You are currently viewing 23 Ciekawostki o Koniach

Koń to zwierzę, które towarzyszy człowiekowi tak naprawdę od zawsze. Wystarczy bowiem spojrzeć na stare książki, które opowiadają o dziejach historycznych. Jeżeli ktoś o nich nie napisał, to w takiej książce będzie z pewnością ich zdjęcie lub grafika. Nie ma co ukrywać, ale koń to zwierzę, które służyło wsparciem człowiekowi od zawsze. Czy jednak człowiek, który zna to stworzenie już od tak wielu lat, zna wszystkie informacje na temat tych zwierząt? Oto 25 ciekawostek na temat koni.

1. Pierwsza ciekawostka mówi o tym, że konie pod względem emocji są bardzo podobne do człowieka. Wystarczy się im dobrze przyjrzeć, aby stwierdzić, kiedy koń jest radosny, a kiedy jest zaniepokojony. Co więcej, są one w stanie również wyrażać niezadowoleni z pewnych sytuacji. Jeżeli człowiek nabroi, to może być pewnym tego, że jego ulubieniec będzie w stanie „strzelić” focha.

2. Kolejną ciekawostką jest to, że konie to naprawdę inteligentne stworzenia, które z zaciekawieniem podchodzą do świata. Chociaż inni mówią, że inteligencją nie grzeszą. Jest to jednak błędne myślenie. Konie kochają złożone problemy, a niewidoczne trybiki w ich głowach intensywnie pracują nad tym, aby owe problemy rozwiązać.

3. Dzikie konie żyją na wolności w stadach, które liczą sobie od 3 do nawet 20 osobników. Okazuje się, że na ich czele stoi klacz, a nie ogier. To właśnie kobieta prowadzi swoje stado, w skład którego wchodzą młode źrebięta i ogier.

4. Średnia długość życia konia wynosi ok. 25 lat. Jest jednak koń, który przeżył aż 62 lat. To Old Billy został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako ten, który żył najdłużej. Jego właściciele uważali, że tak długi okres życia możliwy był dzięki swobodzie, którą zwierze na co dzień od nich otrzymywało. Do tego dobra karma i Old Billy towarzyszył im przez tak długi czas. Do tej pory jego rekordu nie był w stanie pobić żaden inny koń.

5. Skoro już o rekordach mowa, to czas na ten, który mówi o wielkości. Właściwie to chodzi o najmniejszego konia. Była nim Thumbelina, która przyszła na świat w 2001 roku. Klacz miała ledwo 43 cm wysokości przez całe swoje życie. Ten niski wzrost był efektem wady genetycznej. Pomimo tego konik przeżył 18 lat, a śmierć poniosła w wyniku powodzi.

6. Następną ciekawostką jest fakt, że konie wyścigowe są tak hodowane, aby były w stanie wykazać się prędkością na krótkich dystansach. To dlatego są one w stanie rozwinąć prędkość do 70 km/h.

7. Kucyki – jak wiadomo – są małe. Nie są one w stanie przekroczyć swoją wielkością dużych osobników. Jednak trzeba przyznać, że ma się do czynienia z niezwykle charakternymi stworzeniami. Są bardziej znane ze swojego zwariowanego charakteru niż dorosłe konie. Wcale nie tak łatwo je ułożyć.

8. Konie mają ogromne oczy i są one większe niż u innych ssaków na świecie. Dzięki temu, że umiejscowione są one po boku głowy, są one w stanie zobaczyć prawie 360 stopni jednocześnie.

9. Mówi się, że „darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda”. Czasem jednak jest to konieczne, ponieważ tylko dzięki temu można oszacować, ile tak naprawdę koń ma lat.Chodzi bowiem o to, że wraz z wiekiem zmienia się kąt ułożenia powierzchni ścierającej względem siebie oraz kształt zęba.

10. Szacuje się, że zdrowy koń ma od 36 do 44 zębów. Jeżeli więc ktoś przygotowuje się do zakupu konia, to i tak powinien policzyć jego zęby.

11. Konie mogą pochwalić się dobrym węchem. Jednak w tej kwestii to psy są od nich lepsze. Konie są jednak lepsze od człowieka. Tym bardziej że mogą one pochwalić się dwoma ośrodkami węchu. Są to nozdrza i jama nosowa oraz narząd Jacobsona.

12. W latach 1867–1920 populacja koni z 7 milionów wzrosła do 25 milionów. Okazuje się, że ten nagły wzrost spowodowany był tym, że ludzie mogli wykorzystywać samochody. Rola koni spadła. Właściwie to te bardziej były wykorzystywane w celach rozrywkowych, dzięki czemu ich populacja tak mocno wzrosła.

13. Obserwując stado śpiących koni można zauważyć, że przynajmniej jeden z nich będzie spał na stojąco. Może to być także większa ilość. Chodzi bowiem o to, że pełnią one role strażników, którzy w razie potrzeby będą w stanie ostrzec swoje stado przez zagrożeniem.

14. Konie nie lubią gorzkich i kwaśnych smaków. Jednak są to prawdziwi smakosze, jeżeli chodzi o słodycze. To fakt, cukier jest dla nich numerem jeden. Chociaż nie można przesadzać z jego ilością.

15. Konie mogą krzyżować się z osłami. W ten sposób świat może cieszyć się gatunkiem nowego zwierzęcia. Są to wszystkim doskonale znane muły.

16. Konie posiadają osiem grup krwi, które oznacza się przy pomocy liter: A,C,D,K,P,Q, U i T.

17. Konie, których skóra ma bardziej różowy odcień, są bardziej podatne na oparzenia słoneczne. Chodzi bowiem o to, że w ich skórze znajduje się mniej melaniny, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

18. Na świecie mamy do czynienia z zebroidem. Jest to skrzyżowanie zebry i inne przedstawiciela rodziny koniowatych. Może to być koń lub nawet osioł.

19. Zęby konia zajmują w głowie zwierzęcia zdecydowanie większy obszar niż jego mózg.

20. Ciąża u koni trwa ok. 340 dni. Ciekawostką jest to, że maluchy, które przyjdą na świat, są nie tylko w stanie szybko stanąć na nogi, ale prawie od razu biegać.

21. Końskie kopyta rosną i wymagają regularnego przycinania przez kowala. Zaniedbanie kopyt może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i dyskomfortu dla konia.

22. Zwierzęta te komunikują się za pomocą subtelnych sygnałów ciała. Ich uszy, ogon, postawa i nawet oddech mogą przekazywać informacje innym koniom oraz ludziom.

23. Ostatnią ciekawostką jest to, że konie potrafią spać zarówno leżąc, jak i stojąc. Mają specjalny mechanizm w swoich nogach, który pozwala im zablokować stawy, aby mogły odpoczywać bez upadku.