Chomiki to bardzo urocze zwierzątka, dlatego wzbudzają spore zainteresowanie wśród najmłodszych. Zanim zakupimy naszej pociesze chomika, warto byłoby zapoznać ją z ciekawostkami na jego temat. Jak się bowiem okazuje, zwierzęta te są jeszcze bardziej interesujące niż mogłoby się nam na pozór wydawać.
1. Bogactwo gatunków
Chomik niejedno ma imię. Uważa się, że na całym świecie żyje aż 300 gatunków tych uroczych zwierzątek. Co ciekawe, nie wszystkie chomiki są zwierzątkami, które można z powodzeniem hodować w domu. Wśród tych najbardziej popularnych, które zwracają uwagę najmłodszych wymienić trzeba chomiki dżungarskie, chomiki chińskie, syryjskie czy zabajkalskie. Wydaje się, że w Polsce najpopularniejsze są właśnie chomiki dżungarskie.
2. Wiecznie głodne
Chomiki sprawiają wrażenie wiecznie głodnych zwierzątek. I faktycznie, są w stanie zjeść niemal wszystko co się im zaserwuje. Nie oznacza to bynajmniej, że można i należy podawać im wszystko. Dzieci powinny wiedzieć, które pokarmy są dla zwierzaków zdrowe i pożywne, a które mogłyby okazać się szkodliwe. Do drugiej grupy produktów zaliczają się przede wszystkim cytrusy, czosnek, cebula czy sałata. Zdecydowanie lepiej i przede wszystkim bezpieczniej jest podawać chomikom jabłka, banany czy nasiona pszenicy.
3. Czyściochy
Chomiki nie potrzebują kąpieli. Są bowiem prawdziwymi czyściochami i dbają o swoją własną higienę, wykonując skomplikowane czynności higieniczne. Przy pomocy swoich uroczych łapek są w stanie pozbyć się zdecydowanej większości zabrudzeń. Ich futerko jest więc błyszczące i lśniące, sprawiając wrażenie bardzo zdrowego. Ważne jest natomiast zapewnienie chomikom czystego poidełka, ponieważ bardzo nie lubią one korzystać z zabrudzonych akcesoriów. Nie ma się temu co dziwić, bo mogłoby to narazić ich wypielęgnowane futerko na szwank.
4. Pokojowe nastawienie
Chomiki, zwłaszcza te udomowione są wyjątkowo pokojowo nastawione do ludzi. Rzadko kiedy gryzą, choć trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że czasami mogą być agresywne. Dotyczy to jednak bardzo nielicznych sytuacji. Chomika trzeba naprawdę mocno zirytować, aby ugryzł. To właśnie dlatego zwierzątka te cieszą się tak dużą popularnością wśród dzieci.
5. Aktywne w nocy
Chomiki mogą sprawiać wrażenie zwierząt dosyć leniwych. Jak się jednak okazuje, należą one do tych dość aktywnych pupili. Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że te urocze zwierzątka największą aktywnością wykazują się w nocy. Bywa, że hałasują, dlatego klatka ze zwierzakiem raczej nie powinna znajdować się w sypialni, a już na pewno nie w pobliżu łóżka. Poza tym, nocna aktywność mocno męczy chomiki. Nie powinno nas zatem dziwić to, że będą one za dnia smakowicie drzemać, na przykład zagrzebane w wiórach.
6. Małe chomiki
Małe chomiki są wyjątkowo słodkie, dlatego wiele dzieci chciałoby je przytulać i dotykać. Jeżeli jednak mamy w domu samicę chomika i ma ona małe, trzeba być naprawdę bardzo ostrożnym. Samica moze bowiem odrzucić młode, jeśli człowiek nawet je dotknie i pozostawi na nich swój zapach. Nie dotyczy to rzecz jasna wszystkich chomików i sytuacji, ale trzeba pamiętać o tym, aby zachować należytą rozwagę. Lepiej więc obserwować chomicze młode z bezpiecznej odległości, przynajmniej do czasu aż trochę podrosną.
7. Chomikowanie
Chomiki bardzo mocno kojarzą się z chomikowaniem. Wiele osób, w tym dzieci może jednak zastanawiać się nad tym, czy jest to tylko i wyłącznie przesąd. Otóż jak się okazuje, niezupełnie. W czasie sprzątania klatki z chomikami, część z nas na pewno dostrzeże ukryte pod ściółką jedzenie. Chomiki bardzo często gromadzą je w różnych zakamarkach klatki. Nierzadko takie jedzenie ulega później zepsuciu. Dobrze byłoby więc regularnie sprzątać klatkę, aby uniknąć znalezienia spleśniałych kawałków jabłka czy innych chomiczych pokarmów.
