You are currently viewing 30 interesujących ciekawostek o wielorybach

Wieloryby są wyjątkowymi ssakami, które zwracają naszą uwagę przede wszystkim swoimi imponującymi rozmiarami. Warto byłoby więc dowiedzieć się na ich temat czegoś więcej, tym bardziej że ciekawostek nie brakuje.

1. Wielorybie migracje

W pobliżu wysp archipelagu Tonga mają miejsce migracje mnóstwa wielorybów. To właśnie z tym powiązane są liczne podróże turystów, które pragną ujrzeć te wyjątkowe zwierzęta.

2. Przodkowie z dawnych lat

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale wieloryby posiadają przodków, który żyli na planecie Ziemia wiele lat temu. Mowa tutaj dokładnie o 55 milionach lat.

3. Potężne

Wieloryby są uznawane za potężne, na co w znaczącej mierze wpływa ich ogromna masa. Dorosły płetwal błękitny może bowiem osiągnąć wagę nawet 120 bądź 150 ton.

4. Nie śpią

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale wieloryby nie zapadają w sen. Ich odpoczynek można raczej określić mianem półsnu. Potrzebują bowiem raz na jakiś czas wynurzyć się ponad powierzchnię wody, aby zaczerpnąć powietrza.

5. Gruba warstwa tłuszczu

Ciała wielorybów pokryte są naprawdę sporymi warstwami tłuszczu. Jak się okazuje, ma to ogromne znaczenie. Otóż chodzi o to, by wieloryby nie marzły. Tłuszcz pełni zatem rolę ochronną, przed zimnem.

6. Nie boją się głodu

Wieloryby, choć potężne i wielkie, nie muszą obawiać się głodu. Dlaczego? Otóż okazuje się, że Matka Natura wyposażyła je w umiejętność wytrzymania bez pokarmu aż przez osiem do dziesięciu miesięcy.

7. Natleniona krew

Wieloryby charakteryzują się tym, że posiadają wyjątkowo mocno natlenioną krew. Okazuje się, że żadne inne żyjące na całej Ziemi stworzenie nie posiada krwi natlenionej w równym stopniu.

8. Żarłoczne młode

Wieloryby po urodzeniu można uznać za wyjątkowo głodne, a nawet i żarłoczne. Jak się bowiem okazuje, młodziutki wieloryb jest w stanie wypić nawet do 350 litrów mleka swojej matki.

9. Delfiny to nie ich krewni

Choć może wydawać się to dość zaskakujące, wieloryby nie są gatunkiem, który należy do tych spokrewnionych z delfinami. Nie należy zatem w żaden sposób łączyć ze sobą tych zwierząt.

10. Skóra podatna na oparzenia

Skóra wielorybów zapewnia im skuteczną ochronę przed wieloma zagrożeniami. Niestety, jednym z nich nie jest słońce. Okazuje się bowiem, że wieloryby są wyjątkowo podatne na oparzenia słoneczne.

11. Polowania

Wieloryby nie muszą obawiać się zbyt wielu zagrożeń. Jak się jednak okazuje, wiele z nich może paść ofiarą człowieka. Polowania na wieloryby wcale nie należą bowiem do tak rzadkich, jak mogłoby się na pozór niektórym wydawać.

12. Fontanna

Bardzo interesującym zjawiskiem jest fontanna tworzona przez wieloryby grenlandzkie. Jak się okazuje, tworzą ją one wówczas, gdy wydychają duże ilości dwutlenku węgla.

13. Dzienna ilość kalorii

Wydawać by się mogło, że wieloryby potrzebują każdego dnia mnóstwa kalorii. I jak się okazuje, jest w tym sporo prawdy! Większość z nich spożywa bowiem codziennie blisko 8 milionów kalorii.

14. Duża ilość krwi

Wieloryby są ogromne, a więc należy spodziewać się tego, że ogromna będzie również ilość krwi znajdująca się w ich ciałach. Okazuje się, że w ciele wieloryba znajduje się jej aż 8000 litrów.

