Mundżak chiński to parzystokopytny ssak, który jest jednym z najmniejszych przedstawicieli rodziny jeleniowatych. Jeśli chcesz poznać ciekawe informacje na temat tego zwierzęcia, czytaj dalej.
Ciekawostki o Mundżaku Chińskim
Oto zaskakujące ciekawostki o Mundżaku Chińskim:
1. Zwierze ma gęstą sierść, co pozwala mu przetrwać nawet w niskich temperaturach.
2. Mundżak Chiński na niewielkich wyrostkach kostnych ma widłowate poroże, które zrzuca raz do roku.
3. To zwierze poza okresem godowym prowadzi samotniczy tryb życia. Chociaż z natury jest płochliwe, może być oswojone przez człowieka.
4. Mundżaki często nazywane są szczekającymi jeleniami. Dlaczego? Otóż podczas okresu godowego walczące samce wydają z siebie odgłosy bardzo podobne do szczekania właśnie.
5. Samice rodzą zazwyczaj jedno młode, które przebywa z nią przez pół roku.
6. Długość ciała Mundżaka Chińskiego może osiągać do 95 cm. Waga zaś może wynosić od 10 do 18 kg.
7. Gdy zwierze znajduje się w zagrażającej mu sytuacji, podnosi ogon do góry i wydaje odgłos, który można porównać do szczekania.
8. Ciąża u Mundżaków Chińskich trwa przez 210 dni.
9. Bronią samców są kły, których długość może wynosić do 6 cm. Są to kły górne.
10. Mundżaki Chińskie można spotkać w Wielkiej Brytanii. Kolonizują parki i ogrody, a także tereny podmiejskie.
11. Samice mogą zachodzić w kolejną ciążę praktycznie zaraz po urodzeniu młodego, dzięki czemu możemy obserwować szybki wzrost populacji.
12. Zwierzęta te wpływają negatywnie na zbiorowiska roślinne, zmieniają ich strukturę oraz skład gatunkowy. Powodują zarówno straty w uprawach leśnych, jak i rolnych, przez co nie są chętnie widywane w miejscach ich naturalnego występowania.
13. Gatunek ten może być zagrożeniem dla innych zwierząt, jest bowiem wektorem gruźlicy bydlęcej, a także wirusowej biegunki bydła.
14. Mundżak Chiński jest najzwinniejszym jeleniem świata.
15. Zwierzęta te niełatwo jest złapać. Są bowiem sprytne, szybkie i trudno je zmęczyć.
To tyle ciekawostek o Mundżaku Chińskim. Jeśli chcesz wiedzieć nieco więcej, czytaj dalej. W kolejnych akapitach artykułu znajdziesz kilka ważnych informacji o Mundżaku Chińskim.
Mundżak Chiński – kilka ważnych informacji
Sierść Mundżaka Chińskiego ma zazwyczaj kolor ciemnobrązowy, można zauważyć na niej także nieco jaśniejsze smugi. Kończyny zwierzęcia są zakończone dwoma kopytami, z których jedno jest mniejsze. Jeśli chodzi o kwestię dyformizmu płciowego, samce mają większą masę ciała i owłosione od nasady krótkie poroże, a także górne kły. Cechą charakterystyczną, jeśli chodzi o wygląd tych zwierząt, jest dość masywnie zbudowane ciało. Uwagę skupia na sobie zaokrąglony tył i nisko noszona głowa. Zwierzęta te są aktywne głównie w porze nocnej, a także wczesnym rankiem. Naturalnie występuje w Chinach kontynentalnych, na wyspie Tajwan, a także w subtropikalnym regionie zlewni Rzeki Jangcy i Rzeki Perłowej. Mundżak Chiński żywi się liśćmi krzewów i roślinami zielnymi, nie pogardzą smakołykami takimi jak jagody, orzechy oraz grzyby. Jeśli chodzi o siedlisko, zamieszkuje lasy i zarośla, często można spotkać go także na terenach górskich. Mundżaki Chińskie żyją około 18 lat. Warto wspomnieć, że zwierzęta te znakują swoje niewielkie terytoria za pomocą wydzieliny gruczołów przyocznych.
Zwierzęta te już po 17 miesiącach życia nie odżywiają się mlekiem matki, a jedzą pokarm stały. Niezależne od matki stają się po ukończeniu 6. miesiąca życia i także wtedy oddalają się z jej terytorium. Warto wiedzieć, że terytorium Mundżaka Chińskiego może mieć powierzchnię nawet dodo 15 hektarów. Kolejną godną uwagi informacją jest to, że terytorium samców i samic mogą się pokrywać, a na terenie terytorium jednego samca może znajdować się kilka terytoriów samic.
Mundżaki Chińskie zostały sprowadzone do Europy w roku 1894, w celu urozmaicenia parkowej fauny w Woburn Park w Anglii. Mundżaki wprowadzono także do Belgii, Holandii oraz Irlandii. Pokrewne gatunki ssaków to Mundżak indyjski (Mantiacus muntjak) oraz Mundżak laotański (Muntiacus rooseveltorum).
Jeśli chodzi o dziwne zdarzenia związane z tymi zwierzętami, na początku roku 2023 Polskę obiegła informacja, że ktoś nielegalnie wysłał pocztą parę Mundżaków Chińskich. Nieznany nadawca ze Śląska umieścił je w kartonie i oznaczył jako „ptaki”. Zwierzęta trafiły do azylu w Kryształowicach.
Według Czerwonej Listy Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN Red List) gatunek ten jest zaliczony do kategorii Lc, która oznacza mniejsze ryzyko zagrożenia. Jeśli chcesz zobaczyć Mundżaka Chińskiego na żywo, wybierz się w odwiedziny do zoo w Borysewie. Są tam również inne zwierzęta godne uwagi jak na przykład Mungo pręgowany, Kangur Walabia-Benetta, Bernikla Rdzawoszyja, Nandu Szare, czy też Żuraw Koroniasty. Mundżaka Chińskiego można zobaczyć także w gdańskim zoo, gdzie są również zwierzęta takie jak Anoa nizinny, Bongo górskie, Gereza abisyńska, Kob moczarowy, Oryks szablorogi, czy też Mikrusek myszaty.