Sowy to piękne, majestatyczne ptaki, uchodzące za symbol mądrości. Są jednak dość tajemnicze i wykazują zwiększoną aktywność po zmroku, a więc naprawdę ciężko jest je spotkać. Dobrze byłoby jednak pogłębić wiedzę na ich temat, a więc między innymi dowiedzieć się, co takiego spożywają te ptaki.
Sowy – najważniejsze informacje
Sowa niejedno ma imię. Istnieje całkiem sporo gatunków sów, a każdy z nich może posiadać unikalne cechy. Poszczególne gatunki różnią się od siebie nie tylko rozmiarem, ale również potrzebami żywieniowymi czy umiejętnościami. Zdecydowana większość z nich prowadzi jednak wieczorny oraz nocny tryb życia. To właśnie wtedy polują one na swoje ofiary i pożywiają się. Dlatego też, jeśli chcemy spotkać tego pięknego ptaka, nie pozostaje nam nic innego jak udanie się na przechadzkę późnym wieczorem. Największe szanse na spotkanie sów, zwłaszcza tych młodych będziemy mieli późną wiosną oraz wczesnym latem.
Jaki jest najważniejszy pokarm sów?
Sowy są oczywiście ptakami drapieżnymi, a więc mogą wykazywać pewne zdolności do agresji, jeśli poczują się zagrożone. Ich podstawowy pokarm stanowi rzecz jasna mięso. Sowy doskonale radzą sobie z polowaniami, a ich menu może być naprawdę wyjątkowo bogate. Ptaki nie wzgardzą owadami, ale są również w stanie spożyć niektóre ssaki. To, co konkretnie spożywa dana sowa zależeć będzie od pory roku, a także od jej indywidualnych umiejętności łowieckich. Co do zasady, ptaki te jedzą to, co jest dla nich najłatwiej dostępne.
Gdzie poluje sowa?
Sowy są w stanie polować w różnych warunkach. Posiadają naprawdę silne i sprawne szpony, którymi są w stanie zaatakować swoją ofiarę. Zazwyczaj, ptaki te przy pomocy wspomnianych szponów mocno chwytają ssaka, którego pragną spożyć. Aby uśmiercić ofiarę mogą używać także swojego silnego dzioba. Jeśli ofiara nie jest zbyt duża, dorosła sowa jest w stanie połknąć ją w całości. Jednym ze zwierząt, które może paść ofiarą sowy jest chociażby jeż.
Jak polują sowy?
Interesujące może być nie tylko to, na co sowy polują, ale również i to, w jaki sposób polują. Pierwszym etapem, który poprzedza właściwe polowanie sowy jest rzecz jasna obserwacja. Sowa chętnie przebywa wysoko, w koronach drzew. To właśnie stamtąd obserwuje ona otoczenie oraz swoje potencjalne ofiary. Ptaki te są w stanie przebywać nieruchomo na gałęzi przez bardzo długi czas. Dzięki temu, że nie wydają żadnych dźwięków, ich potencjalne ofiary nie spodziewają się tego, że za chwilę może nastąpić atak. Co ciekawe, sowa rozpoczyna swój lot dopiero wtedy, gdy zyska niemalże stuprocentową pewność co do tego, że polowanie zakończy się sukcesem. Jeśli nie będzie miała co do tego pewności, najprawdopodobniej zaczeka na moment, który będzie bardziej odpowiedni. Ptak przystępuje do ataku zazwyczaj wtedy, gdy znajduje się około pół metra od swojej potencjalnej ofiary.
Jakie konkretnie gatunki może spożywać sowa?
Sowy bardzo często sięgają po bezkręgowce. W ich menu nierzadko znajdują się więc pająki, ślimaki, różnorodne owady, a także dżdżownice. Nietrudno zgadnąć, że w starciu z majestatycznym, potężnym ptakiem wspomniane ofiary są niemal bezbronne. Sowy nie wzgardzą też większymi ssakami, takimi jak myszy czy norniki. Co może wydawać się dość zaskakujące, niektóre gatunki sów są w stanie upolować nawet lisa! Nie brakuje jednak i takich gatunków tych ptaków, które interesują tylko i wyłącznie polowania na rozmaite owady.
Czy sowy można dokarmiać?
Wiele miłośników sów może zastanawiać się nad tym, czy sowy można w ogóle dokarmiać. Niestety, prawdopodobnie nie będzie możliwe karmienie sowy, która nie żyje w niewoli, ale w naturze. Nie należy także podejmować takich prób dla swojego własnego bezpieczeństwa. Sowy należą przecież do ptaków drapieżnych. Zazwyczaj nie są agresywne wobec człowieka, a wręcz unikają go. Jeżeli jednak ptak z jakichś względów poczuje się zagrożony, istnieje pewne ryzyko ataku, który należy brać pod uwagę.
Ze względu na to, iż sowy posiadają ostre pazury i masywne dzioby, bezpośredni kontakt z nimi raczej nie jest pożądany przez nikogo. Nie należy zatem w żadnym razie podejmować prób nakarmienia sowy. Wszelkie zaczepki mogą nie skończyć się tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Szczególnie groźna może okazać się próba nawiązania kontaktu z młodymi sowy. Nie należy podrzucać im jedzenia, bo dorosły osobnik mógłby poczuć się zagrożony. Sowa może zaatakować także w obronie swojego potomstwa, bo przecież nie będzie zastanawiała się nad tym, czy nie chcieliśmy go czasem nakarmić. Jeżeli pragniemy obserwować sowy, nie pozostaje nam nic innego jak spacer z lornetką. Być może, w gęstwinie drzew uda nam się wypatrzeć tego pięknego ptaka.