You are currently viewing 33 Ciekawostek o Płetwalu Błękitnym
foto - Unsplash

Płetwal błękitny jest największym znanym zwierzęciem w historii Ziemi. Jest to gatunek ssaka morskiego z rodziny płetwalowatych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, czytaj dalej.

1. Płetwala błękitnego trudno pomylić z innym zwierzęciem. Ten ssak morski ma dwie płetwy: małą grzbietową i dużą ogonową z charakterystycznym wcięciem pośrodku. Długość ciała tego zwierzęcia może wynosić ponad 30 metrów, a masa nawet do 150 000 kg. Sam język płetwala błękitnego waży tyle, co słoń. Niestety przez masowe polowania populacja płetwali błękitnych uległa wielokrotnemu zmniejszeniu.

2. Płetwal błękitny w zależności od podgatunku występuje w Oceanie Atlantyckim, Oceanie Spokojnym, Oceanie Indyjskim, a także w Oceanie Południowym.

3. U płetwali błękitnych występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samice są większe od samców.

4. Potomstwo płetwali błękitnych jest największe na świecie. Młode w momencie urodzenia mają około 7 metrów i ważą nawet do 3 ton. Cielęta żywią się mlekiem matki.

5. Zwierzęta te żywią się szczętkami, czyli stworzeniami podobnymi do krewetek. W ich menu znajdują się też mięczaki, ryby i skorupiaki. Dziennie płetwale spożywają 4 tony pożywienia.

6. Ciąża u płetwali błękitnych trwa około 12 miesięcy.

7. Płetwale błękitne nie są zbyt szybkimi pływakami, czemu trudno się dziwić, biorąc pod uwagę ich rozmiary i masę ciała. Zwierzęta te mogą podczas pływania osiągnąć prędkość wynoszącą 20 km/h. Imponujące jest zaś to, że potrafią pozostać pod wodą nawet 20 minut na jednym wdechu.

8. Gdy płetwal błękitny wydycha powietrze, daje tym samym ciekawy spektakl. Można bowiem podziwiać naturalną fontannę, która może osiągnąć aż 15 metrów wysokości.

9. Chociaż płetwale błękitne to bardzo duże zwierzęta, nie trzeba obawiać się, że będą w stanie połknąć człowieka. Ich przełyk jest bowiem niewielki.

10. Ludzka granica bólu, jeśli chodzi o decybele, wynosi 130, a więc tyle, ile wydaje startujący samolot. Płetwale błękitne są zaś w stanie wydać z siebie dźwięk o natężeniu wynoszącym nawet 190 decybeli, czyli tyle, ile osiąga rakieta kosmiczna podczas startowania.

11. Jedynym wrogiem płetwali błękitnych jest orka.

12. Warstwa tłuszczowa tych zwierząt ma 0,5 metra grubości.

13. Jeśli chcesz zobaczyć na żywo szkielet młodego płetwala błękitnego, który mierzy aż 14,6 m, wybierz się do Muzeum Przyrodniczego we Wrocławiu.

14. Płetwale błękitne nie rozmnażają się zbyt często. Samica rodzi raz na 2-3 lata. Warto wiedzieć, że ciąża w tym przypadku jest długa, trwa bowiem do 366 dni. Podczas porodu na świat przychodzi jedno młode.

15. W roku 1966 płetwale błękitne zostały objęte ochroną.

16. Płetwale błękitne można śmiało nazwać długowiecznymi. Zwierzęta te mogą żyć nawet 90 lat, co jest imponującym wynikiem. Najstarszy okaz, jaki udało się zaobserwować miał około 100 lat.

17. Płetwal błękitny został po raz pierwszy opisany przez szkockiego lekarza Roberta Sibbalda. To ważne wydarzenie miało miejsce w 1697 roku.

18. Płetwale błękitne osiągają dojrzałość płciową, gdy wyrosną do 20 metrów.

19. Nie wszystkie części ciała i organy płetwala błękitnego są duże. Jego mózg waży zaledwie 7 kilogramów, a więc niedużo w porównaniu z resztą organów.

20. Te niezwykłe zwierzęta zasypiają w pozycji pionowej.

21. Dzienne zapotrzebowanie energetyczne płetwala błękitnego wynosi aż 1,5 mln kalorii.

22. Głowa tych zwierząt jest płaska, ale masywna z przodu. Powodem są fiszbiny, które służą do filtrowania pożywienia z wody.

23. Latem płetwale błękitne żerują w strefach podbiegunowych, zimą zaś migrują w rejony równikowe w celach rozrodczych.

24. Zwierzęta te mają bardzo dobry słuch, szczególnie jeśli chodzi o niskie częstotliwości.

25. Płetwale błękitne zazwyczaj żyją w samotności, czasami zdarza się, że żyją w skupiskach liczących do 3 osobników.

26. Chociaż poławianie płetwali błękitnych jest zabronione, nie są one całkowicie bezpieczne. Działalność człowieka sprawia bowiem, że w oceanie zmniejszają się ilości krylu, który jest głównym pożywieniem tych wyjątkowych zwierząt.

27. Płetwal błękitny produkuje najtłustsze mleko. Zawartość tłuszczu to aż 50%. Dla porównania mleko kobiece zawiera zaledwie 3,5%.

28. Płetwal błękitny nazywany jest także często wielorybem muskularnym.

29. W otworach nosowych tych zwierząt znajdują się specjalne zawory, których zadaniem jest zapobieganie wlewaniu się wody do płuc płetwala.

30. Szacuje się, że obecnie populacja płetwali błękitnych liczy od około 15 do 20 tysięcy.

31. Przez pierwszy rok od narodzin młode płetwale błękitne każdego dnia przybierają na wadze około 90 kg.

32. Serce płetwala błękitnego musi przetoczyć aż 3 tysiące litrów krwi.

33. Nie w każdym miejscu ciało płetwala ma błękitny odcień. Jaśniejszą barwę można zauważyć na brzuchu i bokach.