You are currently viewing Manaty – 25 ciekawostek i zaskakujących faktów

Manaty to rodzaj wodnych ssaków łożyskowych, które dzielą się na trzy różna gatunki. Przypominają nieco potężniejsze foki, ale w rzeczywistości znacząco się od nich różnią. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajduje się 25 ciekawostek na temat manatów.

1. Manaty dzielą się na trzy gatunki, a mianowicie manaty karaibskie, afrykańskie i rzeczne. Występują one w przybrzeżnych rejonach zachodniej części Oceanu Atlantyckiego oraz w basenie Orinoko i Amazonki.

2. Druga ciekawostki mówi o tym, manaty należą do potężnych zwierząt, których długość ciała może wynosić nawet blisko czterech metrów. Dorosłe osobniki mogą ważyć nawet około 1620 kilogramów. Charakteryzują się zaokrągloną płetwą ogonową, przednimi kończynami przekształconymi w płetwy, a także wydłużonym, szerokim pyskiem i małymi oczami.

3. Zwierzęta te mają tylko sześć kręgów szyjnych, nie mają w ogóle przednich zębów, ale za to mają zęby boczne.

4. Manaty na ogół zamieszkują płytkie wody przybrzeżne, ale nie oznacza to, że nie radzą sobie na dużych głębokościach. Są znakomitymi pływakami i nurkami, a pod wodą mogą pozostać nawet przez piętnaście minut bez wynurzania się.

5. Manaty bardzo często można spotkać w wodach znajdujących się przy elektrowniach ogrzewających wodę. Zwierzęta te tak bardzo przyzwyczajają się wówczas do nienaturalnego źródła ciepła, że przestają migrować do cieplejszych wód.

6. W naturalnych warunkach manaty mogą żyć samotnie, w niewielkich grupach albo nawet w stadach mających nawet do dwustu osobników. Jeśli żyją w grupach, to bardzo chętnie podtrzymują dobre relacje ze sobą poprzez dotykanie się czy ocieranie się o siebie nawzajem.

7. Manaty są bardzo dobrymi, ale jednocześnie dość powolnymi pływakami ze względu na swoje gabaryty. Dlatego stanowią bardzo łatwy łup dla człowieka. Od lat poluje się na nie przede wszystkim ze względu na smaczne mięso. Obecnie są one zagrożone wyginięciem i objęto je ochroną, ale kłusownicy wciąż nielegalnie na nie polują.

8. Podstawą diety manatów są wodne rośliny, takie jak wodorosty czy glony. Chętnie sięgają również po rośliny rosnące na brzegach zbiorników wodnych. Rzadko w ich diecie pojawiają się również ryby czy skorupiaki znalezione na dnie zbiorników wodnych.

9. Manaty karaibskie zamieszkują okolice Karaibów. Poza krokodylami nie mają zbyt wielu wrogów naturalnych, ale mimo to są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dzieje się tak, ponieważ działalność człowieka znacząco ogranicza im tereny nadające się do życia, a ponadto bardzo często umierają wskutek zjedzenia śmieci wyrzuconych przez człowieka. Często są również ranione przez śruby motorówek.

10. Manaty afrykańskie żyją na zachodnim wybrzeżu afrykańskim, a z kolei manaty rzeczne można spotkać w słodkich wodach Peru, Kolumbii, Brazylii, Ekwadoru czy Gujany.

11. Ciało manatów jest pokryte grubą skórą w szarym kolorze, a gdzieniegdzie można zaobserwować cienkie włoski. Jeśli zwierzęta spędzają bardzo dużo czasu w wodzie, to stają się naturalnym „podłożem” dla licznych skorupiaków.

12. Badania naukowe dowodzą, że wszystkie trzy gatunki manatów, jakie obecnie znamy, mają wspólnego przodka. Żył on w okolicach Ameryki Południowej i najpewniej w czasie plejstocenu część osobników przepłynęła przez Ocean Atlantycki, stając się na przestrzeni lat nieco odmiennym gatunkiem.

