Mrówki to synonim pracowitości i cierpliwości, dlatego nierzadko podajemy je swoim dzieciom jako przykład. Jak się jednak okazuje, z tymo stworzeniami wiąże się o wiele więcej ciekawych faktów, które warto poznać. Dzięki temu zdecydowanie lepiej będzie można poznać niepozorne, ale arcyciekawe mrówki.
1. Długowieczne królowe
Królowe mrówek są wyjątkowe w wielu aspektach. Jednym z nich jest rzecz jasna długość życia. Jeśli chodzi bowiem o długość życia zwykłych mrówek, nie jest ona imponująca. Tymczasem, jeśli o królowe chodzi, niektóre z nich mogą dożywać nawet 20 lat! Wiele zależy jednak od konkretnego gatunku mrówek. Najdłuższy żywot reprezentują królewskie przedstawicielki gatunku o nazwie Pogonomyrmex Owyheei.
2. Mieszkanki niemal wszystkich zakątków świata
Mrówki można spotkać niemal wszędzie. Ich aktywność jest zauważalna na prawie wszystkich kontynentach. Raczej nikogo nie zdziwi fakt, że wyjątkiem będzie Antarktyda. To, że mrówki żyją w tak wielu skrajnie różniących się od siebie środowiskach stanowi najlepszy dowód na to, jak dobrze potrafią się dostosowywać. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nie w każdym kraju spotkamy te same gatunki mrówek. Inne będą przecież żyły w takim kraju jak Polska, a inne w deszczowym kraju tropikalnym gorącej Afryki czy Amazonii.
3. Zróżnicowana mrówcza kolonia
Struktura mrowiska jest bardzo dobrze i w przemyślany sposób zorganizowana, dlatego każdy ma w niej wyznaczone swoje zadania do realizacji. Co do zasady, w kolonii mrówek wyróżniamy robotnice, królowe oraz oczywiście samców. Raczej nikogo nie zaskoczy fakt, iż królowe są mrówkami największymi w całym mrowisku. Robotnice są od nich znacznie mniejsze. Jeżeli chodzi o zadania, królowe mają przede wszystkim składać jaja, natomiast rolą samców jest zapładanianie ich. Jeśli chodzi o robotnice, katalog ich zadań jest bardzo szeroki. Zdobywają pożywienie, budują gniazda oraz opiekują się młodymi mrówkami.
4. Dwa żołądki
Zaskakującą ciekawostką na temat mrówek może być to, że posiadają one dwa żołądki. Tylko jeden z nich jest jednak przeznaczony do tego, by mrówka mogła przechować jedzenie dla samej siebie. Drugi służy natomiast do tego, by mogła ona transportować pokarm dla pozostałych członków mrówczej kolonii. Nosi on intrygującą nazwę „sakulusa”.
5. Feromonowa komunikacja
Mrówki są w stanie komunikować się pomiędzy sobą w dość zaskakujący i oryginalny sposób, a mianowicie poprzez feromony. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy robotnica znajdzie pożywienie. Zaczyna ona wówczas wydzielać feromony dzięki swoim gruczołom. Wówczas inne robotnice odbierają to jako sygnał przemawiający za tym, aby udać się w to miejsce i również znaleźć pożywienie.
6. Brak płuc
Mrówki nie posiadają płuc. Pojawić może się więc pytanie: jak one oddychają? Otóż okazuje się, że zostały one wyposażone przez naturę w specjalne otwory w ciele, przez które przedostaje się tlen. Noszą one miano tchawek i rozlokowane są po całym mrówczym ciele. Dzięki temu odbywa się wymiana tlenu, umożliwiająca mrówkom komfortowe funkcjonowanie.
7. Element kuchni
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale w niektórych kulturach mrówki uważane są za prawdziwy przysmak. Mowa tu, chociażby o Meksyku. W tym właśnie kraju mrówki spożywa się nie tylko jako dodatek do rozmaitych potraw, ale i jako samodzielną przekąskę. Są one też popularne w kuchni tajskiej, gdzie stanowią dodatek do takich dań jak na przykład słynne sajgonki.
8. Różne role
Jak już wspomniano wyżej, mrówcza kolonia dzieli się zasadniczo na królowe, robotnice oraz samców. W ramach tej struktury można jednak dokonać innych podziałów. Okazuje się bowiem, że wszystkie mrówki mają przypisane określone zadania. I tak, można mówić tu o zwiadowcach, ale i o żołnierzach. Wyróżnia się też mrówki, których podstawowym zadaniem jest zdobywanie pożywienia.
9. Największe mrówcze gniazdo
Mrówcze gniazda, zwłaszcza te spotykane w lasach potrafią osiągać naprawdę imponujące rozmiary. Za największe odkryte gniazdo mrówcze na świecie zostało uznane to znalezione w Argentynie w roku 2000. Kolonia mrówcza zajmowała tam obszar, który oscylował w granicach 6000 kilometrów kwadratowych! Naprawdę trudno wyobrazić sobie większy obszar zamieszkały przez mrówczą superkolonię.
10. Mrówki wojownicze
Mrówki wojownicze, określane także mianem żołnierzy, charakteryzują się większymi rozmiarami niż mrówki robotnice. Jakby tego było mało, ciało mrówek wojowniczych pokryte jest przeważnie warstwą pancerza. Jego podstawowym zadaniem jest rzecz jasna ochrona żołnierzy przed atakami. Ponadto, mrówki wojownicze są zazwyczaj z natury o wiele bardziej agresywne od mrówek robotnic. To właśnie one wychodzą z gniazda jako pierwsze po to, aby atakować wroga bądź bronić kolonii mrówcze, gdy ta jest z jakichś względów zagrożona.