Mandryl to ssak naczelny pochodzący z rodziny koczkodanów. Najpopularniejszy przedstawiciel tych zwierząt to Mandryl Barwnolicy, zaś największy z tej rodziny ssaków jest Mandryl Równikowy.
1. Występowanie
Mandryl występuje środkowo-zachodniej Afryce, od południowego Kamerunu do kontynentalnej Gwinei Równikowej, w zachodnim Gabonie i w południowo-zachodnim Kongu.
2. Wielkość i waga
Samice osiągają długość ciała około 45–67 cm, samce zaś 60 – 110 cm, długość ogona u samic wynosi 5–9 cm, długość ogona samców to zwykle 7–13 cm. Dorosłe samice mogą ważyć około 6–13 kg, z kolei samce są o wiele większe od samic i mogą ważyć 14–33 kg.
3. Żywienie
Mandryle żywią się głównie owocami, nasionami, grzybami, owadami, bulwami oraz małymi kręgowcami, takimi jak żółwie, żaby czy szczury.
4. Mandryl barwnolicy- wygląd
Samiec mandryla barwnolicego ma charakterystyczne ubarwienie. Jego pysk i modzele siedzeniowe mają kolor niebieski, czerwony oraz fioletowy. Samice młode mandryle mają brązowy kolor. Samce zyskują swe kolorowe ubarwienie w 5–6 roku życia, dopiero gdy osiągną dojrzałość płciową.
5. Mandryl równikowy – wygląd
Mandryle równikowe nieco się różnią od mandrylów barwnolicych. Ich pysk jest kościsty i ma niepokryty futrem front. Twarz małpy ma kolor czarny, który silnie kontrastuje w z szarobiałą sierścią reszty głowy, w tym brody, która występuje tylko u samców. Ubarwienie ciała waha się od czerni i szarości aż do brązu, miejscami może być białe lub w kolorze oliwkowym. Modzele pośladkowe mandryl równikowy ma koloru liliowego, czerwono obrzeżone.
6. Miejsce zamieszkania
Mandryle nade wszystko cenią sobie wiecznie zielone wilgotne lasy równikowe. Zamieszkują tereny na ziemi lub w dolnej koronie drzew.
7. Styl życia
Małpy te są zwierzętami, które żyją w stadach. Ich grupy liczą około 20 – 50 małp, każdej grupie przewodzi jeden samiec. Teren zamieszkiwania takiej grupy wynosi około 50 km kwadratowych. Zdarza się, że kilka grup łączy się w jedną i razem zamieszkują dany teren.
8. Rozmnażanie
Gody trwają zwykle od czerwca do października. Samice osiągają płodność w wieku około 4 lat. Są płodne co około 33 dni w roku ale w ciąże mogą zajść raz na dwa lata. Ciąża trwa u nich około 220 – 270 dni. Z jednej ciąży zawsze rodzi się jedno młode.
9. Długość życia
Mandryle są ssakami długo żyjącymi. Wiek najstarszego mandryla na świecie wynosi 46 lat. jest to więc bardzo długi okres czasu jak na zwierzę.
10. Ochrona
Mandryle są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dzieje się tak ze względu na liczne polowania na te zwierzęta, w celu pozyskiwania z nich mięsa. Często też łapie się je do zoo i do innych zwierzyńców. W celu ochrony tych zwierząt organizowane są rezerwaty w dżungli.
11. Mitologia
Według mitologii zwierzęta te pochodzą od sfinksów – starożytnych potworów, które zadawały zagadki a kto ich nie zgadł ten padał ich ofiarą.
12. Młode
Samice długo opiekują się swoimi młodymi po porodzie. Ich charakterystycznym zachowaniem jest noszenie swojego młodego na grzbiecie.
13. Naturalny wróg
Wrogiem dla mandryli jest kilka drapieżnych zwierząt. Największym dla nich zagrożeniem jest lampart, orzeł wojownik wspaniały oraz wąż, który jest odmianą afrykańskiego pytona. Może ich także zabić jad żmii, jeśli przypadkiem na nią nadepną.
14. Aktywność
Małpy te są aktywne głównie w dzień, ale popołudniami wypoczywają. Z kolei ciekawostką jest fakt, że każdą noc spędzają w innym miejscu, nigdy dwa razy w tym samym. Biegają na czterech łapach, sporadycznie poruszają się na dwóch łapach.
15. Horda
Małpy tworzą bardzo liczne grupy zwane hordami. Znajdują się w nich tylko i wyłącznie samice z młodymi. Samiec dołącza do hordy tylko w okresie rui. Nie ma grup złożonych tylko z samców.
16. Kły
Cechą charakterystyczną tych małp są ich długie kły. Oczywiście u samca są one dłuższe i grubsze niż u samic. U dorosłego samca długość kłów może wynosi nawet 6 cm, gdzie u samic mają one zaledwie 1cm.
17. Niewola
Małpy te często są łapane w niewolę i zamykane w zwierzyńcach. Małpa ta może przeżyć w niewoli około 30 lat, jeśli będzie dobrze traktowana.
18. Czym mandryle się wyróżniają?
Mandryle są największymi i najcięższymi małpami zwierzokształtnymi na świecie.
19. Walka
Samce mandrylów jak większość zwierząt często walczy o terytorium. Walki odbywają się także w okresie godowym, kiedy tylko największe i najsilniejsze samce zdobywają samicę i mogą się z nią rozmnożyć.
20. Polowanie
Mimo, że zwierzęta te żywią się głównie roślinami i tylko małymi kręgowcami, to zdarza się im zapolować na większą zwierzynę, na przykład na młode dujkery.