13. Manaty, ze względu na swoją potężną budowę, wymagają sporo pożywienia. Szacuje się, że dorosły osobnik w skali roku zjada około ośmiu tysięcy kilogramów wodnych roślin. Spędzają około sześciu godzin dziennie na odżywianiu się.

14. Samica manata w trakcie rui sygnalizuje samcom swoją obecność poprzez ocieranie się o różne przedmioty znajdujące się pod wodą. W trakcie tej czynności uwalnia wydzielinę z gruczołów zapachowych, a wówczas samce podążają za nią, walcząc ze sobą nawzajem. Taniec godowy polega często na rozpryskiwaniu ody za pomocą płetw, a samica zwykle kopuluje z większą ilością samców.

15. Ciąża manata trwa nawet do trzynastu miesięcy, a po tym czasie na świat przychodzi jedno młode. Waży około trzydziestu kilogramów i jest na początku bardzo uzależnione od opiekuńczej matki. Przez trzynaście do osiemnastu miesięcy młody manat ssie mleko matki. Do porodu najczęściej dochodzi w odseparowanych lagunach.

16. Manat uzyskuje pełną samodzielność mniej więcej po dwóch latach. Szacuje się, że manaty mogą żyć na wolności nawet do sześćdziesięciu lat, jeśli tylko nie padną ofiarą człowieka czy drapieżników.

17. W 2008 roku w paru państwach afrykańskich, takich jak Kamerun czy Gabon, wydano książkę pod tytułem „Poznaj lepiej manata afrykańskiej”. Książka ta jest popularna w szkołach podstawowych, a jej celem jest szerzenie wiedzy na temat tych niesamowitych stworzeń.

18. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku kilka manatów z Gwinei-Bissau zostało przetransportowanych do oceanarium w Japonii. Przedsięwzięcie to kosztowało około dwóch milionów dolarów i okazało się niezwykle kontrowersyjne. Wśród przeciwników takiego ruchu było wiele organizacji działających na rzecz zwierząt.

19. Przez wiele lat ludzie polowali na manaty nie tylko ze względu na ich mięso, ale również olej. Dziś w niektórych państwach, takich jak Mali czy Senegal, olej ten jest droższy od mięsa manata. Tłuszcz jest używany do leczenia najróżniejszych chorób oraz dolegliwości, takich jak reumatyzm, infekcje czy różnego rodzaju choroby skórne. Ponadto niektóre plemiona wciąż wierzą w to, że fragmenty penisów manata są naturalnym lekiem pozwalającym na wyleczenie impotencji.

20. W Sierra Leone panuje tradycja, zgodnie z którą mięso upolowanego manata jest rozdzielane na mieszkańców miejscowości, z której pochodzi myśliwy. Nie marnuje się jednak żadna część zwierzęcia, ponieważ z jego kości produkuje się na przykład rączki do lasek dla starszych ludzi czy też inne przedmioty codziennego użytku.

21. W niektórych państwach afrykańskich wierzy się w to, że manaty są ucieleśnieniem złych duchów. W związku z tym polować na nie mogą wyłącznie ci myśliwi, którzy znajdą odpowiednie zaklęcia i mogą czuć się bezpiecznie w obliczu konfrontacji z wielkimi zwierzętami.

22. Manaty często kojarzone są z charakterystycznym pływaniem na plecach. Unoszą wówczas głowę oraz przednie płetwy nad poziom wody, a ich ogon umożliwia poruszanie się na wodzie, ale i sprawne sterowanie.

23. Manaty nie bez powodu wybierają wody o określonej temperaturze i miejsca przy elektrowniach. Najchętniej żyją w wodach mających około dwudziestu stopni Celsjusza, natomiast woda o temperaturze poniżej piętnastu stopni może stanowić dla nich zagrożenie życia.

24. Rośliny, którymi żywią się manaty, nie mają wysokiej wartości energetycznej. W związku z tym organizm i styl życia manata umożliwiają mu maksymalne magazynowanie energii. Zwierzęta te nie wykonują zbyt wielu czynności, pływają powoli i nie śpieszą się podczas poszukiwania pokarmu, dzięki czemu mogą przetrwać.

25. Niektórzy Indianie z Kolumbii wierzą w to, że manaty to inkarnacje ich przodków.