You are currently viewing 30 Interesujących Ciekawostek o Papudze Arze

Ary należą do podrodziny papug neotropikalnych. Występują przede wszystkim na terenie Ameryki Południowej, Ameryki Centralnej oraz Meksyku. Odznaczają się przepięknym kolorowym upierzeniem i mogą osiągnąć do niespełna jednego metra długości. Co warto wiedzieć o tych wyjątkowych ptakach? Oto wybrane ciekawostki.

1. Ary to bardzo gadatliwe stworzenia. Osobniki żyjące w niewoli z wielką łatwością uczą się słów, naśladując ludzi. Dosyć ciekawym przypadkiem była ara wołająca o pomoc. Mieszkanka Stanów Zjednoczonych doprowadziła do przyjazdu policji, która dostała zgłoszenie od zaniepokojonych sąsiadów.

2. W chwili wielkiego podekscytowania ary są w stanie się zarumienić. Ich policzki przybierają wówczas różową barwę i są dla właściciela sygnałem, że ptak jest bardzo podekscytowany. Takie zjawiska można zaobserwować w trakcie zabawy lub bezpośrednio przed poczęstowaniem papugi ulubionym rarytasem.

3. Ary żyją dosyć długo na wolności, aczkolwiek długość życia zależna jest od środowiska naturalnego oraz dostępności pożywienia. W niewoli ptaki mogą dożyć nawet sześćdziesięciu lat.

4. Ary żyjące w niewoli potrzebują bardzo dużo uwagi właściciela. Uwielbiają się bawić, a przede wszystkim uwielbiają towarzystwo, dlatego tak ważnym jest, aby znajdowały się w centralnej i uczęszczanej części domu. Brak uwagi może skończyć się stanami depresyjnymi oraz pogarszającym się samopoczuciem.

5. W przypadku ar nie występuje dymorfizm płciowy. Samiec i samica wyglądają identycznie zarówno pod względem gabarytów, jak i upierzenia.

6. Ary bardzo chętnie sięgają po orzechy. Rozłupują je za pomocą mocnego dzioba, a następnie językiem wyciągają zawartość. Solidny dziób jest tak naprawdę bardzo ostrym narzędziem, dlatego nie należy denerwować ary, bo w ostateczności będzie w stanie wyrządzić człowiekowi niemałą krzywdę.

7. Ary zaliczają się do jednych z najbardziej inteligentnych ptaków na świecie. Posiadają niezwykłą umiejętność szybkiego pozyskiwania nowych umiejętności. Odznaczają się fantastyczną orientacją w terenie i bez problemu można je nauczyć wielu sztuczek.

8. Ary na ogół śpią wyłącznie na jednej nodze.

9. Istnieje wiele gatunków tej papugi. Do najpopularniejszych zaliczają się ary szafirowe, kasztanowoczelne, oliwkowe, żółtoskrzydłe czy zielone.

10. Większość gatunków odznacza się długim ogonem oraz haczykowatymi pazurami, które umożliwiają papugom bezproblemowe utrzymywanie się na gałęziach. Charakterystycznym elementem jest także haczykowaty dziób, dzięki któremu ptaki są w stanie pozyskiwać pożywienie z mniej dostępnych źródeł.

11. Ary są w stanie nie tylko nauczyć się ludzkiej mowy, ale i naśladować zupełnie inne dźwięki. Nie powinna wobec tego dziwić ara próbująca naśladować dźwięk dzwoniącego telefonu czy warczenie groźnego psa.

12. Hodowlane ary najczęściej karmi się gotowymi mieszankami wybranych ziaren, aczkolwiek chętnie sięgają także po owoce. Ary żyjące na wolności najchętniej sięgają po niedojrzałe owoce. Stanowią dla nich źródło wielu cennych wartości odżywczych.

13. Samice najczęściej składają około czterech jaj, z których po niespełna miesiącu wykluwają się młode. W początkowej fazie życia maluchy nie są w stanie latać. Usamodzielniają się po kilkunastu tygodniach, a do tego czasu pozyskiwaniem pożywienia zajmują się rodzice. Pilnują również gniazd ulokowanych na drzewach.

14. Ary należą do ptaków żyjących w stadach. Doskonale czują się w swoim towarzystwie i odznaczają się wysoce rozwiniętą opiekuńczością.

