You are currently viewing 16 Ciekawostki dla Dzieci o Jaskółce
foto - Unsplash

Jaskółki to ptaki znane większości dzieci, chociażby dzięki powiedzeniu „jedna jaskółka wiosny nie czyni”. Ptaki te wzbudzają zazwyczaj nie tylko zaciekawienie, ale i ciekawość. Warto byłoby więc zapoznać się z interesującymi faktami na temat latających nisko nad ziemią jaskółek.

1. Zwiastunki wiosny

Chociaż faktycznie mówi się, że jedna jaskółka wiosny nie czyni, ptaki te uznawane są przez większość ludzi za prawdziwe zwiastunki wiosny. Gdy dni stają się cieplejsze, dłuższe i bardziej słoneczne, oznacza to, że lada moment ujrzymy jaskółkę. Kiedy ptak ten wykona przed nami swój radosny piruet, możemy być spokojni o to, że wiosna nadejdzie i to całkiem niedługo.

2. Różnorodne gatunki

Nie każdy wie, ale jaskółki są niesamowicie różnorodne. Uważa się bowiem, że na całym świecie żyje od 83 do 90 różnych gatunków tych ptaków. Różnią się one między sobią nie tylko rozmiarem, ale i upierzeniem. Mają też nieco inne zwyczaje i zachowania. W zależności od konkretnego gatunku, jaskółka może mniej lub bardziej tolerować zmienne warunki atmosferyczne i wymagającą aurę.

3. Troska o młode

Zazwyczaj to samice ptaków uchodzą za te bardziej czułe i troskliwe wobec swojego potomstwa. U wielu gatunków jaskółek młode są karmione zarówno przez samca, jak i przez samicę. Co ciekawe, to samiec dostarcza pożywienie jako pierwszy, a samica odpoczywa. Później jednak młode karmione są przez oboje rodziców, a następnie jedynie przez samicę. To ptasia mama pozostaje bowiem z młodymi jaskółkami nieco dłużej niż ich tato.

4. Wytrawni łowcy partnerek

Samce jaskółek powracają ze swoich migracji zazwyczaj dwa tygodnie przed samicami. Mają one zatem wystarczająco dużo czasu na to, aby przygotować się do roli, jaką będzie zdobycie serca samicy. Kiedy te przybędą z wędrówki, samce kusić je będą swoim wytrawnym śpiewem. Trele jaskółek można usłyszeć przeważnie wiosną, gdy łączą się one w pary w celu wydania na świat kolejnego pokolenia jaskółek.

5. Zdolność picia w locie

Jaskółki, jako jedne z nielicznych gatunków ptaków rozwinęły zdolność picia w locie. Co to takiego oznacza? Otóż okazuje się, że mogą one bardzo nisko przelecieć nad taflą jeziora czy innego zbiornika wodnego. W trakcie takiego lotu, nie przerywając go są w stanie zaspokoić swoje pragnienie i napić się wody. Nie powinien zdziwić nas zatem widok szybującej tuż ponad wodą jaskółki.

6. Sztuczne gniazda

Jak powszechnie wiadomo, jaskółki tworzą swoje gniazda w miejscach, w których nie każdy chciałby je mieć. Powszechnie jest niestety strącanie takich gniazd. Dlatego też, niektóre organizacje dbają o lepienie jaskółczych gniazd w miejscach, z ktorych nie zostaną przez nikogo usunięte. Dobra wiadomość jest na szczęście taka, że w większości przypadków jaskółki przyjmują takie sztuczne gniazda i znoszą w nich swoje jajka.

7. Przewidują deszcz

Powszechnie uważa się, że jaskółki są w stanie przewidzieć burzę. I faktycznie, gdy wilgotność powietrza wzrasta, można zaobserwować jak ptaki te latają bardzo nisko nad ziemią. W wielu przypadkach kilkadziesiąt minut później można zaobserwować spadające na ziemię pierwsze krople deszczu oraz usłyszeć grzmoty, Równie dobrze może się jednak okazać, że chmury rozejdą się, a deszczu jednak nie będzie.

