Na świecie występują zwierzęta, dla których naturalnym miejscem występowania jest tylko jeden obszar – przykładem jest emu, nielot z Australii. Znany ze swojej szybkości oraz dużych rozmiarów, można go rozpoznać po długich szyjach, niebieskawych głowach, puszystych piórach i muskularnych nogach. Dla osób z innych kontynentów zdaje się egzotycznym zwierzęciem. Ci, którzy chcą dowiedzieć się o nim czegoś więcej, mogą liczyć na małą ściągę poniżej.
1. Emu potrafią biegać z prędkością pięćdziesięciu kilometrów na godzinę, a w razie potrzeby przemierzać naprawdę długie dystanse.
2. Mimo że to nieloty, emu nadal mają skrzydła. Emu używają ich do ochłodzenia się. Rozciągają je i umożliwiają przepływ powietrza po ciele. Używają ich również, gdy biegną z maksymalną prędkością, aby skierować się we właściwym kierunku.
3. Emu są „koczowniczymi”. Oznacza to, że nie pozostają długo w jednym miejscu, korzystają z pożywienia dostępnego na danym obszarze i ruszają dalej, kiedy zajdzie taka potrzeba.
4. Emu to drugi co do wielkości ptak na świecie. Pierwszym jest struś.
5. Emu mogą na wolności mogą żyć od dziesięciu do dwudziestu lat. Pokryte są miękkimi, puszystymi piórami. Mają dwie pary powiek, jedną do mrugania, a drugą do zatrzymywania kurzu.
6. Mogą dorastać do 1,8 metra wysokości, 1,5 metra od dzioba do ogona i ważyć do 54 kilogramów. Jednak jak na tak nieporęcznego ptaka ich skrzydła są zaskakująco wątłe. Bez potrzeby lotu skrzydła emu zostały zmniejszone do mniej niż 20 centymetrów, czyli mniej więcej wielkości ludzkiej dłoni.
7. To, czego brakuje emu w wielkości skrzydeł, nadrabiają siłą nóg. Oprócz samego rozmiaru nóg kilka specjalnych cech pomaga zwiększyć ich siłę. Emu są wyjątkowe wśród wszystkich gatunków ptaków, na przykład mają brzuchatą łydkę. Ten potężny mięsień, znajdujący się z tyłu podudzia, stanowi część tak zwanego mięśnia łydki u ludzi.
8. Samice emu rywalizują o dostęp do samców, podczas gdy samce budują gniazdo i czekają na zaloty. Po pokryciu się pary samica składa jaja w gnieździe samca przez kilka dni. Większość samic opuszcza w tym momencie terytorium samca, czasami udając się w poszukiwaniu innego partnera, ale kilka zostaje w pobliżu, aby bronić samca w jego gnieździe, ogłaszając swoją obecność głośnym, donośnym okrzykiem. Samiec wysiaduje jaja przez 56 dni, podczas których nie je i nie pije. Ojciec emu może stracić jedną trzecią masy ciała podczas wysiadywania jaj. Po wykluciu się piskląt staje się agresywny, przeganiając wszelkie samice na swoim terytorium (w tym matkę) i atakując wszelkie zauważone zagrożenie dla jego gniazda. Z pisklętami przebywa do dwóch lat.
9. W 1932 roku grupa 20 000 emu szukała wody w Australii Zachodniej, kiedy natknęła się na niedawno powiększony region upraw pszenicy w tym stanie. Emu zaczęło niszczyć połacie pszenicy i otaczające je płoty, co oznaczało, że króliki i inne zwierzęta mogły przedostać się do środka.W odpowiedzi 2 listopada Australia rozmieściła siódmą ciężką baterię Królewskiej Artylerii Australijskiej z karabinami maszynowymi i 10 000 sztuk amunicji. Spodziewali się łatwej rzezi. Żołnierze szybko odnaleźli stado liczące około 50 emu, jednak ptaki rozproszyły się już przy pierwszych strzałach, podobno „parując jak mgła”. W kolejnej zasadzce dwa dni później wzięło udział kilkanaście emu z grupy liczącej 1000 osobników. Nawet pistolet zamontowany na ciężarówce zawiódł, gdy emu wyprzedził ciężarówkę na nierównym terenie. Finalnie ludzie przegrali tę wojnę.
