Pingwiny to pocieszne ptaki, które zamieszkują przede wszystkim tereny Antarktydy, choć można je spotkać również w Nowej Zelandii oraz w Ameryce Południowej. Odznaczają się charakterystyczną budową ciała i pociesznym niezdarnym sposobem chodzenia.
Są jednak doskonałymi pływakami i ptakami o bardzo silnie rozwiniętym instynkcie rodzicielskim. Co warto o nich wiedzieć? Oto kilka wybranych ciekawostek.
1. Na świecie istnieje osiemnaście gatunków pingwinów. Najmniejszy gatunek osiąga około 40 cm wysokości. Za największe uważa się pingwiny cesarskie. Wysokość dorosłego osobnika może osiągać nawet ponad jeden metr.
2. Pingwiny nie potrafią latać. Posiadają kończyny do złudzenia przypominające skrzydła, aczkolwiek nie są w stanie wzbić się w powietrze. Na lądzie poruszają się, dreptając w charakterystyczny nieco nieporadny sposób. Czasami kładą się na brzuchu i odpychają od śliskiej nawierzchni, co pozwala im nabrać nieco większej prędkości. Wykazują się dużą zwinnością w wodzie. Doskonale pływają i potrafią się rozpędzić nawet do 20 kilometrów na godzinę.
3. Jaja pingwina są chowane pod fałdą tłuszczową znajdującą się na brzuchu. Samo jajo umieszczane jest na stopach, a dzięki fałdzie maluch nie odczuwa niesprzyjających warunków pogodowych w postaci niskich temperatur.
4. Pingwiny odżywiają się przede wszystkim rozmaitościami morskimi. Największym rarytasem tych wyjątkowych ptaków są skorupiaki, głowonogi i ryby.
5. Pingwiny nie posiadają uzębienia. Swoje ofiary połykają w całości. Czasami jednak można zaobserwować pingwiny połykające kamienie. Zjawisko to wytłumaczono na dwa niewykluczające się sposoby. Ciężkie kamienie pomagają rozdrobnić zdobyty pokarm i znacząco przyspieszyć proces trawienia. Stanowią dla pingwinów także naturalne obciążenie, co pomaga nurkować na nieco większych głębokościach.
6. Dorosły osobnik odznacza się biało-czarną kolorystyką. Zgoła odmiennie prezentują się młode tuż po wykluciu. Ich ciała pokryte są charakterystycznym szarym puchem, który sprawia, iż przypominają urocze maskotki. Puch chroni również przed wiatrem i niskimi temperaturami.
7. Pingwiny w wodzie czują się tak samo swobodnie jak większość ryb. Są w stanie wstrzymać oddech na przeszło dwadzieścia minut, co pozwala im przeprowadzać skuteczne polowania.
8. Naukowcy odkryli, że pingwiny podobnie jak ludzie mogą przechodzić różnego rodzaju choroby psychiczne. Zarejestrowano przypadki pingwinów cierpiących na silną depresję, która w niektórych sytuacjach kończyła się targnięciem na własne życie.
9. Pingwiny wybierają swoje partnerki lub partnerów na całe życie. Są monogamistami i nawet długa rozłąka nie jest w stanie tego zmienić. Po powrocie z długiej wyprawy zarówno samice, jak i samce skupiają się na odnalezieniu w stadzie swojego partnera.
10. Wysiadywanie jaj najczęściej spada na samca. Samiec opiekuje się jajem i troszczy się o bezpieczeństwo potomstwa. Wynika to również z tego, iż samiec znacznie wolniej traci tkankę tłuszczową. Jest wobec tego znacznie lepiej wyposażony, a dzięki temu zapewnia potomstwu ochronę przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.
11. Kolonie pingwinów nie zawsze są wyrównane pod względem płci. Zdarza się, że samców jest znacznie więcej niż samic. Naukowcy odkryli, że w takich sytuacjach niektóre pingwiny decydują się na relacje homoseksualne.
12. Małe pingwiny w ciągu dnia przebywają w towarzystwie swoich rówieśników. Do rodziców wracają, gdy poczują głód. Zarówno młode, jak i dorosłe osobniki uwielbiają przebywać w swoim towarzystwie. Stoją w zawartych stadach również ze względu na panujące wokół nich zimno. Tylko tłocząc się tuż obok siebie są w stanie wygenerować nieco więcej ciepła, co pozwala im przetrwać trudne warunki.
13. Pingwiny posiadają specjalny gruczoł znajdujący się tuż nad oczami, który pozwala im przefiltrowywać słoną wodę morską.
14. Charakterystyczne ubarwienie pingwinów stanowi dla nich doskonały kamuflaż. Czerń idealnie zlewa się z mrocznymi przestworzami morskimi, a z kolei biel pozwala im „ukryć się” na zaśnieżonym i oblodzonym lądzie.
15. Przeciętny pingwin potrzebuje około sześciu godzin snu na dobę. Niektóre gatunki zasypiają jednak setki razy w skali dnia na krótkie drzemki. W ten sposób są w stanie się odpowiednio zregenerować.
16. Średnia długość życia pingwina to dwadzieścia lat. Zarejestrowano jednak osobnika, któremu udało się znacząco pobić znane rekordy. Najstarszy pingwin świata żył czterdzieści lat. Warto także dodać, że nieco dłużej żyją pingwiny znajdujące się w niewoli.
17. Pingwiny po raz pierwszy zostały opisane w pierwszej połowie XVI wieku. Zostały odkryte dokładnie w 1520 roku przez Antonio Pigafetty. Do tej pory nigdy wcześniej nie były wspominane.
18. Są doskonałymi myśliwymi, ale skuteczne łowy umożliwia im również charakterystyczna faktura języka. Język pingwina pokryty jest wypustkami, które nieco przypominają kolce. Właśnie dzięki niemu są w stanie znacznie sprawniej schwytać ofiarę. Inna budowa języka mogłaby znacząco utrudnić polowanie na dużych głębokościach.