Konie arabskie odznaczają się niezwykle elegancką budową ciała. Znakiem rozpoznawczym jest łabędzia szyja i stosunkowo smukła sylwetka. Zalicza się do rasy gorącokrwistych, a jego obecność na Półwyspie Arabskim została odnotowana już 2500 lat temu. Co warto wiedzieć o tych wyjątkowych zwierzętach? Oto 30 intrygujących ciekawostek na temat koni arabskich.
1. Konie arabskie uważane są za jedne z najbardziej eleganckich i szlachetnych koni na świecie. Budowa ich ciała wpisuje się w kwadrat. Rasa odznacza się doskonałymi łopatkami i bardzo solidną postawą.
2. Konie arabskie cieszą się ogromnym szacunkiem wśród Beduinów. Mieszkańcy pustynnych terenów cenią je przede wszystkim za niewyobrażalną wytrzymałość. Warto dodać, że pod tym względem to właśnie klacze zajmują pierwsze miejsce.
3. Rasę można podzielić na kilka typów, aczkolwiek do najbardziej znanych zaliczamy Munighi, Saklavi oraz Kuhailan. Pierwszy typ na ogół odznacza się kasztanowatą maścią, drugi siwą, a trzeci gniadą lub skarogniadą.
4. Istnieje legenda przekazywana z pokolenia na pokolenie, która głosi, że konie arabskie pochodzą od pięciu klaczy należących do Mahometa. Klacze te miały wykazać się nie lada lojalnością, pozostając z właścicielem w potrzebie, podczas gdy reszta stada udała się do wodopoju.
5. Kolejna legenda mówi o tym, w jaki sposób powstał pierwszy koń arabski. Według niej został stworzony przez boga z południowego wiatru. Przekazy głoszą, że do stworzenia konia arabskiego bóg wykorzystał połączenie wiatru ze swoim oddechem. Owocem jego działań było stworzenie, które przywodziło na myśl latające zwierzęta, choć w tym przypadku koń pozostał bez skrzydeł.
6. Hodowle koni arabskich można znaleźć na terenach Afryki Północnej, Półwyspu Arabskiego oraz Iranu. Wśród krajów europejskich przoduje w tej materii Polska, Francja, Anglia i Niemcy.
7. Największe hodowle koni arabskich w Polsce znajdują się w niewielkiej wsi o nazwie Janów Podlaski. Historia tego miejsca sięga 1918 roku, aczkolwiek okres II Wojny Światowej niemal doszczętnie je zniszczył. Konie powróciły do Janowa dopiero w latach pięćdziesiątych, a w kolejnych latach dokładano wszelkich starań, by odbudować polską hodowlę.
8. Konie arabskie zalicza się do grupy koni wszechstronnych. W dawnych czasach były wykorzystywane jako konie bojowe oraz konie robocze. Obecnie biorą udział w rajdach długodystansowych, choć coraz częściej wystawiane są także w skokach, ujeżdżaniu oraz w klasie western.
9. Konie arabskie zaliczają się do zwierząt długowiecznych. Średnia długość życia wynosi trzydzieści lat. Osiągają dojrzałość płciową mniej więcej w wieku 3,5 lat.
10. Konie arabskie stosunkowo często zmagają się z rozmaitymi chorobami. Uważa się, że w większości przypadków ich przyczyną jest nieprawidłowa dieta, stres oraz niewystarczająca ilość ruchu. Powodem gorszego samopoczucia mogą być również różnego rodzaju bakterie oraz pasożyty.
11. Zaliczają się do zwierząt płochliwych, aczkolwiek odpowiednie podejście właściciela jest w stanie zneutralizować tego rodzaju zachowania. Warto dodać, że konie arabskie potrzebują częstego kontaktu z opiekunem. W przeciwnym wypadku trzeba będzie liczyć się z zaburzeniami behawioralnymi.
12. Klacz Pepita pochodząca z Janowa Podlaskiego pobiła rekord sprzedażowy. Jej nowy właściciel zapłacił 1 milion 400 tysięcy euro. Do tej pory żadna inna klacz nie przyniosła takiego zysku hodowli.
13. Harmonijna budowa ciała sprawia, iż konie arabskie uznawane są za wzór absolutnego piękna. Dodać do tego należy charakterystyczny lekki sposób poruszania się, który nadaje rasie niebywałej gracji.
