You are currently viewing 16 ciekawostek dla dzieci o delfinach

Delfiny to bardzo ciekawe, a wręcz fascynujące zwierzęta. Nie dziwi więc fakt, że dzieci zazwyczaj je uwielbiają! Warto zatem zapoznać najmłodszych z ciekawostkami na temat delfinów, dzięki którym poznają je zdecydowanie bliżej.

1. Uśmiech delfina

Obserwowanie delfinów i to zarówno na żywo, jak i na zdjęciach czy filmach sprzyja przekonaniu o tym, że zwierzęta te są stale uśmiechnięte. Jak się jednak okazuje, niewiele ma to w praktyce wspólnego z prawdą. Delfiny nie posiadają bowiem mimiki. Skąd zatem wrażenie jakoby ciągle się uśmiechały? Ponoć wszystko wynika z dość specyficznej budowy delfiniego pyska. U zdecydowanej większości delfinów żuchwa jest bowiem dłuższa niż szczęka.

2. Rozwinięty mózg

Udowodniono, że delfiny posiadają silnie rozwinięty mózg. Co dość ciekawe, jego struktura jest nawet bardziej pofałdowana niż ma to miejsce w przypadku mózgu ludzkiego. Warto dodać, że struktury w mózgu, które odpowiadają w dużej mierze za empatię i samoświadomość są u delfinów mocno rozwinięte. Dzięki temu, delfiny są uznawane za bardzo inteligentne, także emocjonalnie.

3. Zaangażowane mamy

Samice delfinów są niezwykle zaangażowane w wychowanie potomstwa. Samica wydaje na świat z reguły jedno młode, którym opiekuje się z prawdziwym oddaniem. Z tego to właśnie względu, przez nawet 2 do 4 lat, delfinia matka nie dopuszcza do siebie samca. Niestety, wiąże się to czasem z patologicznymi zachowaniami ze strony samców, które zabijają swoje młode. Wszystko po to, aby samica znowu stała się aktywna seksualnie.

4. Komunikacja niewerbalna

Delfiny wykształciły różne sposoby komunikowania się w obrębie własnego gatunku. Jak się okazuje, dysponują one nie tylko metodami komunikacji werbalnej, ale i niewerbalnej. Mogą porozumiewać się poprzez przyjmowanie konkretnej pozy bądź poprzez specyficzne machanie swoją płetwą ogonową. W ten sposób delfiny nierzadko ostrzegają się przed jakimś zagrożeniem.

5. Różnorodne menu

Delfiny odżywiają się w dość różnorodny sposób. Nie można jednak oprzeć się wrażeniu, że szczególnie upodobały sobie one pożywienie w postaci kalmarów oraz ryb. Co jednak dość interesujące, menu tych fascynujących ssaków zależy w dużej mierze od tego, gdzie się znajdują i do czego mają dostęp. Ciekawy jest również fakt, że pragnienie zaspokajają one poprzez konsumowanie wody nagromadzonej w ciałach ofiar, które uda im się upolować.

6. Słodka i słona woda

Co ciekawe, delfiny mogą żyć zarówno w wodach słodkich, jak i w wodach słonych. Wszystko zależy jednak od określonego gatunku. Wśród delfinów słodkowodnych uwagę zwraca przede wszystkim rodzina Suzowatych (Platanistidae). Przedstawiciele tej właśnie rodziny mogą być spotykane zarówno w jeziorach, jak i w rzekach. Zdecydowana większość gatunków delfinów żyje jednak w wodach morskich i oceanicznych. Słodkowodne delfiny należą zatem do rzadkości.

7. Delfiny w Bałtyku

Morze Bałtyckie jest raczej chłodnym akwenem, a delfiny preferują te ciepłe. Wydawać by się więc mogło, że delfina raczej nie spotka się w tej części świata. Jak się jednak okazuje, okazjonalnie delfiny pojawiają się nawet w Bałtyku! Mowa tu o delfinach białobokich. Niemniej jednak, w Polsce można spotkać je bardzo rzadko, ponieważ nasza część Morza Bałtyckiego z pewnością nie należy do ich stałego rewiru.

8. Przyjazne dla ludzi

Delfiny uważane są za wyjątkowo przyjazne dla ludzi. Czasami, same z siebie wchodzą z nimi w interakcje. W niektórych krajach popularne jest, chociażby pływanie z delfinami. Trzeba jednak mieć na względzie to, że do ataków delfinów na ludzi dochodziło i nadal dochodzi, z różnych względów. Uważa się, że delfin może boleśnie ukąsić ludzką dłoń, którą myli z…rybą. Z reguły jednak stworzeń tych nie należy się obawiać.

9. Zdolność echolokacji

Delfiny wykształciły sobie zdolność do tak zwanej echolokacji. Oznacza to, że na podstawie emitowanych przez siebie i inne delfiny dźwięków, są w stanie na przykład polować. Dowiadują się bowiem, gdzie istnieją największe szanse na złowienie interesującej je zdobyczy. Warto zaznaczyć, że emitowane przez delfiny dźwięki charakteryzują się wysoką częstotliwością.

10. Szybkie i zwinne

Delfiny są niezwykle zdolnymi pływakami. Poruszają się zwinnie i szybko, co bardzo pomaga im w zdobywaniu codziennego pożywienia. W sprawnym pływaniu pomaga im przede wszystkim ogon. Dodatkowo, napędza je dobrze zbudowana tylna część ciała. Udowodniono, że delfiny są w stanie osiągnąć prędkość nawet 60 kilometrów na godzinę.

11. Zwierzęta stadne

Delfiny bardzo rzadko prowadzą samotniczy tryb życia. Zdecydowana większość z nich kocha życie w grupie. Co ciekawe, liczebność tych grup jest spora. Jedna grupa tworzona jest bowiem przez kilkanaście osobników. Niektóre delfiny tworzą też tak zwane supergrupy. W tym przypadku ich liczebność może dochodzić nawet do kilkudziesięciu osobników.

12. Zmiany barwy skóry

Delfiny potrafią zmieniać kolor swojej skóry w odpowiedzi na różne sytuacje. Może to być reakcja na emocje, zmiany temperatury czy komunikację z innymi delfinami.

13. Zabawy z bańkami wody

Delfiny są znane z tego, że lubią bawić się tworząc bańki wodne za pomocą swojego oddechu pod wodą. Potrafią nawet manipulować kształtem tych baniek, co jest formą zabawy i eksploracji.

14. Wykorzystanie narzędzi

Niektóre delfiny używają narzędzi do zdobywania pożywienia. Na przykład, delfiny z Zatoki Rekinowej w Australii umieszczają gąbki na swoich pyskach, aby chronić się przed skaleczeniami podczas przeszukiwania dna morskiego za pokarmem.

15. Nauka przez naśladownictwo

Delfiny są zdolne do nauki przez obserwację. Młode delfiny uczą się różnych umiejętności, obserwując swoje matki i inne delfiny w grupie, co obejmuje polowanie, komunikację i strategie unikania drapieżników.

16. Rytuały towarzyskie

Delfiny często biorą udział w złożonych rytuałach towarzyskich, które obejmują skomplikowane akrobacje, pływanie w synchronizacji oraz dotykanie i gładzenie się nawzajem płetwami. To część ich społecznej interakcji i budowania więzi.