15. Brak uszu

Wieloryby są zwierzętami, które nie zostały wyposażone przez Matkę Naturę w zmysł słuchu. Wszystko to ze względu na to, że nie posiadają wykształconych uszu.

16. Gigantyczne kaszaloty

Kaszaloty, jak powszechnie wiadomo, należą do świata wielorybów. Okazuje się, że zwierzęta te można śmiało uznać za jedne z największych drapieżników na całej Ziemi.

17. Znaczenie w kulturze

Nie do przecenienia jest ogromne znaczenie wielorybów w kulturze. Stały się one przecież bohaterami wielu filmów, ale również i opowiadań czy książek.

18. Głośne dźwięki

Wieloryby znane są z tego, że są w stanie wydawać bardzo głośne dźwięki. Uważa się, że nawet z odległości kilku tysięcy wielorybów są w stanie usłyszeć je inni przedstawiciele gatunku.

19. Towarzyskie

Wieloryby należy uznać za wyjątkowo towarzyskie zwierzęta. Z tego też względu nierzadko żyją one w stadach. Nie preferują samotnego trybu życia.

20. Największy żyjący wieloryb

Wieloryby są ogromne i wielka waga dotyczy każdego przedstawiciela tego gatunku. Jak się jednak okazuje, za największe wieloryby na całym świecie uznawane są płetwale błękitne.

21. Zagrożone wyginięciem

Wieloryby można niestety zaliczyć do gatunków, które są zagrożone wyginięciem. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na liczne polowania.

22. Dorosłość

Dość zaskakujące dla większości osób może być to, że ich młode dojrzewają dopiero pomiędzy siódmym a dziesiątym rokiem swojego życia, a więc stosunkowo późno.

23. Długie dystanse

Pływacze szare to tacy przedstawiciele gatunku wieloryba, którzy są w stanie pokonywać wyjątkowo duże odległości. Uważa się, że mogą przepłynąć nawet 16 tysięcy kilometrów.

24. Brak strun głosowych

Wieloryby są w stanie wydawać z siebie całkiem sporo dźwięków. Można by się jednak zastanawiać nad tym, jak jest to możliwe, skoro nie posiadają strun głosowych. Otóż jak się okazuje, zwierzęta te wydają wszystkie swoje odgłosy poprzez nozdrza.

25. Melodie

Sporo mówi się też o wielorybich melodiach. Czy jednak takowe istnieją? Otóż jak się okazuje, tak. Melodie te składają się w przeważającej większości przypadków z różnego rodzaju gwizdów. Mają one na celu przede wszystkim echolokację.

26. Największe ssaki

Wieloryby, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę, należą do grona ssaków. Okazuje się na dodatek, że należy uznać je za największe ssaki na całej planecie. Pomimo swojej masy, doskonale radzą sobie z pokonywaniem setek kilometrów. Są bowiem doskonałymi pływakami.

27. Brak naturalnych wrogów

Dorosłe wieloryby raczej nie muszą obawiać się ataku ze strony żadnych innych stworzeń morskich. Czasami bywa jednak tak, że ich młode padają ofiarami orek. Nie jest to jednak jakiś szczególnie częsty przypadek.

28. Słaby wzrok

Wieloryby posiadają bardzo słaby wzrok. Jakby tego było mało, Matka Natura niemal nie obdarzyła ich węchem. Mimo to, doskonale przystosowały się do życia w głębokich wodach. Czasami jednak mogą narzekać na niedostatki pożywienia, choć wpływ na to mają najczęściej inne czynniki niż brak wystarczająco wykształconych zmysłów.

29. Niesamowita ewolucja

Wieloryby, zgodnie ze współcześnie przeprowadzonymi badaniami naukowców mają ponoć wywodzić się z parzystokopytnych żyjących na lądzie. To dowód na to, jak zaskakująca potrafi być ewolucja. Chyba nikt nie pomyślałby, że potomkowie wielorybów żyły na lądzie.

30. Wielkie młode

Małe wieloryby wcale nie mogą zostać określone mianem małych. Jeżeli chodzi bowiem o ich rozmiary, są naprawdę spore. Świeżo narodzony płetwal błękitny osiąga bowiem wagę blisko dwóch ton.