Leniwce to zwierzęta z rodziny szczerbaków; leniwcowatych i leniuchowcowatych. Zwierzęta te są średniej wielkości i jak sama nazwa wskazuje nie są zbyt aktywne, cenią sobie raczej leniuchowanie i prowadzą spokojny tryb życia.
1. Występowanie
Leniwce zamieszkują lasy równikowe Ameryki Południowej i Środkowej, od Hondurasu aż po północną Argentynę. Jednak ich populacja na wolności spada i coraz więcej leniwców żyje już tylko w ogrodach zoologicznych.
2. Podgatunki
Do leniwców zaliczamy leniwca grzywiastego, karłowatego, pstrego i trójpalczastego, z kolei do leniuchowców zaliczamy leniuchowca dwupalczastego i krótkoszyjego.
3. Cechy charakterystyczne
Zwierzęta te mają mocne kończyny, które są zakończone długimi pazurami. Środkowe człony palców mają zrośnięte. Ciało leniwca porasta gęsta sierść, składająca się z dwóch warstw. Z zewnątrz włosy są bardzo grube, a przy skórze miękkie i wełniaste. Włosy rosną od brzucha do środka grzbietu, odwrotnie niż u innych zwierząt.
4. Waga i wielkość
Leniwce mogą ważyć maksymalnie 5 kg, nie są więc zbyt duże. Długość ich ciała zwykle nie przekracza 60cm. Z kolei sam ogon leniwca może mierzyć 7cm.
5. Kolorystyka
Sierść leniwców zwykle jest koloru siwo brązowego. Jednak może ona przybierać nieco zielonkawy odcień, a to dlatego, że żyją w niej glony. Cała twarz zwierzęcia ma jasny odcień i mocno się wyróżnia na tle reszty ciała. Z kolei czubek ciała jest cały czarny.
6. Wolny tryb życia
Leniwce głównie słyną ze swojego powolnego trybu życia. Są to najpowolniejsze ssaki na świecie. Zaledwie raz na tydzień opuszcza swoje drzewo by się wypróżnić na ziemi. Zejście z gałęzi zajmuje mu bardzo dużo czasu, tak jak i ponowne wejście na nie.
7. Duży obrót głowy
Leniwce większość swojego życia spędzając w bezruchu, jednak są w stanie obracać głową prawie, że na około swojej osi. A to dzięki temu, że zwiększona liczba kręgów szyjnych umożliwia obrót o 270 stopni.
8. Zwisanie w dół
Bardzo charakterystyczne dla tych zwierząt jest zwisanie z gałęzi głową w dół. Bardzo one lubią tą pozycję i jest ona dla nich bardzo wygodna. Dzięki mocnemu chwytowi dużych łap z ostrymi i długimi pazurami, są tak w stanie wisieć cały tydzień.
9. Brak higieny
Zwierzęta te w żaden sposób nie dbają o swoją higienę. Przez to też w ich sierści zalęgają się nie tylko glony, ale również różne owady, takie jak ćmy, muchy czy komary.
10. Żywienie
Leniwce są zwierzętami roślinożernymi. Żywią się wyłącznie liśćmi, młodymi gałązkami i owocami drzew. Jedzą tylko to, co znajduje się w ich bliskim zasięgu, tak by mogły po to sięgnąć łapą. Zwierzę to nie schodzi do wodopoju, wystarcza mu rosa z liści.
11. Rozmnażanie
Gody u leniwców mogą trwać 40 godzin. Samica przy jednym porodzie rodzi jedno młode. Pozostaje ono z nią przez dłuższy czas, przynajmniej sześciu miesięcy karmi je i opiekuje się nim. Młode zaraz po porodzie wspina się na matkę i obraca głową w dół, tak wczepione w matkę spędza z nią każdą chwilę. Dojrzałość płciową młode osiąga w wieku trzech lat.
12. Zwolniony metabolizm
Zwierzęta te mają mocno zwolniony metabolizm. Dzięki temu nie mają takiego zapotrzebowania na energię, jak reszta zwierząt ich wielkości.
13. Rzadki oddech
Kolejną ciekawostką jest fakt, że leniwce bardzo rzadko oddychają, zwykle kilka razy na minutę. To także wiąże się ze zwolnionym metabolizmem.
14. Odporność na infekcje
Od lat naukowców fascynuje fakt, że leniwce są niesamowicie odporne na różnego rodzaju infekcje. Praktycznie żadna rana nie jest w stanie ich zabić.
15. Doskonali pływacy
Mimo, że leniwce bardzo mało się poruszają i są przy tym niesamowicie wolne, to jednak wbrew pozorom są doskonałymi pływakami. Są też w stanie wstrzymać oddech w wodzie na około 40 minut.
16. Ochrona
Zwierzętom tym grozi wyginięcie, z powodu dużej wycinki lasów tropikalnych. Jako, że mało się rozmnażają i mają wolny metabolizm, zagrożenie wyginięciem jest dla nich bardzo realne.
17. Wielokomorowy żołądek
Ciekawym faktem jest posiadanie przez nich wielokomorowego żołądka. W tym żołądku żyją bakterie, które żywią się celulozą.
18. Prehistoryczne leniwce
Przodkowie współczesnych leniwców osiągają wielkość dorosłego słonia, co jest bardzo interesujące.
19. Słaby wzrok, dobry węch
Mimo, że zwierzęta te mają bardzo słaby wzrok i słuch, to jednak mają doskonale wykształcony węch. Co nieraz chroni je przed niebezpieczeństwem.
20. Wrodzona łagodność
Leniwce są bardzo łagodnymi zwierzętami, mimo ostrych pazurów. Nie zdarzył się przypadek, by zrobiły komuś krzywdę. Są z natury samotnikami i tylko samice żyją ze swoimi młodymi przez jakiś czas.