Te wyjątkowe zwierzęta kiedyś zamieszkiwały nie tylko Afrykę, ale i Azję i Europę. Są majestatyczne i odznaczają się przepiękną grzywą. W obecnych czasach są jednak zagrożone wyginięciem. Co warto o nich wiedzieć? Oto kilka wybranych ciekawostek.
1. Lew Afrykański znajduje się w piątce jednych z najbardziej niebezpiecznych zwierząt Afryki. W wielkiej piątce znajdują się również słoń, bawół, lampart oraz nosorożec. Warto dodać, że lwy każdego roku zabijają okołu stu osób. Dla porównania, przez rekiny w skali roku ginie raptem dziesięć osób.
2. Dorosły samiec może ważyć nawet do dwustu kilogramów, choć rekordzista ważył niespełna czterysta. Miał na imię Simba i mieszkał w ogrodzie zoologicznym Colchester Zoo w Essex.
3. Lew potrafi się rozpędzić do 60 km na godzinę. Podczas polowania pozwala sobie jednak na sprint i zdecydowanie nie jest przyzwyczajony do pokonywania długich dystansów w pogoni za pożywieniem. Posiada cztery bardzo dobrze umieśnione nogi i z łatwością poluje na zwierzynę znacznie większą od siebie.
4. W podstawowej diecie żywieniowej lwa znajdują się ssaki kopytne. Warto jednak podkreślić, że w polowaniu na ogół biorą udział samice. Atakują gazele, antylopy oraz młode słonie. Samce wkraczają do akcji wyłącznie podczas polowania na znacznie większe zwierzęta.
5. Lwy potrafią się między sobą komunikować poprzez wydawanie bardzo różnorodnych dźwięków. Żyją w stadach, w których zawsze panuje pewnego rodzaju hierarchia. Na czele stada znaduje się na ogół samiec. Ryk lwa można usłyszeć z odległości sięgającej nawet do kilkunastu kilometrów.
6. Małe lwy mają na wolności bardzo wielu wrogów naturalnych. Na wczesnym etapie życia są praktycznie bezbronne, a ze względu na niewielkie gabaryty stają się potencjalną ofiarą wielu drapieżników żyjących na terenie Afryki. Ich największym wrogiem są jednak hieny. Po narodzinach samice skupiają się przede wszystkim na zapewnieniu maluchom bezpieczeństwa.
7. Lwy są dowodem na to, że niektóre zwierzęta znacznie lepiej radzą sobie w niewoli niż na wolności. Szacuje się, że lew na wolności żyje nie więcej niż piętnaście lat. Tymczasem lwy mieszkające w ogrodach zoologicznych są w stanie dożyć 25 lat.
8. Prawidłowa dieta lwa powinna składać się przynajmniej z siedmiu kilogramów mięsa w przypadku samca i pięciu kilogramów w przypadku samicy.
9. Sierść lwa jest w pełni dostsowana do terenu, w jakim funkcjonuje. Piaskowy kolor lwów afrykańskich żyjących na sawannie i równinach gwarantuje mu świetny kamuflaż. Warto jednak dodać, że lwy zamieszkujące tereny Namibii odznaczają się znacznie ciemniejszą sierścią.
10. Lew Leo stał się maskotką amerykańskiej wytwórni filmowej Metro Goldwym Meyer w 1957 roku. Warto jednak dodać, że na przestrzeni lat, począwszy od 1917 roku, wykorzystano pięć różnych lwów do stworzenia jednego z najbardziej rozpoznawalnych logotypów.
11. Lwy z całą pewnością nie zaliczają się do zwierząt bardzo aktywnych. Tak naprawdę większą część dnia spędzają na odpoczynku. Potrafią relaksować się nawet przez kilkanaście godzin, by w ostateczności wyruszyć na polowanie. Powodzenie na polowaniu decyduje o ich życiu, a zatem muszą pozyskiwać pokarm bez względu na wszystko.
12. Naukowe badania potwierdzają, że grzywa lwa ma znaczenie dla samic. Okazuje się, że im ciemniejsza grzywa, tym większym zainteresowaniem cieszy się samiec. Jest jednak wytłumaczenie na taki stan rzeczy. Dowiedziono również, że ciemny pigment jest wytwarzany jedynie w przypadku samców odznaczających się nienagannych zdrowiem i świetną kondycją. To dla samic niebywale ważna kwestia.
13. Lwy cieszyły się wielkim szacunkiem już w czasach starożytnych. Czczono je w Starożytnym Egipcie i traktowano jako symbol nieposkromionej siły.
14. Uważa się, że lwy są jednymi z najbardziej skutecznych drapieżników na kontynencie afrykańskim. Prawie 30% polowań kończy się pełnym sukcesem, czego nie można powiedzieć o pozostałych drapieżnikach. Wielkim atutem jest fakt, iż doskonale radzą sobie w ciemnościach.
15. Lwy są zwierzętami terytorialnymi, a oznacza to, że po wkroczeniu na dany teren, zaczynają go oznaczać. Potężne ryki lwa mogą być sygnałem dla innych drapieżników, że znalazły się na zajętym terytorium, z którego powinny zniknąć w trybie natychmiastowym.
16. Samice najchętniej polują w nocy. Doskonale widzą w ciemnościach i są w stanie bezszelestnie podejść do ofiary. Podczas polowania współpracują, by jak najmniejszym kosztem i bez narażania życia pozyskać pożywienie. Posiłek najpierw je samiec i samice, a resztki zostają dla maluchów.
17. W gruncie rzeczy lwy należą do zwierząt towarzyskich. Żyją w stadach i wspierają się niemal na każdym kroku. Są jedynymi dzikimi kotami, które żyją w grupach, aczkolwiek starają się jak mogą, by nie dopuścić do swojego stada innych lwów.