Krokodyle pojawiły się na świecie ponad osiemdziesiąt milionów lat temu. Budową ciała przypominają jaszczurki, aczkolwiek są od nich znacznie większe i zdecydowanie groźniejsze. Można się na nie natknąć aż na pięciu kontynentach. Zwierzęta te wzbudzają ogromny respekt zarówno wśród ludzi, jak i innych gatunków. Co warto o nich wiedzieć? Oto 30 ciekawostek dla dzieci na temat krokodyli.
1. Krokodyle występują aż na pięciu kontynentach. Można je obserwować w Afryce, Australii, Azji oraz obu Amerykach.
2. Krokodyle prowadzą na ogół samotniczy tryb życia. Są zwierzętami terytorialnymi, aczkolwiek w ramach większego polowania są w stanie podjąć współpracę z innym przedstawicielem swojego gatunku. Nie żyją jednak w stadach i niechętnie przebywają w swoim towarzystwie. Wyjątkiem jest okres godowy.
3. Z perspektywy człowieka najniebezpieczniejszym gatunkiem jest krokodyl nilowy. Na przestrzeni dziejów odnotowano bardzo wiele przypadków związanych z atakiem zwierzęcia na ludzi, co często dla człowieka kończy się tragicznie. Inne gatunki niechętnie atakują ludzi. Przyglądają się z odległości i raczej unikają kontaktu, mając do czynienia z nieco większym ssakiem.
4. Krokodyle zaliczają się do zwierząt leniwych. Zwykle nie wyruszają na polowania. Czekają cierpliwe niemal w pełni zanurzone w wodzie, aż ofiara sama podejdzie odpowiednio blisko. Wówczas atakują w błyskawicznym tempie i zaciskają na ofierze swoje wielkie zęby. Będą chciały jak najszybciej unieruchomić ofiarę, by uniemożliwić jej skuteczną ucieczkę.
5. Krokodyle są największymi gadami na świecie. Odznaczają się skórą pokrytą łuskami, płaskim ciałem, krótkimi kończynami oraz mocno wydłużonym pyskiem. Każdy gatunek posiada niezwykle ostre zęby.
6. Zaliczają się do zwierząt długowiecznych. Średnia długość życia oscyluje wokół 50-60 lat, aczkolwiek odnotowano przypadki krokodyli dożywających 90 roku życia.
7. Podobnie jak pingwiny, krokodylom zdarza się z premedytacją połykać ciężkie kamienie. Dzięki temu zwiększają swoją wagę, a to sprawia, że znacznie lepiej radzą sobie pod powierzchnią wody.
8. Warto dodać, że krokodyl jest niezwykle dobrze przystosowany do poruszania się pod wodą. Szacuje się, że bez problemu mogą wytrzymać bez wynurzania się nawet do trzech godzin. Dzięki temu są w stanie z łatwością zaskoczyć potencjalną ofiarę.
9. Krokodyle łzy to termin oznaczający fałszywe emocje. Faktem jest, że krokodyle podczas konsumowania ofiary łzawią, aczkolwiek nie ma to nic wspólnego z emocjami. Tak naprawdę wpływ na taki stan rzeczy ma zbyt duża ilość powietrza, która wchodzi w reakcję z gruczołami odpowiedzialnymi za produkcję łez.
10. Lolong był największym krokodylem żyjącym w niewoli. Mieszkał w filipińskim ogrodzie zoologicznym, a całkowita długość jego ciała wynosiła nieco ponad sześć metrów. Krokodyl zmarł w 2013 roku z powodu infekcji i nadmiernej ilości stresu. Pewne źródła podają, że przed trafieniem do niewoli zabił kilka osób, w tym niewielką dziewczynkę.
11. Szczęki krokodyla uznawane są za jedne z najsilniejszych w całym królestwie zwierząt. Siła ugryzienia może wynosić nawet do kilkuset kilogramów.
12. Krokodyle na swoje siedliska najchętniej wybierają wilgotne tereny. Najlepiej czują się w zbiornikach wodnych, dlatego można je spotkać w okolicach jezior oraz rzek. Nie jest to dzieło przypadku. Znacznie lepiej i pewniej czują się w wodzie, która stanowi dla nich element skutecznego kamuflażu.
