Koguty to wyjątkowe ptaki, które większości z nas mogą kojarzyć się z wieloma kolorami. Jak się jednak okazuje, te piękne ptaki należą do naprawdę ciekawych stworzeń. Warto zatem zapoznać się z interesującymi i nierzadko zająkującymi ciekawostkami na ich temat.
1. Wytworne i eleganckie
Jak powszechnie wiadomo, koguty są samcami kur. Nie sposób jednak zaprzeczyć temu, że są one tą atrakcyjniejszą połówką w tym związku. Posiadają wspaniały grzebień, a na dodatek wielobarwny ogon z piór. Ubarwienie koguta może być naprawdę różnorodne, od zielonkawego przez czerwone po brązowawe. Koguty przechadzają się zwykle majestatycznym krokiem, dzięki czemu prezentują się elegancko i wytwornie.
2. Kogut pieje tylko o poranku?
Przyjęło się, że koguty pieją o poranku lub wtedy, gdy zbliża się on wielkimi krokami. Okazuje się jednak, że nie ma to zbyt wiele wspólnego z prawdą. Te wielobarwne ptaki mogą bowiem piać o każdej porze dnia, zarówno rano, jak i w południe czy w nocy. Nikogo nie powinien zatem zaskoczyć odgłos koguciego piania o północy czy o piątej po południu.
3. Kogut a pisklęta
Aby kury nioski znosiły jajka, wcale nie potrzeba im towarzystwa koguta. Warto jednak zaznaczyć, że sytuacja ma się zupełnie inaczej, jeśli chodzi o pisklęta. Otóż aby z jaj mogły wykluć się słodkie żółte kurczaczki, w kurniku musi znajdować się kogut.
4. Atrakcyjniejszy ma lepiej
Jeżeli dane stadko kur ma jednego koguciego przywódcę, jego pozycja jest uprzywilejowana. Niestety, jeśli jednak kogutów jest kilka, najlepiej będzie miał ten, który jest najpiękniejszy. Jeżeli zatem dany kogut posiada wielobarwne pióra, jego szanse na zdobycie popularności wśród kur jest naprawdę ogromne. Taki wybraniec musi jednak liczyć się z tym, że będzie miał wrogów w innych kogutach, które mogą być wobec niego agresywne. Jeśli jednak atrakcyjny kogut jest jednocześnie największy, pozostali towarzysze najprawdopodobniej nie zdołają wyrządzić mu żadnej szkody.
5. Dżentelmeni
Mało kto wie, ale koguty to prawdziwi dżentelmeni. Jeśli pragną zdobyć zainteresowanie konkretnej kury, potrafią stać się bardzo szarmanccy. Co to w praktyce oznacza? Otóż okazuje się, że ptaki te mogą wówczas osłaniać samice przed deszczem, jak również podzielić się wygrzebaną z ziemi dżdżownicą. Niestety, takie zainteresowanie potencjalną partnerką nie trwa zbyt długo. Zazwyczaj po zdobyciu jej względów, kogut szybko znajduje sobie inną wybrankę.
6. Przywódca stada
Dobry kogut sprawi, że nad stadkiem kur można będzie o wiele łatwiej zapanować. Osoby, którym marzy się dobrze ułożone stadko drobiu, powinny zatem zainwestować w przynajmniej jednego koguta. Kogut będzie doskonałym przywódcą stada i wspaniale zatroszczy się o samice. Jeżeli ptak wyczuje jakieś zagrożenie, zrobi wszystko, aby ochronić przed nim swoje podopieczne.
7. Potencjalni agresorzy
Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale koguty bywają naprawdę niebezpieczne. Wiele jednak zależy od konkretnego ptaka. Niektóre z nich są bowiem o wiele bardziej agresywne niż inne. Może się jednak zdarzyć, że kogut będzie stanowił pewne zagrożenie dla człowieka. W niektórych sytuacjach ptak może nawet wskoczyć nam na plecy! Są to na szczęście sytuacje dość rzadkie, więc na ogół nie trzeba się nimi przejmować. Jeśli jednak ma się pod opieką nowego koguta, warto zachować pewną ostrożność i obserwować ptaka.
8. Prawdziwi rozjemcy
Jak już zaznaczono wyżej, koguty mają szansę zapanować nad stadkiem kur. Okazuje się, że potrafią one nie tylko ochronić je przed niektórymi zagrożeniami. Ptaki te mogą też stać się doskonałymi rozjemcami. Jeżeli w kurniku dojdzie do utarczek pomiędzy kilkoma nioskami, kogut z dużym prawdopodobieństwem będzie interweniował. Taka interwencja może przybrać różną formę, ale nierzadko mają miejsce rozwiązania siłowe.
9. Czy koguty potrafią latać?
Koguty, podobnie jak kury mogą latać. Niemniej jednak, ze względu na dość specyficzną budowę oraz niewystarczająco długie skrzydła, nie będą latały ani zbyt daleko, ani też zbyt długo. Jeśli jednak chce się utrzymać swoje stadko za ogrodzeniem, powinno być ono odpowiednio wysokie. W przeciwnym bowiem razie, zarówno koguty, jak i kury mogą łatwo wydostać się i eksplorować świat wokół.
10. Czy koguty mieszkają wszędzie?
Wydawać by się mogło, że koguty rozpowszechniły się na całym świecie. Nic jednak bardziej mylnego! Pomimo, że faktycznie żyją one w wielu krajach, istnieje jeden kontynent, na których nie można ich spotkać. Mowa tu oczywiście o Antarktydzie. Zbyt duże ilości śniegu i lodu, a także bardzo niskie temperatury sprawiają, że egzystencja tych zwierząt na tym kontynencie byłaby niemożliwa.
11. Kogucie walki
Z uwagi na to, że koguty bywają agresywne, w przeszłości ogromnym zainteresowaniem cieszyły się walki pomiędzy tymi ptakami. Niestety, były one brutalne i często kończyły się śmiercią jednego bądź obydwu ptaków. Zła wiadomość jest taka, że walki te po dziś dzień, mimo zakazów organizowane są w niektórych krajach.