You are currently viewing Świat Słoni: zabawne i edukacyjne ciekawostki dla dzieci

Istnieją trzy gatunki słoni zamieszkujących naszą planetę – afrykański, indyjski oraz leśny. Odznaczają się charakterystyczną masywną budową ciała, obszernymi uszami oraz trąbą, która tak de facto spełnia kilka funkcji jednocześnie. W naszej kulturze wierzy się, że słoń z podniesioną do góry trąbą przynosi szczęście. Co warto wiedzieć o tych wyjątkowych zwierzętach? Oto kilka wybranych ciekawostek.

1. Słonie zaliczają się do grona zwierząt roślinożernych. Każdego dnia spędzają nawet do kilkunastu godzin na poszukiwanie i pozyskiwanie pokarmu. Dorosły osobnik jest w stanie zjeść nawet do czterystu kilogramów roślin. Żywią się przede wszystkim trawami, liśćmi, łodygami oraz korą drzew. Nie pogardzą jednak również świeżymi owocami. Warto podkreślić, że przy takiej ilości pożywienia będzie również potrzebował od stu do dwustu litrów wody.

2. Trąba słonia spełnia funkcję nosa, a zatem zwierzę może za jej pośrednictwem oddychać. Jej charakterystyczna budowa sprawia jednak, że słonie wykorzystują je również do innych celów. To właśnie za pomocą trąby nabierają wodę, a następnie wlewają ją do pyska. Również trąbą zrywają roślinność znajdującą się zarówno na ziemi, jak i na drzewach. Bardzo często można też zaobserwować słonie, które wciągają trąbą piasek, a następnie posypują nim swoje ciała. Dzięki temu są w stanie nieco ochłodzić ciało.

3. Spośród trzech gatunków żyjących na naszej planecie to słoń afrykański jest największy. Jest jednocześnie największym zwierzęciem lądowym. Dorosły osobnik może ważyć nawet sześć ton. Długość ciała samca może przekraczać siedem metrów.

4. Afrykańskie słonie najczęściej śpią na stojąco. Można zaobserwować, że podczas snu opierają się o drzewo. Taka pozycja jest koniecznością na terenach afrykańskich, gdzie temperatura gleby przekracza ludzkie pojęcie. Gdyby słoń spał na leżąco, wówczas mogłoby dojść do przegrzania organizmu.

5. Potężne kły słoni zwane również ciosami rosną przez całe życie. Słoniom służą przede wszystkim do przebierania gleby w poszukiwaniu roślinności oraz do przewracania drzew. Już w czasach starożytnych z ciosów słoni tworzono unikatową biżuterię. Kość słoniowa stała się jednym z największych powodów, dla których te wyjątkowe zwierzęta były zabijane.

6. Słonie posiadają bardzo charakterystyczną pomarszczoną skórę, która gdzieniegdzie odznacza się grubością sięgającą nawet 2,5cm. Jednocześnie jest jednak niezwykle wrażliwa. Do tego stopnia, że słoń bez najmniejszego problemu wyczuje na sobie nawet najmniejszego owada.

7. Słonie są doskonałymi pływakami. W wodzie czują się bardzo dobrze i są zadziwiająco zwinne, biorąc pod uwagę gabaryty. W takich sytuacjach trąba spełnia funkcję rurki umożliwiającej oddychanie podczas pływania.

8. Słonie odznaczają się fantastyczną orientacją w terenie oraz doskonałą pamięcią. Nie bez powodu mówi się, że są dosyć pamiętliwe. W rzeczywistości są w stanie rozpoznać człowieka lub przedstawiciela swojego gatunku nawet po wielu latach bez żadnego kontaktu.

9. Słonie najczęściej żyją w stadach, w których panuje określona hierarchia. Na czele stada znajdują się najstarsze samice. Hierarchia nie oznacza jednak, że się do siebie nie przywiązują. Słonie tworzą bardzo silne więzi, a każda utrata bliskiego wiąże się z bardzo mocnymi emocjami. Odczuwają smutek i płaczą, gdy im lub pozostałym członkom stada dzieje się krzywda.

10. Częstą przyczyną śmierci słoni jest utrata ostatniego kompletu zębów. Bez nich słoń nie jest w stanie rozdrabniać roślinności i w efekcie spotyka go śmierć głodowa. Warto jednak dodać, że słonie słyną ze swojej długowieczności. Potrafią dożyć nawet siedemdziesięciu lat.

11. Długość ciąży samicy jest uzależniona od gatunku. Ciąża słonia afrykańskiego trwa 22 miesiące, a indyjskiego od 19 do 21 miesięcy. W trakcie porodu matka otoczona jest innymi samicami, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa maleństwu. Zazwyczaj rodzi się jeden słoń, który w początkowej fazie życia jest karmiony mlekiem matki.

12. Szerokie uszy słonia spełniają funkcję wachlarzy. Machając nimi na wszystkie strony, nie tylko odgania natrętne muchy, ale i dostarcza sobie nieco chłodniejszego powietrza, co na terenach afrykańskich będzie miało kolosalne znaczenie.

13. Wbrew powszechnym przekonaniom słonie nie są jedynymi ssakami lądowymi, które nie posiadają umiejętności skakania. Nie potrafią tego również hipopotamy oraz nosorożce.

14. Słonie porozumiewają się ze sobą za pomocą różnorodnych dźwięków. Niektóre z nich przypominają mruczenie kota. Warto jednak dodać, że potrafią komunikować się z innymi przedstawicielami gatunku również poprzez tupanie. Wysyłane w ten sposób fale poddźwiękowe pokonują spory dystans i stają się sygnałem dla słoni znajdujących się nawet wiele kilometrów dalej.

15. Utarło się przekonanie, że słoń z podniesioną trąbą o symbol szczęścia. W rzeczywistości jednak uniesiona trąba jest sygnałem, że słoń jest zdenerwowany i być może przymierza się do ataku.