Charakterystyczne cechy budowy papug to masywne zakończenie dzioba, mięsisty język, upierzenie w różnych kolorach. Większość papug potrafi świetnie się wspinać, lubi towarzystwo. Jeśli chcesz poznać ciekawostki na temat tych wyjątkowych zwierząt, czytaj dalej.
1. Papugi są bardzo inteligentne. Niektóre są w stanie identyfikować przedmioty, czy też rozpoznawać kolory. Oczywiście, aby papuga mogła się tego nauczyć, potrzebna jest odpowiednia opieka i podejście, a także regularne ćwiczenia.
2. Na świecie istnieje około 372 gatunki papug.
3. Niektóre papugi mogą żyć nawet 80 lat. Długość życia jest zależna od wielu czynników jak na przykład gatunek, czy też warunki życia. Za najbardziej długowieczne uważa się Ary, które w odpowiednich warunkach mogą żyć nawet 80 lat.
4. Niektóre papugi doskonale naśladują mowę człowieka, potrafią zapamiętać słowa, a nawet tworzyć z nich logiczne zdania. Wśród papug posiadających te niezwykłe dla zwierząt umiejętności można wymienić takie jak amazonki, ary, czy też kakadu.
5. Papugi są bardzo towarzyskie. W naturze żyją w naprawdę dużych stadach, o czym trzeba pamiętać, decydując się na hodowlę. Warto kupić przynajmniej dwie papugi.
6. Jaskrawe zabarwienie to cecha charakterystyczna dla każdego gatunku papugi.
7. Papugi posiadają silne nogi zakończone czterema pazurami. Dwa z nich ustawione są do przodu, a dwa do tyłu.
8. Większość papug wybiera sobie partnera na całe życie. Samiec wykonuje specjalny taniec, który ma urzec samicę i zachęcić do tego, aby wybrała właśnie jego.
9. Menu papug jest bardzo różnorodne. Ptaki te mogą żywić się na przykład nasionami, kwiatami, owocami. Papugi nie pogardzą także orzechami i owadami.
10. Chociaż papugi kojarzą się z lataniem, największy gatunek jest nielotem. Mowa tutaj o Kakapo, czyli gatunku pochodzącego z Nowej Zelandii. Kakapo to jedyna papuga, która nie lata, jest to jednocześnie jeden z najrzadziej występujących ptaków.
11. Papugi przywiązują się do swojego właściciela. Decydując się więc na takiego kompana, trzeba pamiętać, że potrzebuje dużo uwagi i lubi spędzać czas w towarzystwie. Nieodpowiednio zaopiekowane papugi przejawiają różne szkodliwe zachowania jak na przykład samookaleczanie.
12. Karłówka płowolica to najmniejszy gatunek papugi na świecie. Długość jej ciała wynosi jedynie 8,6 cm, a więc naprawdę niewiele.
13. Papugi są nie tylko towarzyskie, ale w wielu przypadkach także pomocne. Tak na przykład papugi żako mogą dzielić się pożywieniem z innymi ptakami.
14. Najcięższą papugą jest Kakapo. Osobnik z tego gatunku może ważyć nawet 4 kilogramy.
15. W okresie godowym papugi składają od 2 do 8 jaj.
15. Według niektórych naukowców inteligencja papug jest podobna do inteligencji czteroletniego dziecka.
17. Papugi często pojawiają się w filmach dla dzieci. Ciekawą propozycją jest na przykład film „Rio”, którego bohaterowie udają się do Brazylii, aby połączyć parę ostatnich przedstawicieli ary modrej, co pozwoli uniknąć wyginięcia tego właśnie gatunku.
18. Papugi to jedyne ptaki, które potrafią chwytać pokarm pazurami, a następnie za ich pomocą przenosić go sobie do dziobu.
19. Niektóre gatunki papug w dzień śpią, a nocą wyruszają na łowy. Dobrym przykładem jest Kakapo.
20. Z uwagi na to, że papugi są w stanie naśladować mowę człowieka, trzeba uważać, co się przy nich mówi. Nie można bowiem określić, co akurat spodoba się ptakowi i co zechce zapamiętać. Warto wspomnieć, że gdy jakieś słowo okaże się dla papugi wyjątkowo interesujące, trudno będzie przekonać ją, aby przestała go używać.
21. Nie każda papuga przyjaźnie podchodzi do człowieka, a raczej jego rzeczy. Dobrym przykładem są papugi gatunku nestor kea, które są znane z zapędów do drobnych kradzieży, a nawet niszczenia samochodów. Warto wspomnieć także, że ten gatunek jest jedyną drapieżną papugą.
22. Można spotkać papugi albinosy, na przykład nimfy o białym ubarwieniu.
23. Papugi na wolności żyją w stadach nie tylko dlatego, że są towarzyskie. Dzięki temu zapewniają sobie także lepszą ochronę przed zagrażającymi im drapieżnikami.
24. Ptaki te mają naprawdę bardzo dobry wzrok. Dzięki temu są w stanie wykryć nawet najdrobniejszy ruch.
25. Niektóre gatunki papug mogą rozpoznawać się w lustrze. Jest to kolejny bardzo dobry dowód na to, że są naprawdę inteligentnymi zwierzętami.
26. Kakadu to przykład papugi posiadającej grzebień na głowie. Znajduje się on tam nie tylko dla ozdoby, służy także komunikacji wewnątrzgatunkowej.
27. Niektóre gatunki papug mogą latać z prędkością nawet 80 km/h.
28. Papugi są bardzo ciekawskie. Warto o tym pamiętać, decydując się na takiego pupila. Duża ilość stymulacji i dostęp do różnorodnych zabawek pomogą uniknąć nudy.