8. Ostre ząbki
Chomiki mają w zwyczaju gryźć niemal wszystko co wpadnie im w łapki, a mają do tego odpowiednio wyposażone ząbki. Zęby chomika należą do wyjątkowo ostrych. Jest ich szesnaście, ale najbardziej wyróżniają się rzecz jasna te znajdujące się z przodu. Jeśli wypuszczamy chomika z klatki, uważajmy, aby nie przegryzł on kabli. Niestety, chomiki uwielbiają sprawdzać czy rozmaite przedmioty nie nadają się przypadkiem do konsumpcji. Dobra wiadomość jest na szczęście taka, że powierzchnia zębów chomika nie jest duża. Trochę czasu musi zatem minąć zanim zwierzak przegryzie cały kabel.
9. Worki policzkowe
Chomiki posiadają tak zwane worki policzkowe. Są one w stanie mocno się rozciągnąć, dzięki czemu zwierzaki te mogą zmieścić w nich sporo jedzenia. W naturze, to właśnie dzięki workom policzkowym chomiki przenoszą jedzenie do swoich norek na duże odległości. Jeśli jednak nasz chomik ma do dyspozycji ciepłą i wygodną klatkę, raczej nie będzie musiał przenosić żywności zbyt daleko. Nadal jeddnak może ją chomikować, co zaznaczono zresztą wyżej.
10. Długowieczne maluchy
Pomimo swojego małego rozmiaru, chomiki mogą żyć stosunkowo długo jak na tak małe zwierzęta. Średnia długość życia chomika to około 2-3 lata, ale niektóre gatunki, takie jak chomiki syryjskie, mogą żyć do 3-4 lata przy odpowiedniej opiece. Dzieci powinny wiedzieć, że troska i miłość mogą przedłużyć życie ich małych przyjaciół, podkreślając ważność odpowiedniej diety, czystości klatki i regularnych wizyt u weterynarza.
11. Zdolności akrobatyczne
Chomiki to mali akrobaci. Dzięki swojej zwinności i sprawności potrafią wykonywać zdumiewające wyczyny, takie jak wspinaczka po ściankach klatki, zwis na prętach czy obracanie się w kołowrotku z niesamowitą szybkością. To fascynujące dla dzieci obserwować, jak te małe stworzenia radzą sobie z różnymi przeszkodami i jak dużo radości sprawia im aktywność fizyczna.
12. Chomiki to nocni odkrywcy
W swoim naturalnym środowisku chomiki spędzają dużo czasu na eksploracji i poszukiwaniu pokarmu w nocy. Ta nocna aktywność jest powodem, dla którego chomiki w domu również wykazują większą aktywność po zmroku. Ustawienie klatki z chomikiem w spokojnym miejscu, gdzie nocne aktywności nie będą przeszkadzać domownikom, może pomóc w utrzymaniu naturalnego rytmu życia chomika.
13. Inteligentne stworzenia
Chomiki są zaskakująco inteligentne. Są w stanie nauczyć się rozpoznawać swoje imiona oraz reagować na różne polecenia, co może być dla dzieci niesamowitym doświadczeniem. Ucząc chomika prostych sztuczek lub nawet tylko przyzywając go do swojego imienia, dzieci mogą rozwijać więź ze swoim zwierzakiem, jednocześnie ucząc się odpowiedzialności i cierpliwości.
14. Znaczenie snu
Dla chomików sen jest bardzo ważny. Podobnie jak ludzie, potrzebują odpowiedniej ilości snu, aby być zdrowymi i szczęśliwymi. Z tego powodu ważne jest, aby dzieci rozumiały, że nie należy budzić chomików podczas ich dziennego odpoczynku. Zapewnienie ciemnego i cichego miejsca na sen może pomóc małym przyjaciołom czuć się bezpiecznie i komfortowo.
15. Temperatura i otoczenie
Chomiki są wrażliwe na zmiany temperatury i wilgotności. Idealna temperatura dla większości gatunków chomików to około 20-22 stopnie Celsjusza. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura może być dla nich niebezpieczna. Dzieci powinny nauczyć się monitorować warunki w pokoju, w którym znajduje się klatka chomika, aby upewnić się, że ich mały przyjaciel żyje w komfortowych warunkach.