Lamy to urocze zwierzęta o długich szyjach, które można spotkać również w hodowlach w Polsce. Przyjazne, często stanowią atrakcję dla dzieci, a przy tym mają również znaczenie dla świata nauki. Poza tym to właśnie w lamę zamieniał się Kuzco, bohater filmu „Nowe szaty króla”, jednak można powiedzieć o nich znacznie więcej.
1. Lamy należą do rodziny wielbłądowatych, co oznacza, że są blisko spokrewnione z wikuniami i wielbłądami.
2. Pochodzące z gór Ameryki Południowej lamy (naukowo i nieco komicznie znane jako Lama glama) zostały po raz pierwszy sprowadzone do Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku, aby wystawiać je jako osobliwości w ogrodach zoologicznych.
3. Lamy od wieków były używane jako zwierzęta juczne. Rdzenni mieszkańcy Andów od dawna osiodłali (w większości chętne) zwierzęta, aby przewozić towary po wyczerpującym terenie tego obszaru. Czasami, gdy ich cierpliwość jest wystawiona na próbę, kładą się lub nie chcą się ruszyć. Zirytowane zwierzęta mogą również syczeć, pluć lub kopać, dopóki ich ładunek nie zwolni.
4. W gniewie lamy mogą zachowywać się agresywnie. Często plują, aby ustalić porządek dziobania w stadzie lub aby odeprzeć niechcianego zalotnika. Ich rożen jest czasami zielony, w wyniku na wpół strawionego pokarmu, i może zostać rzucony na odległość 3 metrów lub więcej, ale rzadko plują na ludzi. Lamy będą również kopać, gryźć lub szarżować, jeśli poczują się zagrożone.
5. Lamy są szczególnie głośne. Według Michigan Llama Association matki często nucą, aby komunikować się ze swoimi dziećmi, które w końcu uczą się w ten sposób rozpoznawać swoje matki. Wydają ten dźwięk również, gdy są niespokojne, zmęczone, niekomfortowe, podekscytowane lub po prostu ciekawe. Oprócz nucenia lamy wydają charakterystyczny, gardłowy dźwięk – zwany „orglem” – po czym łączą się w pary. Samice lamy czasami wydają odgłosy klikania.
6. Czasami wzywa się lamy do wykonywania obowiązków ochronnych. Rolnicy często używają ich do ochrony stad małych zwierząt, takich jak owce, kozy, a nawet alpaki, ponieważ znane są z odważnego przeganiania drapieżników takich jak kojoty.
7. Naukowcy pracują nad stworzeniem uniwersalnej szczepionki przeciw grypie, która byłaby skuteczna przeciwko każdemu szczepowi wirusa, a lamy odgrywają dużą rolę w badaniach. Naukowcy opracowali spray do nosa na bazie kilku przeciwciał lam, który działa poprzez zwalczanie wielu szczepów grypy jednocześnie.
8. Niewiele potrzeba, aby uszczęśliwić lamę. Lamy i alpaki wymagają mniej ziemi i pożywienia niż wiele innych zwierząt hodowlanych — w zależności od jakości pastwiska wystarczy akr ziemi, aby wyżywić cztery lamy. W przeciwieństwie do innych zwierząt, które podczas wypasu potrafią niszczyć pastwiska, lamy i alpaki przycinają trawę, zamiast wyrywać ją z korzeniami. Chodzą też delikatnie po ziemi, zamiast robić stopami żłobienia i bruzdy.
9. W Andach w Peru runo lamy jest strzyżone i używane w tekstyliach od około 6000 lat. Wełna lamy jest lekka, ciepła, wodoodporna i nie zawiera lanoliny.
10. Lamy są wytrzymałe i dobrze przystosowane do trudnych warunków. Są dość pewne siebie, łatwo poruszają się po skalistym terenie na dużych wysokościach.
11. Lamy żyją około 20 lat. Chociaż niektóre żyją tylko 15 lat, a inne dożywają 30 lat.
12. Kupa lamy prawie nie ma zapachu. Hodowcy lamy nazywają obornik lamy „fasolą lamy”. Stanowi doskonały, ekologiczny nawóz. Historycznie rzecz biorąc, Inkowie w Peru palili suszone odchody lamy jako paliwo.
13. Żołądek lamy składa się z trzech przedziałów. Nazywa się je żwaczem, omasum i trawieńcem. Żołądek krowy ma cztery przedziały. Podobnie jak krowy, lamy muszą zwracać i ponownie przeżuwać pokarm, aby go całkowicie strawić.
14. Lamy są wegetarianami i mają bardzo wydajny układ trawienny.
15. Lamy nie gryzą. Plują, gdy są wzburzone, ale robią tak tylko sobie nawzajem. Lamy również kopią i mocują się ze sobą, gdy są poruszone.
16. Lamy występują w szerokiej gamie jednolitych i cętkowanych kolorów, w tym w kolorze czarnym, szarym, beżowym, brązowym, czerwonym i białym.
17. Lamy są zwierzętami społecznymi i wolą żyć z innymi lamami lub zwierzętami stadnymi. Struktura społeczna lam często się zmienia, a samiec lamy może wspinać się po drabinie społecznej, wszczynając i wygrywając małe bójki z przywódcą grupy.
18. Dwie oczywiste rzeczy pomogą odróżnić lamy od alpak: lamy są na ogół około dwa razy większe od alpak, a alpaki mają krótkie, spiczaste uszy, podczas gdy lamy mają znacznie dłuższe uszy, stojące prosto i nadające im czujny wygląd.
19. Przędza z włókna lamy jest miękka i lekka, a jednocześnie wyjątkowo ciepła. Miękki podkład jest używany do odzieży i rękodzieła, podczas gdy gruby, zewnętrzny płaszcz jest często używany do dywaników i lin.
20. Kiedy lamy spędzają zbyt dużo czasu w pobliżu ludzi, mogą ich pomylić z innymi lamami i zaatakować.