14. Wielkim entuzjastą koni arabskich był Napoleon Bonaparte. Ostatnia bitwa cesarza miała miejsce w czerwcu 1815 roku. To właśnie wtedy Bonaparte przybył na miejsce na pięknym koniu arabskim.
15. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów jest ogon, który w ruchu jest podnoszony i często nawet zarzucany na grzbiet. Ułożenie ogona w taki sposób jest charakterystyczne wyłącznie w przypadku koni arabskich.
16. Odznaczają się niezwykle energicznym stylem bycia. Potrafią poruszać się bardzo szybkim galopem, aczkolwiek na słowo uznania zasługuje także lekki kłus.
17. Dieta koni arabskich powinna być zrównoważona. Musi się w niej znajdować doskonałej jakości siano oraz zawsze świeża woda. Nie powinno zabraknąć także suplementów diety w postaci odpowiednich witamin i minerałów.
18. Ważnym elementem diety koni arabskich jest białko. Wspiera organizm na wielu płaszczyznach, a przede wszystkim wspiera budowę i regenerację tkanek.
19. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się białe konie arabskie. Są wręcz pożądane i bardzo chętnie wykorzystywane podczas pokazów zrzeszających miłośników tych koni.
20. W Polsce konie arabskie po raz pierwszy pojawiły się w XIX wieku. Był to trzy klacze, które tak de facto zapoczątkowały hodowle w naszym kraju.
21. Cena konia arabskiego jest w pełni uzależniona od jego pochodzenia i cech. Osobniki ze zwykłym rodowodem i niewielkimi skazami mogą kosztować od czterech do pięciu tysięcy złotych. Cena wzrasta, gdy w grę wchodzi renomowana hodowla oraz konie odznaczające się wyjątkowymi cechami. Wówczas za jednego konia trzeba będzie zapłacić nawet sto tysięcy.
22. Dorosły osobnik najczęściej liczy sobie około 160 cm w kłębie. Trzeba wobec tego przyznać, że konie arabskie nie zaliczają się do zwierząt o wyjątkowo dużych gabarytach.
23. Rewelacyjne wyniki na rajdach są efektem długotrwałych treningów, z którymi muszą liczyć się właściciele koni arabskich. Bez odpowiedniego przygotowania zwierzę nie będzie w stanie zmierzyć się z konkurencją na rajdzie.
24. Podobnie jak inne konie, arabskie również śpią na stojąco. Taka pozycja jest dla nich w pełni wygodna i nie wiąże się z żadnego rodzaju dyskomfortem.
25. W Janowie Podlaskim znajduje się około trzystu koni czystej krwi arabskiej, w tym niespełna sto matek. Konie są sprzedawane zarówno w Europie, jak i poza kontynentem.
26. Odznaczają się stosunkowo niewielką głową i szerokim czole. Chrapy są dosyć mocno podkreślone, a oczy odznaczają się wyrazistym charakterem. Dosyć szczególną cechą jest nieco zaokrąglony podbródek.
27. Konie arabskie bardzo często są wykorzystywane do wzmocnienia i poprawienia innych ras. W tym celu dokonuje się kontrolowanych krzyżówek.
28. Konie arabskie uchodzą za zwierzęta odznaczające się ponadprzeciętną inteligencją. Bardzo szybko uczą się nowych sztuczek. Są również skłonne do okazywania uczuć swoim właścicielom.
29. W wyniku krzyżowania koni arabskich z innymi osobnikami powstało już sporo odrębnych ras. Do najbardziej znanych zalicza się rasę Lippitzan, konia rosyjskiego, berberyjskiego czy lusitano. W Rosji konie arabskie krzyżowane są z osobnikami bez rodowodu. Owocem tych krzyżówek są konie odznaczające się większą odpornością na mniej sprzyjające warunki atmosferyczne.
30. Konie arabskie są bardzo pamiętliwe. Bez wątpienia rozpoznają osobę, która w przeszłości wyrządziła im jakąkolwiek krzywdę. Są wówczas bardzo zachowawcze i płochliwe. Równie dobrze kojarzą osoby, z którymi wiążą się dobre wspomnienia.