You are currently viewing 30 ciekawostek o zebrach z  południowo-wschodniej Afryki

Zebry to niezwykle fascynujące zwierzęta, które kojarzone są przede wszystkim z charakterystycznymi paskami. Warto byłoby więc dowiedzieć się o tych ssakach czegoś więcej, tym bardziej że interesujących faktów dotyczących ich życia nie brakuje.

1. Zdolność termoregulacji

Zebry mogą poszczycić się tym, że posiadają zdolność do termoregulacji. To właśnie owe pasy pomagają im w przystosowaniu się do wymagających warunków atmosferycznych, regulując temperaturę.

2. Metoda maskowania

Charakterystyczne paski zebry służą jej przede wszystkim do maskowania się. Zebry bardzo mocno rozwinęły sztukę kamuflażu. Pozwala im ona między innymi w tym, aby mogły przetrwać wśród drapieżników.

3. Społeczne ssaki

Zebry to zwierzęta, które można określić mianem społecznych. Uwielbiają one bowiem życie w stadzie i najbardziej im ono służy. Ponadto, zebry w stadzie mają o wiele większe szanse na przetrwanie wśród drapieżników.

4. Ciekawa komunikacja

Zebry komunikują się ze sobą w przeróżny sposób. Okazuje się, że jedna zebra sporo może wyczytać z pasów umieszczonych na ciele innej zebry. Na tej podstawie można ocenić między innymi stan emocjonalny zebry, jej wiek czy też kondycję fizyczną zwierzaka.

5. Sprawność i wytrzymałość

Zebry uważane są powszechnie nie tylko za bardzo sprawne i szybkie, ale również za wytrzymałe zwierzęta. To właśnie jest im niezbędne do tego, aby mogły poradzić sobie w obronie przed groźnymi drapieżnikami.

6. Długie ciąże

Zebry są w ciąży aż przez dwanaście, do czternastu miesięcy. Jest to konieczne do tego, aby ich młode rozwijały się prawidłowo i mogły urodzić się zdrowe. Na szczęście, w większości przypadków przychodzą na świat w doskonałym stanie.

7. Silne młode

Młode zebry rodzą się bardzo silne i w szybkim tempie się rozwijają. Oznacza to, że są one w stanie tuż po narodzinach poruszać się z resztą stada. Muszą być jednak rozważne, by nie stać się łatwym łupem dla drapieżników.

8. Wiele gatunków

Zebra niejedno ma imię. Na świecie występuje bowiem kilka gatunków tych fascynujących zwierząt. Za największą z zebr uchodzi zebra Grevyego, a za najbardziej powszechną zebra stepowa.

9. Kluczowa rola

Zebry są niezwykle ważnymi zwierzętami dla całego ekosystemu. To właśnie ich sposób życia oraz żywienia sprawia, że możliwe staje się kontrolowanie oraz utrzymanie wzrostu konkretnych gatunków flory.

10. Doskonały węch i słuch

Zebry mogą poszczycić się nie tylko doskonałym węchem, ale także i wspaniałym słuchem. To właśnie dzięki temu tak świetnie radzą sobie one z wieloma wyzwaniami, takimi jak znajdywanie pożywienia czy ochrona przed zagrożeniem.

11. Liczne migracje

Zebry znane są powszechnie z tego, że wiele migrują. Ich podróżuje mają na celu głównie znalezienie pożywienia oraz zapewnienie sobie dobrych warunków do rozrodu.

12. Dojrzałość

Młode zebry dorastają stosunkowo szybko. Pełną dojrzałość osiągają jednak dopiero po około trzech latach swojego życia. W okresie tym zdobywają zdolności nieodzowne do przetrwania.

13. Życie w różnych warunkach

Zebry doskonale przystosowały się do życia w różnych warunkach. Najlepiej czują się na sawannach, ale jeśli będzie trzeba odnajdą się również na terytoriach wyżynnych i górzystych.

14. Ważne dla kultury

Zebry mają bardzo duże znaczenie w kulturze oraz sztuce. Ich wizerunki można odnaleźć przede wszystkim na przedmiotach codziennego użytku pochodzących z Afryki.

