Kolorowe, machające skrzydłami motyle niezwykle fascynują dzieci, choć na ich wdzięk obojętni nie są także dorośli. Warto byłoby więc przybliżyć najmłodszym fascynujący świat tych stworzeń. Okazuje się bowiem, że motyle wyróżniają się bardzo intrygującymi zachowaniami i zwyczajami.
1. Tysiące łusek
Motyle skrzydła są wyjątkowo piękne, nierzadko wielobarwne. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że składają się one z tysięcy malutkich łusek, którymi są pokryte. To właśnie owe łuski odpowiadają za tak niesamowitą i liczną feerię barw i wzorów. Dzięki temu możemy zachwycać się wyjątkowym wyglądem motyli, które przysiadają na kwiatach, parapetach, a czasem nawet na naszych dłoniach.
2. Ochrona przed UV
Motyle bardzo często przysiadają na kwiatach, liściach czy innych częściach roślin. Nietrudno wówczas o to, aby ich skrzydła zostały poparzone przez nadmierne promieniowanie słoneczne. Tak się na szczęście nie dzieje, głównie dzięki barwnikom. Okazuje się bowiem, że niektóre z nich są w stanie ochronić skrzydła motyla przed promieniowaniem ultrafioletowym. Działają bowiem niczym naturalne filtry. Ponadto, niektóre gatunki motyli posiadają zdolność termoregulacji. Są zatem w stanie obniżyć temperaturę swojego organizmu, jeżeli wymaga tego sytuacja.
3. Wyjątkowe sposoby komunikacji
Motyle, podobnie jak ptaki są w stanie komunikować się pomiędzy sobą na rozmaite sposoby. Przede wszystkim, ich komunikacji mogą służyć pewne gesty. Nierzadko można przecież zobaczyć motyle, które wirują wokół siebie, a także takie, które zdają się siebie gonić. Jak się jednak okazuje, motyle są w stanie porozumiewać się także za pomocą zapachów! Ponadto, opanowały one technikę komunikacji za pomocą świateł odbijających się od ich kolorowych skrzydełek.
4. Doskonałe zdolności maskujące
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego faktu, ale wiele gatunków motyli jest w stanie maskować się po to, aby móc uniknąć ataku drapieżników. Niektóre gatunki mogą chociażby przypiminać swoim wyglądem uschnięty liść! Nie brakuje i takich, które robią wszystko, aby upodobnić się do kory drzewa i skutek jest taki, że naprawdę można by je było z tą częścią drzewa pomylić.
5. Wytrawni podróżnicy
Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, ale motyle są doskonałymi podróżnikami. Podobnie jak ptaki są one w stanie pokonywać nawet tysiące kilometrów, co może wydać się dość zaskakujące. Ich skrzydła wyglądają przecież na o wiele delikatniejsze od ptasich skrzydeł. Do szczególnie wytrawnych podróżników należą rusałki. Podczas lotu motyle odpoczywają, jak również rozmnażają się.
6. Różnorodne menu
Wielu z nas chciałoby być może wierzyć w to, że motyle odżywiają się tylko i wyłącznie kwiatowym nektarem. Jak sie jednak okazuje nie są one w stanie dostarczyć sobie w ten sposób wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Muszą zatem pożywiać się też odchodami zwierząt, a także padliną czy wodą z kałuż. Dzięki temu dostarczają swoim organizmom tego, co jest im niezbędne. Nie zdziwmy się więc, jeśli zobaczymy motyla żerującego na gnijącym jabłku czy gruszce.
7. Motyle nocne i dzienne
Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że motyle dzieli się co do zasady na motyle nocne oraz na motyle dzienne. Te drugie zwane są po prostu motylami, natomiast te pierwsze określa się zwyczajowo mianem ciem. Co ciekawe, najszybsza ćma jest w stanie rozwinąć prędkość nawet 65 km na godzinę. Jeśli chodzi zaś o najszybszego motyla, maksymalna prędkość z jaką może lecieć najszybszy gatunek wynosi mniej więcej 50 km na godzinę. Co dość zaskakujące, wychodzi na to, że motyle dzienne są wolniejsze.
8. Tajemnicze ćmy
Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu widział, jak ćma leci w kierunku światła. Może to być źródło światła emitowane przez żarówkę, a także przez latarnię czy świecę. Co jednak dość ciekawe, nie udowodniono do tej pory dlaczego tak się dzieje. Naukowcy wciąż jednak debatują nad tą kwestią, dlatego być może w przyszłości uda się ją rozstrzygnąć, choć rzecz jasna nie jest to przesądzone.
9. Symbol wiosny
Motyle uznawane są za jeden z symboli nadejścia wiosny. Zaczynają pojawiać się, gdy pierwsze ciepłe i słoneczne dni dają o sobie znać. Jeśli zatem zobaczymy motyla, naturalne jest to, że większość z nas się uśmiechnie. Kolorowe motyle wydają się być zapowiedzią tego, na co wszyscy czekamy. Zanim jednak pojawi się ich więcej, z dużym prawdopodobieństwem doświadczymy jeszcze paru kaprysów pogody.
10. Bogactwo motylego świata
Wydaje się, że większość z nas kojarzy więcej gatunków motyli dziennych niż nocnych. Jak się jednak okazuje, na całym świecie żyje więcej ciem niż motyli. Z uwagi na to, że żerują one głównie nocą, większość z nas może nie kojarzyć zbyt wielu gatunków. Co ciekawe, ćmy o wiele częściej wzbudzają nie zachwyt, a lęk. Szkoda, bo przecież też są piękne.