Owce kojarzone są z powiedzeniem „pęd owiec”, kiedy to ślepo podąża się za tłumem, ale wbrew temu stwierdzeniu są to zwierzęta inteligentne. Kojarzone z przytulną wełną i uroczymi pyszczkami, dla niektórych ludzi stanowią miłe dla oka istoty, lecz można powiedzieć o nich znacznie więcej. Oto kilka ciekawostek o owcach, które mogą zaskoczyć niejednego z nas.
1. Owce mają prostokątne źrenice, które zapewniają szerokie pole widzenia, około 270 do 320 stopni. Oznacza to, że owce widzą prawie wszystko wokół siebie, z wyjątkiem tego, co znajduje się bezpośrednio za nimi, bez konieczności odwracania głowy! Jako gatunek ofiarny, pomaga to owcom zachować świadomość otoczenia i wypatrywać drapieżników, nawet gdy ich głowa jest opuszczona podczas wypasu.
2. Owce mają doskonały węch. Jednym ze sposobów, w jaki owce komunikują się ze sobą i otoczeniem, jest zapach. Owce mają gruczoły zapachowe przed oczami i pomiędzy palcami kopyt, które wytwarzają śmierdzącą wydzielinę służącą do wzajemnej komunikacji.
3. Owce komunikują się również poprzez wokalizację, często zwaną beczeniem. Samica owcy, która urodziła jagnię, nazywana jest matką. Matki potrafią rozpoznać, która jagnięcina jest ich, po dźwięku zawołania.
4. Istnieje ponad 1000 ras owiec. W przypadku wszystkich tych różnych ras istnieją pewne bardzo unikalne cechy. Niektóre rasy owiec, takie jak Hebridean i Navajo-Churro, posiadają gen policeratu, co oznacza, że mogą wyhodować dwa, cztery, a nawet sześć rogów. Owce Racka są wyjątkowe, ponieważ zarówno samce, jak i samice mają długie, spiralne rogi. Owce Najdi mają długą, jedwabistą sierść, a nie kręconą wełnę, jak inne rasy owiec.
5. Owce używają roślin i innych substancji, które w przeciwnym razie nie miałyby żadnej wartości odżywczej, aby zapobiegać chorobom lub je leczyć, i uczą swoje młode, aby robiły to samo.
6. Wbrew niektórym popularnym przekonaniom, owce są inteligentnymi zwierzętami i mają świetną pamięć. Badania wykazały, że owce potrafią rozpoznać nawet 50 twarzy innych owiec i zapamiętać je przez dwa lata. Potrafią nawet rozpoznać ludzkie twarze! Inne badania wykazały, że owce pamiętają, jak poruszać się po skomplikowanych labiryntach.
7. Owce, podobnie jak ludzie, potrafią doświadczać szerokiej gamy emocji. Wiele badań wykazało zdolność owiec do odczuwania strachu, złości, znudzenia, smutku i szczęścia. Owce potrafią nie tylko odczuwać podstawowe emocje, ale ich uczucia mogą być bardzo złożone. Na przykład badania naukowe wykazały, że owce mogą być pesymistami lub optymistami.
8. Owce mają górną wargę rozdzieloną wyraźną bruzdą. Ten rowek nazywa się rynienką. Owce pasą się selektywnie i wolą zjadać roślinność znajdującą się blisko powierzchni gleby. Filtrum pozwala im zbliżyć się do ziemi i wybrać tylko te trawy i inną roślinność, które im się podobają.
9. Grupę owiec nazywa się stadem, ale owce nie pozostają w stadach po prostu w celu ochrony przed drapieżnikami. Owce tworzą między sobą silne więzi, na przykład między matką a barankiem lub inne przyjaźnie. Badania wykazały, że owce potrafią rozróżnić wyrazy emocjonalne, takie jak zdjęcia owiec z wyrazem twarzy spokojnej, zaskoczonej lub przestraszonej. Jest to bardzo ważna umiejętność dla owiec, ponieważ wiedza o tym, jak czują się inne owce, jest podstawą do tworzenia silnych relacji społecznych i zapewnienia bezpieczeństwa stada.
10. Owce nie mają górnych przednich zębów, mają za to twarde górne podniebienie, na które dolne zęby naciskają, aby rozbić pokarm.
11. Owce były uważane za święte przez tysiące lat. Starożytni Sumerowie (4000 – 2000 p.n.e.) unieśmiertelniali owce w postaci swoich bogów, podobnie jak starożytni Egipcjanie (3200 p.n.e. – 30 n.e.), którzy również mumifikowali je po śmierci.
12. Owcze runo będzie rosło na zawsze. W Wielkiej Brytanii owce strzyże się tylko wiosną i latem, kiedy w naturalny sposób muszą stracić runo.
13. Owce są roślinożercami, co oznacza, że ich dieta nie obejmuje mięsa. Zwykle jedzą nasiona, trawę i rośliny.
14. Jagnięta potrafią chodzić zaledwie kilka minut po urodzeniu, chociaż często są zależne od matek przez pierwsze cztery do sześciu miesięcy życia.
15. Kiedy owce doświadczają stresu lub izolacji, wykazują objawy depresji podobne do tych, które ludzie wykazują, zwieszając głowy i unikając pozytywnych działań.
16. Owce potrafią różnicować mimikę twarzy i wolą uśmiech od grymasu.
17. Największą dziką rasą owiec jest argali (Ovis ammon), która pochodzi z Azji Środkowej. Dojrzałe tryki osiągają wysokość 125 cm i wagę ponad 140 kilogramów. Najmniejszą rasą owiec jest Ouessant. W pełni dorosły baran ma około 45 cm w kłębie.
18. Kraje o największej populacji owiec to Chiny, Australia, Indie, Nigeria i Sudan.
19. Wełna jest najpopularniejszym materiałem pochodzenia owczego. Wykorzystywany jest do produkcji odzieży i pościeli, a także do produkcji mebli i ocieplania domów.
20. Mleko owcze jest bogate w substancje odżywcze, takie jak białko, wapń, żelazo, minerały, takie jak magnez i cynk, oraz witaminy, takie jak witamina B6, witamina B12 i witamina D. Jest również bogate w aminokwasy i kwas linolowy.