8. Jaskółki albinosy

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ale nierzadko dochodzi do mutacji u jaskółek. Na skutek działania tej mutacji, młode mogą urodzić się całkiem białe. Takie jaskółki nazywa się mianem albinosek. Niestety, zdecydowana większość takich ptaków posiada bardzo słaby wzrok, który utrudnia, a nierzadko uniemożliwia im późniejszy rozwój. W praktyce bardzo mało jaskółek albinosów przeżywa tak zwane stadium raczkujące.

9. Różnice między samcami i samicami

Samce oraz samice jaskółek mogą i bardzo często różnią się między sobą wyglądem. I tak, samce jaskółek dymkówek posiadają o wiele bardziej rozwidlone od samic ogony. Im piękniejszy ogon samca, tym większe prawdopodobieństwo tego, że uda mu się podbić oraz rzecz jasna zdobyć serce partnerki. Ponadto, niektóre samice mogą być od samców nieznacznie mniejsze. Wiele zależy jednak od konkretnego gatunku.

10. Loty godowe

Jaskółki bardzo często można zaobserwować wirujące w powietrzu. Są one w stanie wykonać naprawdę skomplikowane i złożone piruety. Najpiękniej prezentują się tak zwane loty godowe. Wykonują je samce po to, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych partnerek. Im bardziej złożony taniec w locie, tym większe szanse na podbicie serca samiczki.

11. Zdolni łowcy

Jaskółki zostały doskonale wyposażone przez naturę w umiejętności, które pozwalają im na zdobycie pożywienia. Mają chociażby szerokie dzioby, które umożliwiają stosunkowo sprawne łapanie owadów. Wyrożnia je też świetny wzrok, dzięki czemu również są w stanie sprawnie polować, zapewniając pożywienie sobie oraz swojemu potomstwu.

12. Niezwykłe migracje

Jaskółki są znane ze swoich długich podróży między kontynentami. Niektóre gatunki, jak jaskółka dymówka, potrafią przemierzyć nawet 10 000 kilometrów, aby dotrzeć do miejsc swoich zimowisk w Afryce. Podczas tej podróży, jaskółki przekraczają góry, morza i pustynie, wykorzystując prądy powietrzne do oszczędzania energii. To pokazuje, jak niesamowicie wytrzymałe i zdeterminowane są te ptaki, by dotrzeć do celu.

13. Komunikacja i śpiew

Jaskółki komunikują się ze sobą za pomocą różnorodnych dźwięków i śpiewu. Ich trele nie służą tylko przyciąganiu partnerów, ale również ostrzeganiu przed drapieżnikami lub informowaniu o znalezieniu źródła pożywienia. Ciekawostką jest, że młode jaskółki uczą się śpiewu od dorosłych, co jest przykładem nauczenia kulturowego w świecie ptaków.

14. Znakomite orientacje

Jaskółki mają niesamowitą zdolność orientacji w przestrzeni, co pozwala im wracać do tych samych gniazd rok po roku, nawet jeśli są one oddalone o tysiące kilometrów od ich zimowisk. Naukowcy wciąż badają, jak dokładnie ptaki te nawigują, ale wiadomo, że wykorzystują do tego pole magnetyczne Ziemi oraz orientację względem gwiazd.

15. Długość życia

Chociaż jaskółki są narażone na liczne niebezpieczeństwa podczas swoich migracji i w miejscach lęgowych, mogą żyć stosunkowo długo jak na małe ptaki. Rekordzistki, jak jaskółka dymówka, mogą dożyć nawet 11 lat. Średnia długość życia dla większości jaskółek to jednak 4-5 lat, co i tak jest imponujące, biorąc pod uwagę wyzwania, z którymi się mierzą.

16. Adaptacja do życia w pobliżu ludzi

Wiele gatunków jaskółek z powodzeniem przystosowało się do życia w bliskim sąsiedztwie ludzi. Budują one swoje gniazda pod dachami domów, w stajniach czy pod mostami, co nie tylko zapewnia im schronienie, ale także ułatwia dostęp do pożywienia w postaci owadów, które przyciągają ludzkie osiedla. To pokazuje, jak elastyczne w adaptacji są te ptaki, wykorzystując zmiany w środowisku na swoją korzyść.