13. Ofiarę miażdżą, a następnie połykają w całości. Nie posiadają bowiem umiejętności przeżywania.
14. Krokodyle jedzą wyłącznie mięso. Wbrew pozorom wśród ich ofiar znajdują się również niewielkie stworzenia. Stała dieta żywieniowa składa się z ptaków, skorupiaków, ryb i niewielkich gryzoni.
15. Samica jest w stanie jednorazowo złożyć od dziesięciu do kilkudziesięciu jaj, które zakopuje w ziemi. Warto dodać, że krokodyle są jedynymi gadami, które do pewnego momentu zajmują się swoim potomstwem.
16. Na świecie istnieje nieco ponad dwadzieścia gatunków krokodyli. Do największych należy zaliczyć krokodyle różańcowe i nilowe. Najmniejszym gatunkiem jest kajman karłowaty. Średnia długość ciała oscyluje wokół 1,5 metra.
17. Są zwierzętami zimnokrwistymi, a temperatura ich ciała jest w pełni zależna od temperatury otoczenia.
18. O płci krokodyla decyduje temperatura, w jakiej znajdowały się jaja. Naukowcy dowiedli, że jaja przebywające w wyższej temperaturze wiążą się z narodzinami samca. Z kolei te, które przebywały w nieco niższej temperaturze oznacza, że najpewniej narodzi się samica.
19. Zdecydowanie lepiej radzą sobie w wodzie. Nabierają wówczas zwinności, która pozwala im sprawnie atakować ofiary. Na lądzie z pewnością nie można ich nazwać demonami prędkości, aczkolwiek w razie konieczności są w stanie rozpędzić się nawet do 14 kilometrów na godzinę.
20. Ciekawym gatunkiem jest krokodyl kubański, który podczas chodzenia po lądzie ustawia łapy niemal pionowo. To jedyny gatunek odznaczający się nietypową dla krokodyli zwinnością poza wodą.
21. Krokodyle odznaczają się niezwykle sprawnym układem odpornościowym oraz umiejętnością szybkiej regeneracji. Dzięki temu wszystkie rany goją się w bardzo szybkim czasie.
22. W niektórych azjatyckich społecznościach wierzy się, że poszczególne partie ciała krokodyla odznaczają się właściwościami leczniczymi. Szczególnym uznaniem cieszy się woreczek żółciowy.
23. Odznaczają się niezwykle dobrym słuchem. Słyszą dobrze zarówno na powierzchni, jak i pod wodą, co zawdzięczają specjalnym klapkom, które chronią błony bębenkowe.
24. Bardzo niski poziom przemiany materii sprawia, że krokodyle są w stanie nie jeść nawet przez kilka miesięcy.
25. Krokodyle zaliczają się do zwierząt poligamicznych. Oznacza to, że nie wiążą się ze sobą w pary na całe życie, a samiec będzie w stanie kopulować z każdą samicą, która znajdzie się w jego zasięgu.
26. Badania dowiodły, że małe krokodyle znajdujące się jeszcze w jajach są w stanie się ze sobą komunikować. Stukanie w skorupkę oraz inne dźwiękowe sygnały sprawiają, że młode wykluwają się w podobnym czasie.
27. Uważa się, że lew krokodyli zawiera peptydy odznaczające się właściwościami antybiotycznymi. Niektórzy naukowcy podejmują badania na rzecz stworzenia niezawodnych leków antybakteryjnych.
28. Szacuje się, że dorosły osobnik posiada nawet do osiemdziesięciu zębów. Jest ich nieco więcej w dolnej szczęce.
29. W Ugandzie odnotowano obecność krokodyla liczącego sobie ponad 70 lat. Szacuje się, że ma na swoim koncie kilkadziesiąt śmiertelnych ataków na ludzi. Przebywał w pobliżu Jeziora Wiktorii i na przestrzeni lat zabił sporo małych dzieci bawiących się w okolicy wybrzeża.
30. W krajach, w których występują krokodyle, można spotkać się z informacjami na temat tego, w jaki sposób poradzić sobie w przypadku ataku. Przede wszystkim powinno się w takiej sytuacji dążyć do zamknięcia pyska, gdyż to właśnie ta część ciała gada jest najgroźniejsza z perspektywy człowieka. Według wytycznych należy także ograniczyć jego widzenie. Atak na oczy to sposób na pokrzyżowanie planów krokodyla.