Tygrysy to największe dziko żyjące koty na ziemi. Są to drapieżne ssaki łożyskowe z podrodziny panter. Jeśli chcesz poznać ciekawostki o tygrysach, czytaj dalej.
1. Dorosłe samce tygrysa azjatyckiego ważą ponad 300 kilogramów, a całkowita długość ciała wynosi ponad 3 metry. Tygrys to największy przedstawiciel rodziny kotowatych i jeden z największych drapieżników polujących na lądzie. Największym podgatunkiem jest tygrys syberyjski.
2. Tygrysy potrafią bardzo dobrze polować, co umożliwia im ich budowa: masywne ciało, muskularne nogi, długi ogon ułatwiający utrzymanie równowagi. Nie bez znaczenia są także ostre pazury o sierpowatym kształcie. Tygrysy mogą chować pazury, co też jest bardzo ważne. Dzięki temu mogą bowiem podkradać się do upatrzonej ofiary, a w odpowiednim momencie wysunąć ostre pazury i przytrzymać swoją zdobycz bardzo skutecznie.
3. Tylne łapy tygrysa są nieco dłuższe niż przednie. Dzięki temu zwierzęta te są doskonałymi skoczkami. Tygrys potrafi wskoczyć na wysokość 5 metrów, co jest świetnym wynikiem. Również skoki w dal wychodzą im bardzo dobrze. W ten sposób mogą pokonać odległość do 9 metrów.
4. Tygrysy mają bardzo dobry słuch, co ułatwia im polowanie. Zwierzęta te są w stanie wychwytywać dźwięki pięciokrotnie wyższe niż te, które słyszy człowiek. Jeśli o dźwiękach mowa, warto wiedzieć, że ryk tygrysa można usłyszeć z odległości 3 kilometrów. Trzeba przyznać, że to imponujący wynik.
5. Oczy tygrysów są bardzo charakterystyczne. Mają bowiem okrągłe źrenice i tęczówki w żółtym kolorze. Tak jak u wszystkich kotów, tygrysie oczy są osłonięte przesłoną migawkową, nazywaną także trzecią powieką.
6. Umaszczenie tygrysów jest uzależnione od pory roku, a także od podgatunku. Żółtawe i czerwonopomarańczowe odcienie to niejedyne możliwości. Jednym z wielu wariantów umaszczenia tych zwierząt jest biel. Białe tygrysy także mają ciemne pasy. Uroku zwierzętom o tym umaszczeniu dodają niebieskie oczy i różowy nos.
7. Naturalnie tygrysy żyją w lasach tropikalnych i na terenach trawiastych, gdzie nie brakuje też trzcin i bambusów.
8. Zwierzęta te dobrze radzą sobie w wodzie. Mogą nawet polować bez względu na rwący nurt rzeki.
9. Pręgi tygrysów są unikatowe, podobnie jak odcisk palca człowieka. Warto wiedzieć, że nie ma na świecie dwóch tak samo umaszczonych tygrysów. Charakterystyczne umaszczenie jest ważne dla dobrego kamuflażu zwierząt. Pozwala im bez problemu wtopić się w otoczenie.
10. Mało jest na świecie zwierząt, które miałyby duże szanse na przeżycie w starciu z tygrysem. Wśród takich zwierząt można wymienić dorosłe słonie lub nosorożce.
11. Tygrysy żyjące na wolności potrafią zjeść naprawdę dużą porcję. Jeden posiłek tygrysa może ważyć nawet 30 kilogramów. Warto jednak wspomnieć, że również bez pożywienia radzą sobie dobrze przez długi czas. Zwierzęta te potrafią pościć nawet przez 20 dni.
12. Zwierzęta te nie tworzą stad, są samotnikami. Zdarza im się spacerować w parach, co można zauważyć jedynie w przypadku spokrewnionych ze sobą osobników.
13. Najdłużej żyjący tygrys miał aż 26 lat i żył w niewoli. Na wolności zwierzęta te żyją zazwyczaj około 10 lat.
14. Tygrysy to świetni biegacze. Zwierzęta te potrafią rozwinąć prędkość do ponad 50 km/h.
15. Można śmiało powiedzieć, że tygrysy są silnymi zwierzętami. Jednym uderzeniem łapy są w stanie pozbawić życia zwierzę wielkości dużego psa. Warto wiedzieć, że tygrysy mogą atakować ludzi, ale w większości przypadków nie robią tego celowo. Na atak tygrysa naraża się człowiek, który wchodzi na terytorium zwierzęcia, lub gdy tygrys jest osłabiony, czy też ranny. W drugim przypadku człowiek staje się najłatwiejszym celem, jeśli chodzi o pożywienie potrzebne tygrysowi do przetrwania. Chociaż w większości przypadków ataki te nie są celowe, ciekawym i jednocześnie przerażającym przypadkiem jest Tygrysica z Champawat, która pozbawiła życia ponad 400 osób. Zwierzę ważyło przeszło 150 kg.
16. Na całej skórze tygrysa są włosy czuciowe, zwierzęta te są wyposażone także w wibrysy znajdujące się na brwiach, policzkach, po obu stronach pyska i na górnej wardze. Owłosienie tygrysów pełni więc podobną funkcję jak zmysł dotyku u ludzi.
17. Tygrysy znakują swoje terytorium na różne sposoby. Wykorzystują do tego mocz, odchody i zapachy gruczołowe.
18. Samice osiągają dojrzałość płciową między 3 a 4 rokiem życia, a samce rok później. Ciąża trwa około 104-106 dni, a na świat przychodzą 3 lub 4 młode. Potomstwo pozostaje przy matce do około 2 roku życia. Samce nie zajmują się wychowywaniem młodych i oddalają się jeszcze, gdy tygrysica jest w ciąży. Jeśli samiec tygrysa spotka na swojej drodze potomstwo od samicy, która jest mu znana, podchodzi do niego tolerancyjnie. Jeśli jednak młode jest obce, samiec jest w stanie je zabić.