15. Zagrożenia dla zeber

Zebry, podobnie jak mnóstwo innych zwierząt, muszą radzić sobie z szeregiem zagrożeń. Przede wszystkim, narażone są na utratę środowisk, na skutek ekspansji ludzkiej.

16. Roślinożercy

Zebry odżywiają się roślinami, a więc należą do ssaków roślinożernych. Jedzą na co dzień różne gatunki liści oraz traw. Jeśli tych brakuje, są w stanie pożywiać się również korą drzew.

17. Zasięg występowania

Zebry są w Afryce dość mocno rozpowszechnione. Gatunek Grevyego występuje przede wszystkim w północno-wschodniej Etopii i Kenii, zebra równikowa w okolicach równika, a stepowa od Sudanu aż po południe Afryki.

18. Strategie obrony

Zebry wykorzystują wiele różnych metod, które mają na celu obronę ich przed drapieżnikami. Do obrony wykorzystują jednak przede wszystkim silne zęby oraz kopyta.

19. Dobrzy pływacy

Zebry uważane są powszechnie za doskonałych pływaków. Jest to umiejętność wykorzystywana przede wszystkim podczas migracji, które są dosyć liczne. Pływając przemierzają między innymi rzeki.

20. Długo żyją

Zebry mogą poszczycić się bardzo długim życiem. Jeśli środowiskowe warunki im sprzyjają, mogą dożyć nawet 25 lat. To, jak długo będą żyć jest jednak zależne od tego, na jakie zagrożenia będą narażone.

21. Odporność

Zebry uważane są powszechnie za jedne z bardziej odpornych zwierząt afrykańskich. Doskonale radzą sobie w niesprzyjających warunkach, a jeżeli istnieje taka konieczność, migrują w lepsze tereny.

22. Krewni koni

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale zebry są bardzo blisko spokrewnione z końmi. Jakby tego było mało, mogą one nawet krzyżować się z tymi zwierzętami, jeżeli dojdzie do ich spotkania.

23. Wolniejsze, ale wytrzymalsze

Zebry są uważane za nieco wolniejsze od koni, choć z pewnością nie można odmówić im tego, że poruszają się bardzo szybko. Należy jednak zaznaczyć, że są zwierzętami od koni wytrzymalszymi.

24. Długie ogony

Zebry mogą poszczycić się nie tylko ciekawym umaszczeniem, ale również i bardzo długimi ogonami. Ich długość oscyluje bowiem w granicach połowy metra.

25. Liczba pasów

Zebry żyją w różnych rejonach. Mało kto wie jednak, że im wyższa jest temperatura w środowisku, w którym przebywają, tym liczniejsze są paski na ich grzbietach.

26. Duże pole widzenia

Zebry mają nie tylko doskonały wzrok, ale mogą też poszczycić się wspaniałym, dużym polem widzenia. Jakby tego było mało, widzą one również w ciemności, dzięki czemu szybko wyłapują zagrożenia.

27. Stado

Zebry żyją zwykle w stadach. Klasyczne stado składa się przeważnie z jednego ogiera, około pięciu klaczy oraz źrebiąt, które zostaną wydane na świat przez dorosłe samice. Liczba członków stada może się jednak różnić, w zależności od konkretnego przypadku.

28. Porozumiewanie się

Zebry są w stanie porozumiewać się ze sobą na wiele różnego rodzaju sposobów. Przede wszystkim, wykorzystują one do komunikowanie się swój głos. Szczekając nawołują się wzajemnie i ostrzegają przed zagrożeniem.

29. Symbol piękna

Zebry są powszechnie uznawane za symbol piękna, ale również i szyku. Nie ma się temu co dziwić, bo faktycznie są eleganckie, a do tego zgrabne, co umożliwia im poruszanie się z gracją.

30. Dłuższe życie w niewoli

Jak już zaznaczono wyżej, zebry mogą żyć dosyć długo. Okazuje się jednak, że najdłuższe życie czeka je w niewoli, a więc przede wszystkim w ogrodach zoologicznych czy rozmaitych rezerwatach.