You are currently viewing 19 Ciekawostek o Dzikach
foto - Unsplash

Dziki to duże ssaki lądowe łożyskowe z rodziny świniowatych. Warto wspomnieć, że jest to przodek świni domowej. Poniżej znajdziesz ciekawostki o dzikach.

1. Samica dzika nazywana jest lochą, a samiec knurem, na zwykłe młode mówi się warchlaki, a na te o paskowym umaszczeniu pasiaki.

2. Dzika można spotkać w naprawdę wielu zakątkach świata. Żyje nie tylko w Polsce, ale też w Afryce, Azji Środkowej, Wyżynie Tybetańskiej. Dziki na miejsce do życia wybierają głównie lasy, tam bowiem najłatwiej im znaleźć zarówno pożywienie, jak i schronienie. Zwierzęta te unikają raczej terenów górskich oraz otwartych, gdzie trudno byłoby im swobodnie żyć.

3. Budowę dzika można śmiało określić jako budowę krępą. Długość ciała osiąga od około 1,1 do 1,5 m. Szyja dzika jest krótka i dobrze umięśniona, a uszy położone wysoko. Cechą charakterystyczną wyglądu dzika jest ogon zakończony pękiem włosów. Skóra tych zwierząt ma czarny kolor i jest pokryta twardą i jednocześnie elastyczną szczeciną. Latem ubarwienie dzika jest ciemniejsze, bardzo często po bokach pokryta żywicą, która pełni funkcję mocnego pancerza.

4. W przypadku dzików rozróżnienie samca od samicy nie jest szczególnie trudnym zadaniem, dymorfizm płciowy jest bowiem dobrze widoczny. Przede wszystkim samica jest dużo mniejsza od samca. Sylwetka lochy jest także bardziej jednolita. Dymorfizm płciowy w przypadku tych zwierząt wraz z wiekiem staje się coraz bardziej wyraźny.

5. Dziki to zwierzęta stadne. Zwierzęta te żyją w grupach, które nazywane są mianem watahy. W skład jednej takiej grupy wchodzi od kilku do dwudziestu osobników, a przewodniczką jest stara locha.

6. Chociaż dziki mogą wyglądać jak niegroźne zwierzęta, tak naprawdę trzeba zachować dużą ostrożność, jeśli spotka się je na swojej drodze. Jest  to szczególnie ważne w przypadku samicy z młodymi. Mimo tego, że dziki nie należą do największych zwierząt, często odważnie ruszają na człowieka, którego mogą uznać za wroga. Jest to niepokojąca informacja, biorąc pod uwagę, że zwierze może biec z prędkością do nawet 45 km/h, a dorosły osobnik może ważyć do 100 kg.

7. W przypadku spotkania dzików na swojej drodze nie należy rzucać się od razu do ucieczki. Najlepiej pozostać w bezruchu, a po chwili spokojnie i powoli oddalić się od zwierząt. Warto pamiętać, że dziki przystępują do ataku, gdy poczują się w jakiś sposób zagrożone, a więc gwałtowne ruchy nie są tutaj wskazane. Jeśli jednak z jakiegoś powodu dzik przystąpi do ataku i nie pozostaje nic innego jak szybka ucieczka, warto postawić na bieg slalomem, zwierzęta te nie są bowiem zbyt zwrotne.

8. Dziki to zwierzęta, które mają naprawdę bogate menu. Żywią się nasionami, kłączami i drobnymi roślinami, nie pogardzą także gadami, gryzoniami, płazami, ptasimi jajami, a nawet padliną.

9. Chociaż dziki uważane są za szkodniki, czasami mogą przydać się na roli. Zwierzęta te buchtują w ziemi, tym samym spulchniając ją. Żywią się także szkodnikami.

10. Najlepiej rozwiniętym zmysłem dzika jest węch.

11. Dziki nie widzą dobrze tego, co znajduje się przed nimi. Jest to spowodowane specyficznym ułożeniem oczu tych zwierząt.

12. Zwierzęta te osiągają dojrzałość płciową w wieku od 8 do 20 miesięcy. Ciąża trwa od 108 do 120 dni, a w miocie rodzi się zazwyczaj od 3 do 4 młodych. W pierwszych tygodniach życia są bardzo uzależnione od matki, a samodzielne żerowanie rozpoczynają po kilkunastu dniach od przyjścia na świat.

13. Dzik może poruszać się na wiele sposobów na przykład kłusem, galopem, czy też skokami.

14. Umaszczenie dzików zmienia się wraz z wiekiem. W przypadku młodych jest ona żółta lub brązowa i pokryta ciemnymi pasami. Później sierść przybiera kolor brązowy lub czerwonawy, a następnie brunatny lub czarny. Na niektórych częściach ciała dorosłego dzika można zauważyć także białą sierść.

15. Górne kły dzików są naprawdę duże, mogą mierzyć nawet do 10 cm. Ciekawą informacją jest to, że rosną przez całe życie.

16. Dziki mają świetnie rozwiniętą komunikację głosową, wydają wiele różnych dźwięków. Chrząknięcia i piski to tylko niewielka część tego, co potrafią.

17. Zwierzęta te nie mają gruczołów potowych, a więc się nie pocą. Jak więc chłodzą organizm, gdy jest ciepło? Regulowanie temperatury jest możliwe dzięki kąpielom w błocie i wodzie. Warto wiedzieć, że świnie domowe także nie mają gruczołów potowych.

18. Dziki to jedne z tych zwierząt, które są aktywne głównie o zmierzchu i w nocy.

19. Gdy nadchodzi zima, futro dzików staje się gęstsze i bardziej puszyste, co pozwala przetrwać trudniejsze warunki.