You are currently viewing 11 ciekawostek dla dzieci o rekinach
fot. Unsplash

Rekiny kojarzą się zazwyczaj z czymś niebezpiecznym i groźnym. Są one jednak bardzo fascynujące, dlatego warto byłoby zachęcić dzieci do lepszego poznania ich zwyczajów. Na szczęście, ciekawostek o rekinach nie brakuje, a niektóre z nich mogą naprawdę mocno zaskoczyć!

1. Zróżnicowane rozmiary

Rekiny bardzo mocno kojarzą się z majestatem i z dużymi rozmiarami. Jak się jednak okazuje, jest to pewne uogólnienie. Niektóre rekiny faktycznie osiągają rozmiary nawet kilkunastu metrów, dzięki czemu prezentują się naprawdę imponująco. Istnieją jednak rekiny, a właściwie rekinki, których wymiary nie przekraczają kilkunastu centymetrów.

2. Najgroźniejsze gatunki

Rekiny kojarzą się zwykle z tym, że są bardzo niebezpieczne. Jak się jednak okazuje, wiele zależy od konkretnego gatunku. Za te najbardziej groźne ze wszystkich rekinich gatunków uchodzą rzecz jasna żarłacz biały oraz żarłacz tygrysi. Co ciekawe, to właśnie te rekiny stają się często antybohaterami filmów o rekinach ludojadach, których powstało zresztą całkiem sporo.

3. Największy rekin

Poszczególne gatunki rekinów różnią się od siebie wyglądem, zachowaniem oraz rzecz jasna rozmiarami. Za największy gatunek rekina na całym świecie uchodzi rekin wielorybi. Co ciekawe, niektórzy przedstawiciele tego właśnie gatunku mierzyły sobie nawet 19 metrów. Zaskakiwać może jednak to, że zwierzęta te nie są groźne. Żywią się one na dodatek głównie planktonem.

4. Groźne czy nie?

Rekiny kojarzą się z tym, że są bardzo groźne dla człowieka. Jak się jednak okazuje, jest w tym nieco przesady. Uważa się, że każdego roku ofiarą rekinów pada zaledwie sześć osób. O wiele groźniejsze dla człowieka są zatem jadowite węże czy owady przenoszące groźne choroby. Nie oznacza to jednak, że ataki rekinów powinny być bagatelizowane. Zawsze należy stosować środki ostrożności, które zalecane są podczas korzystania z kąpielisk. Mowa tu oczywiście o miejscach, w których występują rekiny.

5. Odrastające zęby

Dorosłe rekiny mają zazwyczaj pomiędzy 40 a 45 zębów. Co jednak dość interesujące, zęby te mogą drapieżnikom wielokrotnie odrastać! Uważa się, że dorosłym osobnikom rekinów może urosnąć przeciętnie 3000 zębów. W przypadku niektórych gatunków zębów może być aż 30 000! Trzeba przyznać, że jest to naprawdę imponująca liczba. Wydaje się, że Matka Natura wyjątkowo dobrze wyposażyła rekiny. Ciężko byłoby bowiem wyobrazić sobie ich polowania, gdyby nie posiadały licznych oraz ostrych zębów.

6. Pradawni mieszkańcy oceanów

Uważa się, że przedstawiciele gatunku rekinów są z nami na świecie od blisko 400 milionów lat! Czyni je to jednymi z najstarszych stworzeń na Ziemi. To naprawdę imponujące, ponieważ dowodzi faktu, że doskonale przystosowały się do zmieniających się warunków, chociażby tych klimatycznych. Jakby tego było mało, rekinom niestraszne były liczne i gwałtowne przemiany geologiczne.

7. Bogactwo gatunków

Rekiny charakteryzują się niezwykłą różnorodnością. Uważa się, że współcześnie na świecie żyje blisko 500 różnych przedstawicieli tego gatunku. Za najbardziej charakterystyczne można uznać takie gatunki jak rekin młot, który wyróżnia się oryginalnym kształtem głowy czy żarłacz tygrysi, który powszechnie wzbudza grozę. Popularne gatunki rekinów to też rekin biały czy żarłacz białopłetwy.

8. Szósty zmysł

Można zaryzykować stwierdzenie, że rekiny wyposażone zostały w tak zwany szósty zmysł, ale do rzeczy. Mowa tu o elektrorecepcji, która umożliwia tym fascynującym stworzeniom wyczucie nawet bardzo niewielkich pól elektrycznych, które emitowane są przez inne zwierzęta. To własnie ta umiejętność pozwala rekinom na sprawne i szybkie upolowanie zdobyczy i to nawet w porze nocnej.

9. Długie migracje

Rekiny nie zawsze żyją przez długi czas w jednej części akwenu wodnego. Są one bowiem zdolne do migracji i to tych naprawdę imponujących. Do długiej wędrówki skłania ich zazwyczaj konieczność poszukiwania pożywienia. Jeśli nie są w stanie zdobywać satysfakcjonującej ilości mięsa, przepłyną nawet tysiące kilometrów. Na taką podróż mogą zdecydować się również wówczas, gdy będą poszukiwały partnera do rozrodu.

10. Intrygujące metody polowań

Rekiny są w stanie wykorzystać cały katalog swoich umiejętności po to, aby móc złowić pożywienie. Bardzo interesującą metodę wykorzystuje charakterystyczny rekin młot. To właśnie jego oryginalna głowa umożliwia mu zagłębianie się w oceanicznym piasku. Nierzadko ukrywają się tam gatunki różnych ryb, które uciekając w popłochu stają się dla drapieżnika bardzo łatwym celem.

11. Ważne dla oceanów

Rekiny odgrywają olbrzymią i trudną do przecenienia rolę w ekosystemie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że pomagają one kontrolować populację ryb oraz innych stworzeń morskich, które padają ich ofiarą. Gdyby nie rekiny, mogłoby dochodzić do patologicznego rozrodu jakiegoś jednego gatunku. To zaś z kolei mogłoby doprowadzić do wyginięcia innych, które mogłyby mieć wówczas o wiele gorsze warunki do życia.