You are currently viewing 11 Ciekawostek dla Dzieci na temat Ptaków

Świat kolorowych ptaków jest niezwykle fascynujący, także dla najmłodszych. Warto zatem zapoznać dzieci z ciekawostkami na ich temat. Dzięki temu, najmłodsi będą mieć okazję o wiele lepiej poznać liczne gatunki ptaków żyjących w Polsce i na świecie, a także ich zachowania.

1. Nie wszystkie ptaki latają

Zdecydowanej większości z nas ptaki kojarzą się ze skrzyłami, a więc co za tym idzie, także z lataniem. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie gatunki ptaków wykorzystują swoje skrzydła do tego, by wznosić się wysoko w powietrze. Wyróżnia się bowiem tak zwane ptaki nieloty. Jednym z tych najbardziej dzieciom znanych są na pewno kury. Wśród nielotów znalazły się również śniegolubne pinwginy czy majestatyczne i szybkie strusie.

2. Największy i najmniejszy ptak

Świat ptaków jest niesamowicie zróżnicowany. Okazuje się, że największym znanym ptakiem jest struś, który może osiągnąć wysokość nawet 2,7 metra! Jeśli chodzi zaś o najmniejszego ptaka, będzie to rzecz jasna uroczy koliber, a konkretniej koliber hawajski. Posiada on zaledwie 5 cm długości, a więc jest naprawdę niezwykle malutki. Nie można mu jednak odmówić zdolności do bardzo szybkiego machania skrzydełkami.

3. Kierunek gwiazda polarna

Wiele gatunków ptaków jest zmuszonych do migracji ze względów termicznych. Skąd jednak ptaki wiedzą, w którą stronę mają lecieć? Otóż okazuje się, że są one w stanie nawigować kierunek swojego lotu. Wszystko to dzięki gwieździe polarnej. To właśnie na podstawie położenia tej wyjątkowej gwiazdy, ptaki są w stanie bezproblemowo dotrzeć do interesującego je miejsca.

4. Towarzyskie bociany

bocianie gniazdo

Bociany to bardzo przez dzieci lubiane, a na dodatek niezwykle piękne i majestatyczne ptaki. Jak się również okazuje, bociany białe należą też do wyjątkowo towarzyskich ptaków. Dlatego też, często można spotkać bociany żerujące na łąkach całymi stadami. Bocianie spotkania przed wylotem do ciepłych krajów są nawet żartobliwie zwane sejmikami.

5. Tysiące kilometrów podróży

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale ptaki to zapaleni podróżnicy. Wiele gatunków migruje do dalekich krajów, pokonując przy tym wielokilometrowe odległości. Przykładem wytrawnej i wprawionej ptasiej podróżniczki jest na przykład rybitwa antarktyczna. Podróżując pomiędzy Arktyką a Antarktydą jest ona w stanie pokonać ponad 70 tysięcy kilometrów!

6. Kukułkowe rodzeństwo

Kukułka to bardzo ciekawy ptak. Można rozpoznać ją nie tylko po charakterystycznym kukaniu, ale również po tym, że podrzuca ona swoje jaja innym ptakom. Sprytna samica znosi jajko w gniazdku, które troskliwie uwiła inna ptasia mama. Następnie, młoda kukułka która wykluwa się z jajka, wyrzuca nierzadko swoje rodzeństwo poza obszar gniada. Nie zawsze jednak tak się dzieje, dlatego dwa zupełnie różne gatunki ptaków mogą wychowywać się razem.

7. Wyjątkowo zdolne lelki

Lelki wydają się być niepozornymi ptakami. Jak się jednak okazuje, nic bardziej mylnego! Część przedstawicieli tego gatunku posiada zdolność przypisywaną przede wszystkim nietoperzom. Mowa tu oczywiście o echolokacji. Na tym jednak ich wyjątkowość nie kończy się. Lelki są również w stanie dopasować się swoim umaszczeniem do otoczenia, w którym przebywają. Dzięki temu są w stanie skutecznie chronić się przed atakami większych ptaków drapieżników.

8. Gołębie lęgi

gołębie

Gołębia miejskiego spotkał tak naprawdę każdy raz. Ciężko nawet wyobrazić sobie wizytę w mieście bez ujrzenia choćby kilku przedstawicieli tego gatunku. Ich wysoka liczebność może w dużej mierze brać się z tego, że ptaki te są w stanie wyprowadzić aż pięć lęgów w ciągu roku. Każdy z nich liczy co do zasady dwa jaja. Lęgi możliwe są nawet, gdy pogoda nie sprzyja.

9. Różne sposoby komunikacji

Ptaki są w stanie komunikować się ze sobą na różne sposoby. Samce nierzadko śpiewają na cześć samic, które chcą zdobyć, długą i miłosną piosenkę. Okazuje się jednak, że miłosne trele to nie wszystko na co stać ptaki. Mogą one również wydawać inne, mniej przyjazne dźwięki. Te z kolei służą przeważnie temu, aby zaznaczyć swoje terytorium i odstraszyć z niego inne ptaki.

10. Mieszkańcy miast, mieszkańcy wsi

Na wsiach można spotkać zarówno te same, jak i inne gatunki ptaków co w miastach. W metropoliach doskonale czują się na przykład gołębie miejskie, o które na wsiach raczej trudno. W miastach o wiele częściej można spotkać też kawki. Tymczasem na wsi zdecydowanie łatwiej niż w mieście ujrzeć majestatycznego, czerwononogiego bociana czy uroczego skowronka.

11. Doskonali śpiewacy

Ptaki to doskonali śpiewacy. Nie każdy wie jednak, że szczególnie chętnie oddają się one śpiewom, kiedy warunki atmosferyczne sprzyjają. Dlatego też, wiosną i latem już od rana słychać wesołe i liczne ptasie trele. Podobnie jest zresztą wieczorami, jakby ptaki chciały podziękować za kolejny dzień z dobrą pogodą.