwinei Równikowej. Długość ciała dorosłego osobnika może przekraczać 30cm, a waga może sięgać nawet 3 kilogramów.
2. Szklana Żabka występuje przede wszystkim na terenie Ameryki Środkowej i w Kolumbii. Te niewielkie płazy odznaczają się przezroczystą skórą i tkanką mięśniową, co pozwala dosłownie zajrzeć do jej wnętrza. Dzięki temu można obserwować jej wewnętrzne narządy.
3. Większość żab odżywia się wyłącznie niewielkimi owadami, ślimakami i pajęczakami. W przypadku większych gatunków dieta zawiera również niewielkie ssaki. Przykładem może być żaba rogata, która bardzo chętnie poluje na myszy oraz ryby. W jej diecie znajdują się również pisklęta.
4. Żaby nie muszą pić wody. Tak naprawdę wchłaniają ją przez skórę, dlatego jednak muszą mieć do niej stały dostęp.
5. Wbrew pozorom żaby to bardzo wrażliwe i emocjonalne zwierzęta. Przeprowadzane wielokrotnie badania dowodzą, że bardzo szybko przywiązują się do innych przedstawicieli swojego gatunku. Odczuwają również smutek oraz radość.
6. Charakterystyczna budowa łapek żab powoduje, że są one doskonałymi wspinaczami. Z łatwością wspinają się na drzewa w poszukiwaniu pożywienia. Większość jednak na co dzień porusza się przede wszystkim poprzez wykonywanie skoków. Niektóre gatunki potrafią wykonać skok znacząco przekraczający długość ciała.
7. Żaby mają bardzo wiele naturalnych wrogów. Są potencjalnymi ofiarami węży i większych jaszczurek. Bardzo często są atakowane przez ptaki drapieżne, a także jeże, lisy, dziki oraz niedźwiedzie.
8. Złota żaba trująca odznacza się filigranową budową. Jest niewielka i zazwyczaj zachwyca pięknym jaskrawym kolorem. Zamieszkuje tereny Ameryki Południowej i z całą pewnością jest jedną z najgroźniejszych żab na całym świecie. Jej ciało pokryte jest jadem i nawet krótki kontakt z tą uroczną żabą może zakończyć się śmiercią. Niegdyś tego właśnie jadu używano do zatruwania strzał.
9. Żaby nie zapadają w typowy sen zimowy, aczkolwiek w okresie zimowym przestawiają się na stan hibernacji i totalnego odrętwienia. Spędzają wówczas czas w niewielkich jamach i czekają na nieco lepsze warunki atmosferyczne oraz dostęp do pożywienia. W tym okresie żaby starają się nie wykorzystywać nazbyt zgromadzonej wcześniej energii.
10. Język żab jest bardzo lepki, co pozwala im skutecznie chwytać swoje ofiary. Nie jest jednak zbyt długi.
11. Żaba pomidorowa zamieszkuje tereny Madagaskaru i na pierwszy rzut oka faktycznie przypomina dojrzałego pomidora. To jednocześnie bardzo sprytna żaba. W obliczu zagrożenia nadyma swoje ciało, a następnie wydziela bardzo lepką substancję. Dla drapieżników zetknięcie z substancją może zakończyć się naprawdę tragicznie, ponieważ może zlepiać szczęki i powodować innego rodzaju komplikacje.
12. Żaba Włochata uchodzi za jedną z najbrzydszych żab na świecie. Zamieszkuje tereny Afryki i odznacza się brązowym kolorem. W tylnych częściach jej ciała znajdują się włókna przypominające włosy, choć tak de faco są to elementy skóry. Z pewnością nie jest urodziwym zwierzęciem również ze względu na posiadanie ostrych pazurów.
13. W kuchni francuskiej żaba jest rarytasem, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Największą popularnością cieszą się żabie udka. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie żaby są jadalne. Najlepszym wyborem będzie rzekotka drzewna. Jej mięso porównuje się do soczystego kurczaka z nieco większą zawartością tłuszczu.
14. Wiele żab posiada zęby, które jednak nie służą do rozdrabniania jedzenia, a jedynie do miażdżenia i uśmiercenia. Swoje ofiary żaby na ogół połykają w całości.
15. Żaby posiadają oczy umieszczone w bocznych częściach głowy. Dzięki temu doskonale wiedzą, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu. Warto również dodać, że odznaczają się fantastycznym wzrokiem po zmroku. Nie mają problemów z poruszaniem się w ciemności i reagowaniem na potencjalne zagrożenie.
16. Uważa się, że rechot żaby jest zwiastunem zbliżającej się burzy. Jest to jednak dosyć zaraźliwa sprawa, bo wystarczy, gdy uaktywni się jeden osobnik, by już po chwili mieć do czynienia z prawdziwym koncertem.
17. Śpiew żab wykonywany jest wyłącznie przez samców. Właśnie w ten sposób panowie próbują zwabić samice, a także im zaimponować. W okresie zalotów śpiewają praktycznie bezusannie. Partnerka jest wobec tego zmuszona do wysłuchiwania miłosnych arii przez wiele dni.
18. Większość żab posiada cechy zewnętrzne, które pozwalają im na zachwycający kamuflaż. Możliwość wtopienia się w krajobraz jest dla takich gatunków najlepszą formą obrony. Warto jednak pamiętać, że w obliczu zagrożenia żaba może podjąć desperacką walkę o swoje życie.