Ćmy zaliczają się do grupy motyli nocnych. Szacuje się, że na świecie istnieje około 160 tysięcy gatunków, choć w samej Polsce jest ich zaledwie 3 tysiące. Te wyjątkowe owady prowadzą nocny tryb życia i lgną do każdego źródła światła, co często kończy się dla nich źle i wynika z pomyłki – ćmy notorycznie mylą dostępne źródła światła z księżycem, który jest dla nich podczas wypraw punktem nawigacyjnym. Czym żywią się ćmy?
Co je ćma
Najważniejszym elementem żywieniowym ciem jest nektar roślin. Pod tym względem niewiele różnią się od motyli dziennych. Najchętniej skupiają się na takich roślinach jak pelargonie, zawisaki, budleje czy aksamitki. Nie pogardzą równie nektarem z lawendy czy nektarem z wiciokrzewu. Większość ciem posiada aparat gębowy składający się z długiej trąbki, która umożliwia dostawanie się wgłąb kwiatu i pobieranie nektaru. Ćmy, podobnie jak motyle dzienne, uwielbiają słodki pokarm.
Owoce w diecie ćmy
Nie ulega żadnym wątpliwościom, że owoce to niezwykle ważny element w jadłospisie ciem. Należy jednak pamiętać, że najchętniej sięgają po owoce przegniłe. Owoce w takim stanie puszczają słodkie soki, które są nie tylko pełne cennych wartości odżywczych, ale i są o wiele bardziej przystępne dla tych owadów. Nie należy zapominać bowiem o tym, że ćmy posiadają aparat gębowy umożliwiający pobieranie pokarmu przede wszystkim w wersji płynnej. Bardzo chętnie sięgają po przegniłe jabłka. Ich zainteresowaniem cieszą się także owoce jagodowe, w tym jeżyny, poziomki czy borówki. Nie pogadzą słodkim bananem oraz winogronami.
Czy ćmy jedzą warzywa?
Warzywa z całą pewnością nie należą do ulubionych przekąsek ciem. Wynika to wyłącznie z faktu, iż nie dostarczają takich ilości słodyczy, co owoce. Ćma skusi się na przejrzałe warzywa w ostateczności.
Czy ćmy jedzą mięso?
Większość żyjących na świecie ciem nie skusi się na mięso. Pod tym względem można uznać, że owady te zaliczają się do grona wegetarian. Mięso w żadnym wypadku nie stanowi podstawy ich pożywienia i jest im całkowicie zbędne.
Czy ćmy jedzą dużo?
Ćmy z całą pewnością nie potrzebują ogromnych ilości jedzenia. Latem odżywiają się przede wszystkim naktarem wybranych roślin. Stanowi on podstawę i lwią część letniej i wiosennej diety. Zgoła inaczej wygląda sytuacja wygląda w okresie jesienno-zimowym. Wówczas będą poszukiwały przejrzałych owoców, z których będą mogły spijać wartościowe soki. Należy również pamiętać o niektórych gatunkach ciem, które w dorosłym życiu w ogóle nie sięgają po jedzenie. Wynika to z tego, że w fazie larwalnej zdołały nagromadzić niezbędną ilość kalorii, która służy im przez całe dorosłe życie. Warto również pamiętać o tym, że większość ciem zapada zimą na diapauzę, czyli formę zimowego spoczynku. Wówczas organizm ciem funkcjonuje zgoła inaczej. Spowalnia, dzięki temu owady mogą przetrwać najtrudniejszy okres bez nadmiernego korzystania z nagromadzonej wcześniej energii. W stanie spoczynku są w stanie przebywać nawet do kilku miesięcy, aczkolwiek każde przypadkowe lub wywołane zewnętrznymi czynnikami przebudzenie sprawia, że energia jest niepotrzebnie wykorzystywana. Taki stan rzeczy może być dla nich dosyć niebezpieczny, gdyż zimą znacznie dostęp do pożywienia jest bardzo mocno ograniczony.
Co je jedna z największych ciem świata?
Pawica atlas uznawana jest za jedną z największych ciem świata. Należy do rodziny pawicowatych i występuje głównie na terenach Azji Południowo-Wschodniej. Rozpiętość skrzydeł tej niezwykłej ćmy może wynosić nawet 30 cm. Choć na pierwszy rzut oka wygląda jak owad, którego należy się wystrzegać, to jednak jest w pełni roślinożerny. Młode osobniki jedzą przede wszystkim nektar z kwiatów, choć żerują również na samych kwiatach i krzewach. Osobbnik dorosły nie jest jednak zdolny do pozyskiwania pokarmu. Specyficzny aparat gębowy uniemożliwia jedzenie, dlatego ćma czerpie z zapasów nagromadzonych w młodzieńczym okresie. Co więcej, żyje raptem kilka dni i świetnie się kamufluje, dlatego spotykana jest niezwykle rzadko.
Czego ćmy nie lubią?
Dla wielu osób ćmy chaotycznie wpadające do mieszkania są zwiastunem złego doświadczenia. Bywają również irytujące, gdyż na ogół nie radzą sobie w pomieszczeniach zbyt dobrze i dzięki temu skutecznie zakłócają spokój. Są prawdziwym utrapieniem w sezonie letnim. Warto zatem wiedzieć, co sprawi, że przestaną interesować się naszym domem lub mieszkaniem, pomimo przyciągającego je światła. W celu odstraszenia ciem wystarczy jedynie umieścić koło okna olejek cedrowy. Jego zapach działa na ćmy odstręczająco i może skutecznie je odstraszyć. Dobrym pomysłem będzie także umieszczenie na parapecie liści świeżej pachnącej mięty. I w tym przypadku zapach działa na owady odstraszająco. Nie znoszą także olejków lawendowych oraz zapachu cytrusów.