You are currently viewing 25 ciekawostek o nosorożcach
fot. Pixabay

Nosorożce są wyjątkowo ciekawymi zwierzętami, choć nie wszyscy wiedzą o nich wiele. Warto zatem zapoznać się z interesującymi ciekawostkami na ich temat.

1. Pięć gatunków

Już pierwsza ciekawostka może być interesująca: istnieje aż pięć gatunków nosorożców występujących na całym świecie. Większość, bo aż trzy z nich występują naturalnie na kontynencie azjatyckim. Jeśli chodzi zaś o dwa pozostałe, żyją one w Afryce.

2. Liczba rogów

Wydawać by się mogło, że wszystkie nosorożce mają dokładnie taką samą liczbę rogów. Jak się jednak okazuje, rzeczywistość jest zupełnie odmienna. Nosorożce indyjskie oraz nosorożce jawajskie mają tylko po jednym rogu. Jeśli chodzi jednak o pozostałych przedstawicieli gatunków, mają one po dwa rogi.

3. Imponująca prędkość

Nosorożce należą do masywnych zwierząt. Wydawać by się więc mogło, że nie są one w stanie poruszać się ze zbyt imponującą prędkością. Nic jednak bardziej mylnego! Rozwijają prędkość nawet do 50 km/h.

4. Niezwykle groźne

Nosorożec
fot. nicolewreyford | Unsplash

Nosorożce są w stanie przegonić stado dorosłych słoni, a nawet i lwów. Wszystko to zawdzięczają swojej szybkości, która w połączeniu z wielką masą wywiera na potencjalnych wrogach ogromne wrażenie.

5. Nosorożce białe

Nosorożce białe to jeden z najpiękniejszych gatunków nosorożców. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jest to też jeden z największych lądowych ssaków na całej planecie Ziemia.

6. Kuzyni nosorożców

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że za najbliższych kuzynów nosorożców uznaje się współcześnie konie, tapiry oraz zebry. Wbrew pozorom, gatunki te mają ze sobą bardzo wiele wspólnego.

7. Rogi nosorożca

25 Ciekawostek o Nosorożcach 657
fot. shiku_wShiku Wangombe | Unsplash

Kolejna interesująca ciekawostka o nosorożcach: potężne, majestatyczne rogi nosorożca bywają głównym powodem atakowania tych zwierząt przez ludzi. Niestety, pozyskiwane są one nie tylko po to, aby służyły do ozdoby. Niektórzy ludzie wykorzystują je też w celach leczniczych i do rytuałów.

8. Nosorożce jawajskie

Nosorożec jawajski to jeden z pięciu znanych współcześnie gatunków nosorożców. Niestety, gatunek ten uznawany jest również za najrzadziej występujący na całej planecie. Uważa się, że pozostało nam jedynie 50 sztuk tych zwierząt.

9. Nosorożec włochaty

Jeden z gatunków nosorożców, a konkretnie nosorożec włochaty pojawił się na planecie Ziemia blisko 350 tysięcy lat temu. Niestety, 10 tysięcy lat temu zwierzę to wyginęło i nie możemy podziwiać go po dziś dzień.

10. Zapotrzebowanie energetyczne

Nosorożce, z uwagi na swoją ogromną masę, posiadają niezwykle duże potrzeby żywieniowe. Ich zapotrzebowanie energetyczne jest naprawdę potężne. To zaś sprawia, że praktycznie cały dzień spędzają na poszukiwaniu pożywienia.

11. Odrastające rogi

Nie każdy zdaje sobie z tego faktu sprawę, ale rogi nosorożców rosną przez cały okres ich życia. Co interesujące, jeżeli dojdzie do złamania rogu z jakiegoś powodu, nosorożec może liczyć na to, że róg po jakimś czasie odrośnie.

12. Ochrona nosorożców

W celu ochraniania nosorożców podejmowane są przeróżne działania. Mowa tu między innymi o ochronie ich przed ludźmi, a konkretniej przed zapędami kłusowników. W tym właśnie celu nierzadko obcina się im rogi.

13. Liczba nosorożców

Liczba przedstawicieli poszczególnych gatunków nosorożców na świecie jest dość zróżnicowana. Jeżeli chodzi jednak o liczbę wszystkich przedstawicieli gatunku żyjących na Ziemi jest ich blisko 29 tysięcy.

