Tygrysy to bardzo majestatyczne i zwinne stworzenia, które fascynują nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Warto zatem zaprezentować najmłodszym szereg ciekawostek na ten temat. Jest ich całkiem sporo, a niektóre z nich mogą zaskoczyć nawet dorosłego!
1. Nietypowy sposób komunikacji
Tygrysy komuniką się ze sobą w bardzo oryginalny sposób. Wykorzystują bowiem do tego swoje ogony. Jeżeli tygrys czuje się dobrze, jest pewny siebie i niezagrożony, jego ogon jest luźno zawieszony. Sytuacja zmienia się jednak diametralnie, gdy zwierzę się denerwuje lub jest przestraszone. Jego ogon zaczyna wówczas nerwowo drgać bądź też kołysać się na boki. Dla obserwatora może to być znak przemawiający za tym, aby jak najbszybciej wycofać się z pola widzenia zwierzęcia. Czasami jednak może być już na to za późno.
2. Samotni myśliwi
W przeciwieństwie do lwów, tygrysy polują przeważnie samotnie. Nie towarzyszą im inne samce czy samice, ponieważ tygrysy prowadzą samotny tryb życia. Nade wszystko starają się chronić swoje terytorium, także to, na którym polują. Dobra wiadomość dla tych zwierząt jest jednak taka, że wcale nie potrzebują kompana do polowań, bo te zazwyczaj i tak kończą się sukcesem. Ofiarami tygrysich łowów padają najczęściej antylopy czy jelenie.
3. Zagrożony gatunek
Podobnie jak lwy, tygrysy również są wyjątkowo zagrożone wyginięciem. Niestety, ich naturalnym wrogiem stał się przede wszystkim człowiek. Na zwierzęta te poluje się pomimo ochrony, głównie ze względu na cenne futro. Z tego też powodu, na świecie zostało już tylko 3500 tygrysów. Szacuje się, że liczba ta w miarę upływu lat raczej będzie ulegała zmniejszeniu. Podejmowane są jednak środki, które mają na celu ochronę tego wyjątkowego gatunku.
4. Doskonały wzrok nocą
Tygrysy posiadają bardzo dobry wzrok, ale nocą jest on wręcz doskonały. Uważa się, że jakość widzenia tygrysów po zmroku jest sześciokrotnie wyższa niż u ludzi. Wszystko z uwagi na to, że zwierzęta te posiadają w swoich oczach o wiele więcej pręcików. Na tym jednak nie koniec. Ich siatkówka jest bowiem w stanie odbijać światło z powrotem.
5. Długotrwała konsumpcja
Tygrysy są świetnymi myśliwymi, ale nie oznacza to, że polują codziennie i zjadają całą swoją ofiarę od razu. Jak się bowiem okazuje, tygrysy są w stanie spożywać upolowane zwierzę nawet przez kilka dni. Co ciekawe, w trakcie jednego posiłku spożywają przeważnie około pięciu kilogramów mięsa. Ilość ta różni się jednak pomiędzy poszczególnymi osobnikami, w zależności od ich rozmiarów, wieku czy płci.
6. Lecznicza ślina
Co dość interesujące, ślina tygrysów posiada właściwości antyseptyczne. Jest w stanie pomóc w pozbyciu się bakterii czy innego rodzaju zanieczyszczeń. Z tego zatem względu, zranione tygrysy często i intensywnie liżą swoje części ciała. To zaś prowadzi do stopniowego gojenia się ran. Nie oznacza to jednak, że poważnie zraniony tygrys jest w stanie przeżyć tylko i wyłącznie dzięki antyseptycznym właściwościom swojej śliny. W przypadku stosunkowo niewielkich ran jest to jednak całkiem przydatne.
7. Unikalne pasy
Jak powszechnie wiadomo, tygrysy posiadają charakterystyczne, pasiaste futro. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że pasy tych zwierząt są unikalne. Unikalność tę można porównać do tej, która dotyczy ludzkich odcisków palców. Nie ma zatem na całym świecie dwóch tygrysów, które posiadałyby identyczne umaszczenie.
8. Sprawni zabójcy
Tyrysy to naprawdę sprawni zabójcy. Są one w stanie zamordować ofiarę przy pomocy jednego ugryzienia w szyję. Dochodzi wówczas do uszkodzenia jej rdzenia kręgowego. Popularną metodą zabijania wykorzystywaną przez tygrysy jest również duszenie. Już dziesięć minut duszenia wystarczy, aby ofiara została pozbawiona życia.
9. Ochrona terytorium
Tygrysy, z uwagi na to, że prowadzą samotny tryb życia, są niejako zmuszone do uważnej ochrony swojego terytorium. Zazwyczaj prowadzą nocny tryb życia i to właśnie wtedy zajmują się patrolowaniem terytorium, które uznają za swoje. Co ciekawe, są one o wiele bardziej skłonne do walki w nocy niż za dnia. W ciągu dnia tygrysy za wszelką cenę będą unikać konfrontacji, o ile rzecz jasna nie będzie ona konieczna. Poza tym, zazwyczaj zdają sobie sprawę z tego, kiedy są w stanie wybronić terytorium, a kiedy pora na wycofanie się z niego.
10. Troskliwe mamy
Samice tygrysów wyjątkowo troszczą się o swoje młode, a te nie mają niestety łatwo. Jedynie połowa tygrysów przeżywa. Młode są w stu procentach uzależnione od swojej mamy, ponieważ tuż po narodzinach niczego nie widzą, a na dodatek wolno się poruszają. Zdarzają się więc sytuacje, że młode giną, ponieważ się gubią, a matka nie może ich odnaleźć. Najczęściej małe tygryski umierają wówczas z głodu bądź z wyziębienia.