15. Ary bardzo szybko przywiązują się do właściciela. Gdy czują się zaopiekowane i bezpieczne, wówczas okazują miłość na wiele rozmaitych sposobów. Bardzo często szukają fizycznego kontaktu. Przytulają się i zrobią wszystko, co w ich mocy, by zwrócić na siebie uwagę.

16. Ich naturalnym środowiskiem są lasy deszczowe. Na wysokich gałęziach czują się bezpiecznie. Masowe wycinki lasów stanowią dla nich nie lada problem i przyczyniają się do sukcesywnej redukcji populacji, która nie odnajduje się na terenach zurbanizowanych.

17. Osoby przymierzające się do zakupu ary powinny wiedzieć, że to dosyć kosztowna sprawa. Mała ara może kosztować od kilku do kilkudziesięciu nawet złotych. Cena uzależniona jest od gatunku oraz hodowcy. Pod uwagę należy również wziąć koszty żywienia oraz leczenia, nie wspominając o odpowiedniej wyprawce.

18. Doskonałym źródłem białka w przypadku tych papug jest twaróg oraz jogurt naturalny. Warto od czasu do czasu podawać im gotowane jajko, a także larwy mącznika.

19. Osoby przymierzające się do zakupu ary powinny również wiedzieć, że papugi te potrzebują przestrzennej klatki. Ptak musi mieć możliwość rozprostowania skrzydeł, a te w pełnej rozpiętości mogą osiągać nawet do metra długości. Im większa klatka, tym lepsze samopoczucie ptaka.

20. Charakterystyczne głośne skrzeczenie umożliwia sprawną komunikację pomiędzy osobnikami w danym stadzie. Jest również sposobem na odstraszenie drapieżników oraz sygnałem ostrzegawczym, gdy w otoczeniu znajduje się zagrożenie.

21. Charlie to ara, która pobiła rekord pod względem długowieczności. Choć informacje w tej kwestii nie zostały potwierdzone w stu procentach, to jednak szacuje się, że papuga żyła ponad sto lat.

22. Jedną z najdroższych ar jest ara hiacyntowa. Odznacza się intensywnie niebieskim kolorem i jest ptakiem zagrożonym wyginięciem. Cena takiej papugi może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

23. Długi ogon nie jest dziełem przypadku. Tak naprawdę stabilizuje lot i pozwala arom zachować równowagę na wysokich gałęziach.

24. Mocne i twarde dzioby służą nie tylko do pozyskiwania jedzenia, ale i do wspinaczki. Dzięki nim papuga jest w stanie dosłownie wdrapywać się na drzewa oraz inne konstrukcje.

25. Ary wiążą się ze sobą na całe życie. Są monogamistami, a rodzicielskie obowiązki są podzielone pomiędzy samca i samicę.

26. W niektórych kulturach ara funkcjonuje jako symbol nieśmiertelności. Bardzo często jest też odbierana jako łącznik pomiędzy ludźmi i bóstwami. Na przestrzeni dziejów bardzo często utożsamiano je z ponadprzeciętną siłą i niezachwianą odwagą.

27. Przed wieloma laty w Ameryce Południowej pióra tych papug były traktowane jako odrębna waluta. Stanowiły cenny środek płatniczy, ale były wręczane również jako prezenty o niebywałej wartości.

28. Naturalnym wrogiem papug jest człowiek. Mimo wprowadzenia serii ochronnych działań wciąż funkcjonuje kłusownictwo. Ludzie pozyskują papugi, a następnie sprzedają je na czarnym rynku.

29. Ary potrzebują bezustannej stymulacji. Brak odpowiedniej ilości bodźców może skutkować problemami behawioralnymi. Potrzebują codziennych wyzwań. Uwielbiają wykonywanie rozmaitych sztuczek, a badania dowodzą, że świetnie radzą sobie z zadaniami wymagającymi logicznego myślenia i kojarzenia faktów. Poświęcanie im uwagi oraz regularne zabawy pomagają w oswojeniu i sprawiają, że ptak bardzo szybko zaczyna się przywiązywać do właściciela.

30. Wbrew pozorom papugi nie rozumieją słów, których się nauczyły. Są jednak w stanie kojarzyć je z konkretną sytuacją, dlatego można odnieść wrażenie, że doskonale orientują się w rozmowie z człowiekiem. Potrafią wyczuć nastrój opiekuna i doskonale wiedzą, w jaki sposób rozładować napięcie.