10. Jak wyjaśnia Smithsonian Conservation Biology Institute (SCBI), emu wykorzystały obecność ludzi w głębi Australii. Rolnicy i hodowcy tworzą źródła wody, które ptaki mogą wykorzystywać, co pozwoliło emu rozprzestrzenić się na siedliska, które kiedyś były zbyt suche. Ogrodzenia mogą pomóc w walce z emu, ale nie wszyscy rolnicy chcą trzymać emu z daleka. Niektórzy rolnicy uważają te ptaki za pożyteczne, ponieważ zjadają zadziory oplątujące owczą wełnę, a także gąsienice i koniki polne.
11. W herbie Australii, formalnym symbolu Wspólnoty Australijskiej, znajdują się dwa zwierzęta – kangur i emu. Kraj wybrał te zwierzęta, ponieważ nie potrafią chodzić ani skakać do tyłu. Jako takie symbolizują ciągły ruch narodu do przodu.
12. Audi i BMW należą do najbardziej znanych producentów samochodów na świecie. Oprócz technologii i robotyki firmy te łączy coś jeszcze – pióra emu. Obie firmy używają piór emu jako ścierek do wycierania pojazdów mechanicznych przed i po ich malowaniu.
13. Wielu rdzennych Australijczyków poluje i hoduje emu dla mięsa. Australijczycy nadal stosują w tym celu tradycyjne techniki polowania na emu. Na przykład zazwyczaj zwabiają emu wodą pitną lub zatruwają wodopoje, które zwierzęta z pewnością odwiedzą.
14. Chociaż prawdą jest, że ludzie zabijają emu dla mięsa, są one pomocne nie tylko w celach spożywczych. Po pierwsze, ludzie używali piór emu do ozdabiania i robienia ubrań. Na przykład wielu australijskich żołnierzy używało piór emu do ozdabiania swoich luźnych kapeluszy.
15. Yuwaalaraay to Aborygeni Australijczycy z północno-zachodniej Nowej Południowej Walii. Wierzą, że słońce powstało z jaja emu po tym, jak bogowie rzucili je w niebo.Yuwaalaraay (Euahlayi, Euayelai, Eualeyai, Ualarai, Yuwaaliyaay i Yuwallarai) również ma historię o tym, jak powstało emu. Według mitu, pewnego razu człowiek wkurzył małego ptaszka, a ptak w odwecie odciął mu ręce i zamienił go w emu. Niektórzy australijscy aborygeni wierzą również, że ciemne pasma pyłu Drogi Mlecznej reprezentują gigantyczne podniebne emu.
16. Emu należą do nielicznych gatunków ptaków, które mają pazury na skrzydłach. Inne ptaki ze szponiastymi skrzydłami to strusie, kaczki i łabędzie. Oprócz szponiastych skrzydeł, którymi machają podczas biegu, aby utrzymać równowagę, emu mają inne unikalne modyfikacje. Na przykład mają trzy palce u nóg, w przeciwieństwie do innych ptaków z czterema. Mają także miękkie dzioby do wypasu i grube poduszki pod stopami, umożliwiające pokonywanie dużych odległości.
17. Choć kilka nazw zwierząt ma jasne pochodzenie, to skąd wzięła się nazwa emu, pozostaje tajemnicą. Jednak zgodnie z oczekiwaniami istnieje wiele niepotwierdzonych teorii na temat ich nazwy. Niektórzy uważają, że emu jest adaptacją portugalskiego słowa oznaczającego duże ptaki „ema”, inni uważają, że pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego kazuary.
18. Emu posiadają woreczek w tchawicy, którego używają do komunikacji.
19. Pióra ogonowe emu są dość sztywne i ptaki nimi grzechotają, aby odstraszyć drapieżniki.
20. Emu może z łatwością pływać i siedzieć w wodzie.