You are currently viewing 11 Ciekawostek o Pingwinach
foto - unsplash.com

Pingwiny to bardzo piękne i przyjazne zwierzęta, które wzbudzają zachwyt wielu namłodszych. Warto byłoby więc zapoznać pociechy z interesującymi faktami na ich temat. Okazuje się bowiem, że tych naprawdę nie brakuje!

1. Nie tylko zimnolubne

Zdecydowanej większości z nas, a więc także i dzieciom, pingwiny kojarzą się głównie z zimą i śniegiem. Jak się jednak okazuje, można spotkać je nie tylko na zaśnieżonej i zlodowaciałej Antarktydzie. Zwierzęta te żyją bowiem również w Peru, Chile, jak również w Republice Południowej Afryki. Można spotkać je też w Nowej Zelandii. Nie wszędzie jednak mieszkają takie same pingwiny. Na całym świecie żyje aż 18 gatunków tych przeuroczych zwierząt.

2. Niezwykle wytrwałe

Wiele gatunków pingwinów żyje mając stały kontakt z zimnem i ze śniegiem. Nikogo nie zdziwi więc fakt, że zwierzęta te musiały jakoś przystosować się do funkcjonowania w trudnych warunkach atmosferycznych. Pingwiny posiadają duże zapasy tak zwanego tłuszczu izolacyjnego, który ochrania je przed zimnym wiatrem. Są też wyposażone w kilka warstw specjalnych łusek. Poza tym, pingwiny zostały przystosowane do spędzania aż 75 % swojego życia w wodzie.

3. Ptaki społeczne

Pingwiny to ptaki, które mogą zostać bez wątpienia określone mianem ptaków społecznych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wiele z nich zdobywa pożywienie w grupach, a także w takich grupach przebywa na co dzień. Spore grupy tworzą one też w sezonie lęgowym, opiekując się słabszymi osobnikami. Spotkanie samotnego osobnika mogłoby być uznane wręcz za osobliwość.

4. Nieloty

Pingwiny, mimo że posiadają skrzydła, podobnie jak chociażby kury, zaliczane są do tak zwanych ptaków nielotów. Okazuje się jednak, że natura ofiarowała im coś zupełnie innego. Pingwiny zostały bowiem wyposażone przez nią w płetwy. To właśnie dzięki temu tak doskonale radzą sobie w wodzie, w której spędzają przecież znaczną część swojego życia.

5. Lojalne i wierne

Pingwiny mogą zostać uznane za bardzo wierne i lojalne ptaki. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że większość z nich przez lata jest wiernym jednemu partnerowi lub partnerce. Na tym jednak nie koniec. Ptaki te mają również sentyment do miejsc, w których przyszły na świat. Dlatego też, nierzadko można spotkać pingwiny powracające do swoich miejsc lęgowych.

6. Zdolne drapieżniki

Pingwiny należą do ptaków drapieżnych. Będą pożywiać się więc tym, co uda im się upolować. W menu tych majestatycznych ptaków znajdują się przede wszystkim kalmary oraz różnego rodzaju ryby. Co jednak ciekawe, to, czym dokładnie żywią się pingwiny zależy w dużej mierze od gatunku, do jakiego się zaliczają. Niektóre preferują bowiem drobniejsze gatunki ryb, a inne większe.

7. Nawiązywanie więzi

Pingwiny bardzo mocno dbają o to, aby nawiązywać silne więzi z innymi członkami swojego stada. Co ciekawe, integrują się one ze sobą na wiele sposobów. Pingwiny mogą tańczyć, bawić się wzajemnie swoimi piórami, a także dumnie prezentować je innym członkom stada. Są także wyjątkowo troskliwymi rodzicami. Nie tylko dbają o wysiadywanie jaj, ale i o to, by młodym, świeżo wyklutym z nich pinwginom niczego nie zabrakło.

8. Długa obecność na Ziemi

Pingwiny żyją już na planecie Ziemia bardzo długi czas. Okazuje się bowiem, że ptaki te pojawiły się jeszcze wówczas, gdy naszą błękitną planetę zamieszkiwały dinozaury. Ewolucja gatunku trwała jednak miliony lat. Co jednak dość interesujące, gatunek pingwina został nazwany dopiero w wieku XVI, a dokładnie opisany jeszcze później.

9. Dobry wzrok

Oczy pingwina mają większe rozmiary niż jego mózg. To właśnie dzięki temu mogą one cieszyć się tak doskonałym wzrokiem. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że najlepszy wzrok mają one pod wodą. Umożliwia im to sprawne polowanie oraz zdobywanie interesujących je zdobyczy, w tym w dużej mierze wspomnianych już ryb. Na lądzie, pingwiny są bowiem krótkowidzami.

10. Zaburzenia emocjonalne

Czy pingwiny mogą być smutne? Otóż jak się okazuje, tak. Naukowcy udowodnili, że ptaki te bardzo często borykają się z zaburzeniami natury emocjonalnej. Niektóre osobniki mogą cierpieć na zaburzenie depresyjne, co w skrajnych przypadkach doprowadza je do samobójstwa. Sposób w jaki tego dokonują jest osobliwy i przerażający. Oddalają się one od swojego stada, a następnie skazują się na śmierć głodową.

11. Szybka samodzielność młodych

Rodzice małych pingwinów świetnie radzą sobie z opieką nad nimi, którą się dzielą. Te zaś bardzo szybko uzyskują samodzielność. Młode, mające zaledwie dwa miesiące całymi dniami przebywają w grupach. Do swoich rodziców powracają zaś dopiero po tym, jak zaczną odczuwać głód. Wówczas mama pingwin i tata pingwin karmią swoje młode, po czym powraca ono do swoich rówieśników.