14. Ciekawy sposób komunikacji

Nosorożce komunikują się ze sobą na wiele różnego rodzaju sposobów. Jak się okazuje, jednym z nich jest rozrzucanie łajna. Zwierzęta te robią to w określony sposób, dając innym nosorożcom coś do zrozumienia.

15. Liczba młodych

Samica nosorożca wydaje na świat tylko jedno młode. Co więcej, odbywa się to w regularnych odstępach czasowych. Odstępy te wynoszą zazwyczaj trzy bądź cztery lata, choć od reguły mogą zdarzyć się wyjątki. Samice nosorożca uważane są za bardzo troskliwe mamy.

16. Brak gruczołów

Skóra nosorożców jest bardzo gruba i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Co jednak dość intrygujące, zwierzęta te nie posiadają ani gruczołów łojowych, ani też gruczołów potowych.

17. Małe mózgi

Nosorożce są masywnymi zwierzętami, dlatego na temat ich organów wewnętrznych można by sądzić to samo. Jak się jednak okazuje, zwierzęta te posiadają dość małe mózgi. Ich masa oscyluje wokół 400-600 gramów. To mało, jeśli weźmie się pod uwagę wagę całego ciała przedstawicieli tego gatunku.

18. Droższe od złota

Na rynkach w niektórych krajach sprzedawane są rogi nosorożców. Ich cena jest niesamowicie wysoka, bowiem uważa się je za bardziej kosztowne od najcenniejszego kruszcu jakim jest złoto. Uważa się, że najwięcej rogów nosorożców sprzedaje się na rynkach w Wietnamie.

19. Słaby wzrok

Nosorożce nie mogą niestety poszczycić się zbyt dobrym wzrokiem. Jest on wręcz uważany za wyjątkowo słaby. Nawet jeśli coś się nie porusza, nie są w stanie zobaczyć tego z odległości dalszej niż 20 metrów.

20. Doskonały węch

Niezbyt dobry słuch u nosorożców wydaje się być rekompensowany przez doskonały węch, w jaki wyposażone są te zwierzęta. Dzięki temu tak dobrze radzą sobie one z wynajdywaniem pożywienia. Węch pomaga im też ocenić ryzyko wystąpienia jakiegoś zagrożenia.

21. Samiec i samica

Samce nosorożców określa się mianem byka, natomiast samice zwane są powszechnie krowami. Może wydawać się to dość zaskakujące, zwłaszcza osobom, które do tej pory o tych określeniach nie słyszały. Jeśli chodzi zaś o naukową nazwę nosorożca brzmi ona Rhinocerotidae.

22. Roślinożercy

Wydawać by się mogło, że nosorożce z racji swoich rozmiarów polują na zwierzęta. Jak się jednak okazuje, nosorożce są ssakami roślinożernymi. Nie żerują też na innych zwierzętach w celu zdobycia pożywienia. Niemniej jednak, poświęcają zdecydowaną większość swojego czasu na to, aby wynajdywać rośliny do zjedzenia i spożywają je.

23. Samotniczy tryb życia

Nosorożce nie są przyzwyczajone do tego, aby żyć w stadach. Z reguły preferują one samotniczy tryb życia. Oznacza to, że unikają one siebie nawzajem, jeżeli jest to tylko możliwe. Istnieją jednak takie gatunki tych zwierząt, które są nieco bardziej skłonne do życia w towarzystwie przedstawicieli swojego gatunku niż inne. Mowa tu przede wszystkim o nosorożcach białych. Bez względu jednak na to, czy żyją samotnie, czy w grupie, nie muszą obawiać się ataku ze strony innych zwierząt, także tych drapieżnych.

24. Długość życia

Nosorożce mogą poszczycić się stosunkowo długim życiem. Większość przedstawicieli gatunku dożywa 35 lub nawet 40 lat. Nosorożce żyją najdłużej w sprzyjających warunkach środowiska naturalnego i wtedy, gdy nie zagraża im człowiek.

25. Zagrożone

Ostatnia ciekawostka w tym zestawieniu: nosorożce mają obecnie status jednych z najbardziej zagrożonych zwierząt na całym świecie. Nie mają one rzecz jasna naturalnych wrogów, ale ludzie jak najbardziej już nimi są. Wiele nosorożców ginie właśnie z ich ręki.